REKLAMA

Albo przyjęcie imigranta albo opłata. Rada UE na finiszu reformy regulacji migracyjnych

2023-06-08 23:39, akt.2023-06-09 12:40
publikacja
2023-06-08 23:39
aktualizacja
2023-06-09 12:40

Minimalną liczbę relokacji rocznie ustalono na 30 tys. Jeśli kraj nie zdecyduje się przyjąć imigrantów, zapłaci 20 tys. euro za jedną odmowę. Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Albo przyjęcie imigranta albo opłata. Rada UE na finiszu reformy regulacji migracyjnych
Albo przyjęcie imigranta albo opłata. Rada UE na finiszu reformy regulacji migracyjnych
fot. UMIT BEKTAS / / FORUM/Reuters

Rada przyjęła w głosowaniu większością kwalifikowaną stanowisko negocjacyjne w sprawie rozporządzenia dot. procedury azylowej oraz rozporządzenia w sprawie zarządzania azylem i migracją. Stanowisko to będzie podstawą negocjacji prezydencji Rady z Parlamentem Europejskim.

Tzw. pakt migracyjny zawiera m.in. system "obowiązkowej solidarności". Polega on na tym, że choć "żadne państwo członkowskie nie będzie nigdy zobowiązane do przeprowadzania relokacji", to "ustalona zostanie minimalna roczna liczba relokacji z państw członkowskich, z których większość osób wjeżdża do UE, do państw członkowskich mniej narażonych na tego rodzaju przyjazdy".

Liczbę tę ustalono na 30 tys. "Natomiast minimalna roczna liczba wkładów finansowych zostanie ustalona na 20 tys. euro na relokację. Liczby te można w razie potrzeby zwiększyć, a sytuacje, w których nie przewiduje się potrzeby solidarności w danym roku, również zostaną wzięte pod uwagę" - czytamy w komunikacie Rady UE. Oznacza to de facto, jak tłumaczył PAP wysokiej rangi dyplomata unijny, który uczestniczył w negocjacjach, wybór między relokacją migrantów a ekwiwalentem finansowym w przypadku braku chęci ich przyjęcia.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji RP Bartosz Grodecki, który reprezentował nasz kraj na posiedzeniu, w przerwie obrad w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że "system azylowy, który zmusza do przyjmowania migrantów, a w razie odmowy, przewiduje wysokie kary nie ma nic wspólnego z solidarnością".

Premier: Rząd PiS nie dopuści, by realizowana była polityka narzucania kwot migracyjnych

Dopóki będzie rząd PiS, nie dopuścimy, aby polityka narzucania nam kwot migracyjnych, kwot uchodźców była realizowana – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak zadeklarował, polskie stanowsko będzie bardzo jednoznaczne w tej kwestii.

Premier Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej został zapytany sprawę polityki migracyjnej UE.

Szef rządu przypomniał, iż parę lat temu, za rządów PO, Cezary Tomczyk zapowiadał, że Polska jest przygotowana na przyjęcie każdej liczby uchodźców. „Trzeba sobie odpowiedzieć, czy chcemy doktryny Tomczyka i Tuska z tamtych lat: przyjęcia migrantów? Wiem, jak pan Tusk działał w UE w tamtym czasie, gdy pani Merkel, osoba, która bardzo blisko był i jest związany, proponowała politykę pełnego otwarcia drzwi dla uchodźców arabskich, uchodźców z krajów północnej Afryki. To jest pan Tomczyk, pan Tusk” – mówił.

Premier podkreślił, że dopóki przy władzy będzie Prawo i Sprawiedliwość, nie dopuści, by „polityka narzucania nam jakichś kwot migracyjnych, kwot uchodźców z Afryki, z Bliskiego Wschodu, arabskich, muzułmańskich, czy jakichkolwiek innych, była realizowana”. „My do tego nie dopuścimy” – oznajmił.

Mateusz Morawiecki dodał, że polski rząd pokazał skuteczność „w czasie, kiedy byliśmy jednym z trzech krajów mających takie zdanie”. „Dzisiaj dużo więcej krajów ma takie zdanie ja my, więc mam nadzieję, że nie będzie w ogóle takiego tematu za parę miesięcy. Nasze stanowisko będzie bardzo jednoznaczne w tej kwestii” – dodał.

Autorzy: Marek Szafrański, Wiktoria Niecałek, Michał Boroń,

Z Brukseli Artur Ciechanowicz

asc/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (53)

dodaj komentarz
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
wpiszcie sobie w google "Murzynek Ahmed" i przeczytajcie wierszyk. Bo nie chce mi sie go tutaj 3eci raz wklejac zeby mnie nie zablokowali znowu jak towarzysza balbiny XD
1a2b
te kraje UE które nie potrafią upilnować swoich granic powinny nie mieć prawa głosu i powinny pokrywać wszelkie koszty rozwiązywania problemu nielegalnej migracji
tristans
A gdzie solidarność w podejmowaniu decyzji kogo wpuszczać na teren EU a kogo nie ? Jedno państwo będzie decydować o wpuszczeniu, a inne będą zmuszone do przyjmowania. To jest promocja samowolki.
gruking
Przyjac 10 mln uchodzcow , selekcja na tych przydatnych i im zapewnic dom i prace. Reszta i tak pojedzie do niemiec. Acha i jeszcze wyciagnac kase za kazdego przyjętego.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
To jak byś mał wybrać 10 mln najmniej agresywnych krokodyli żeby z nimi żyć w domu XD
Ludzie którzy nie potrafili zbudowac u siebie III świata tylko dalej żyja w IV na pewno nie wytworzą u nas pierwszego. Pozatym to NIE SA ZADNI UCHODZCY TYLKO ZWYKLI ANALFABECI SZUKAJĄCY LEPSZEGO ŁATWEGO ŻYCIA Z DALA OD ANALFABETÓW PODOBNYCH SOBIE!
gruking odpowiada stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Nie kazdy syryjczyk to dziki dzihadysta, sa tez zwykli wyksztalceni ludzie. Wiekszosc krokodyli marzy o niemieckim socjalu i tam sami pojadą.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba odpowiada gruking
Sa też krokodyle Albinosy ale na nie równie ciezko jest sę natknąć co na tych wyksztalconych o których piszesz a i tak nie wiadomo kiedy co któremu do łba strzeli!

https://podroze.onet.pl/aktualnosci/krokodyl-albinos-nazywany-michaelem-jacksonem-zabil-wedkarza-i-sam-zostal-zastrzelony/hfymn0c
innowierca
coraz trudniej sie polapac w tym co robi EU. W Hiszpanii policja ochrania zlodziei mieszkan, aresztujac wlascicieli. Przeciez to prawo emigracyjne sprawia, ze ludzie przenosza sie z 1 kontynentu na 2, bo jest taka mozliwosc, darmowego zycia, pod warunkiem wielodzietnosci. Cale masy nie chca pracowac, i organizowac sobie zycia w coraz trudniej sie polapac w tym co robi EU. W Hiszpanii policja ochrania zlodziei mieszkan, aresztujac wlascicieli. Przeciez to prawo emigracyjne sprawia, ze ludzie przenosza sie z 1 kontynentu na 2, bo jest taka mozliwosc, darmowego zycia, pod warunkiem wielodzietnosci. Cale masy nie chca pracowac, i organizowac sobie zycia w swoich krajach. Powinni szukac schronienia w kraju w ktorym nie ma wojny, ale na tym samym kontynencie.To jest inzynieria populacyjna. Dlaczego nie ida dobrowolnie na Litwe :)
wizytator
Przecież mamy prawie 3mln Ukraińców. To może podzielimy się najpierw tym.
karbinadel
Czyżby migrantów nikt nie zamierzał pytać, w jakim kraju zechcą łaskawie zamieszkać? Czy to aby nie godzi w prawa człowieka?

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki