Albania: Demonstracje antyrządowe w Tiranie - UE i USA apelują o spokój

Na wezwanie opozycyjnej Partii Demokratycznej demonstranci próbowali w sobotę wtargnąć do siedziby rządu w Tiranie, by domagać się dymisji premiera Albanii, socjalisty Ediego Ramy, którego rząd oskarżają o korupcję.

Protestujący w Tiranie, w Albanii, próbują się wedrzeć do siedziby rządu, gdzie urzęduje premier Edi Rama, oskarżany przez opozycję o korupcję.
Protestujący w Tiranie, w Albanii, próbują się wedrzeć do siedziby rządu, gdzie urzęduje premier Edi Rama, oskarżany przez opozycję o korupcję. (fot. Florion Goga / Forum/Reuters)

Tysiące uczestników protestu żądało przyspieszonych wyborów. Prawie stuosobowa grupa demonstrantów, która podeszła pod siedzibę rządu, obrzuciła strzeżony przez kordon policji budynek kamieniami i świecami dymnymi. Skandowali: "Rama, wynoś się!". Wybito wiele szyb. Policja odpowiadała granatami z gazem łzawiącym. Czterech demonstrantów i dwóch policjantów przewieziono do szpitala z lekkimi obrażeniami.

Przywódca centroprawicowej Albańskiej Partii Demokratycznej (PDSh), głównej partii opozycyjnej, Lulzim Basha, oskarżył policję o to, że celowo pozwoliła demonstrantom podejść blisko siedziby rządu, aby ich "sprowokować do przemocy", by następnie premier Rama mógł "rzucać oskarżenia na opozycję". "Jeżeli Rama nie poda się do dymisji, zanim zapadnie wieczór, lud go złapie i wrzuci do rzeki!" - zagroził należący do tej samej partii Sali Berisha, były prezydent (1992-97) i były premier (2005-13) Albanii.

Prezydent Ilir Meta zaapelował do społeczeństwa o zachowanie umiaru w działaniach oraz unikanie starć i przemocy. Podkreślił, że "obywatele mają prawo do swobodnego wyrażania protestu, ale powinni okazywać poszanowanie instytucjom państwa". Unia Europejska i Stany Zjednoczone wezwały w sobotę Albańczyków do zachowania spokoju, a ich przywódców politycznych do potępienia przemocy. Przedstawicielstwo UE w Tiranie wystąpiło z "apelem do stron konfliktu, aby uczyniły wszystko dla uniknięcia przemocy".

Protestujący w Tiranie, w Albanii, przed siedzibą rządu, gdzie urzęduje premier Edi Rama, oskarżany przez opozycję o korupcję.
Protestujący w Tiranie, w Albanii, przed siedzibą rządu, gdzie urzęduje premier Edi Rama, oskarżany przez opozycję o korupcję. (fot. Florion Goga / Forum/Reuters)

"Ambasada Stanów Zjednoczonych uznaje prawo obywateli do pokojowych protestów, ale z mocą potępia destrukcyjną przemoc i zniszczenia, do jakich doszło dziś w Tiranie" - takie oświadczenie ukazało się w sobotę na Facebooku ambasady, która zaapelowała do wszystkich stron konfliktu o powstrzymania się od przemocy i zachowanie spokoju.

OBWE ogłosiła oświadczenie, w którym stwierdza, że jedynymi odpowiedzialnymi za sobotnie incydenty "są ich sprawcy i prowokatorzy".

Nad utrzymaniem spokoju w stolicy Albanii czuwa obecnie ok. 1 300 policjantów ściągniętych z całego kraju. Według organizatorów demonstracji antyrządowych do Tirany zjechało już z całego kraju specjalnie wynajętymi autobusami ok. 50 000 osób, które pragną wziąć udział w protestach. Według oceny agencji prasowych są to najbardziej masowe wystąpienia od czasu upadku komunizmu w Albanii.(PAP)

ik/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 17 and00

Jeżeli by brać różnice kulturowe jako okoliczności łagodzące, tak jak to robią sędziowie w Niemczech wydając wyroki w sprawach o gwałty i pobicia popełniane przez niemieckich gości, to korupcja na Bałkanach powinna być legalna

! Odpowiedz
12 3 jkl777

W Polnej Wolsce jest legalna i dobrxe rejestrowana POmimo szumidel. MaBeNa dziala na ciemny lud.

! Odpowiedz
3 3 (usunięty) odpowiada jkl777

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 3 fakty

Niemieckich gości ??? To Niemcy razem z USA zaatakowały Irak na podstawie kłamstw MI6 ? To Niemcy razem z Arabią Sudyjską zasponsorowały ISIS i przewrót w Syrii ? Te dwa wydarzenia spowodowały masowy napływ emigrantów do Europy. Pamiętam jak Niemcy i Francja ostrzegały czym skończy się interwencja w Iraku (słynne słowa Chiraca : Polska straciła szansę by milczeć), i miały 100 % racji. USA zrobiło syf na Bliskim Wschodzie, a Europa musi go sprzątać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil