REKLAMA

Akcje w górę, złoto w dół, silna zwyżka na ropie

2019-01-18 22:03
publikacja
2019-01-18 22:03
Akcje w górę, złoto w dół, silna zwyżka na ropie
Akcje w górę, złoto w dół, silna zwyżka na ropie
fot. Lucas Jackson / / Reuters

Mimo dość ubogiego kalendarium i braku "łamiących wiadomości" piątek przyniósł dość istotne zmiany na rynkach finansowych. Wall Street kontynuowało odbicie. Kurs złota poddał atak na 1300 USD. Ropa naftowa osiągnęła najwyższą cenę od listopada.

Piątek przyniósł nieco oddechu w kalendarium korporacyjnym. Wśród największych spółek inwestorzy mieli jedynie do "przetrawienia" czwartkowy raport kwartalny Netfliska. Notowania tej niesamowicie modnej spółki spadły o 4%, mimo że analitycy gremialnie podnosili i tak już mocno wyśrubowane ceny docelowe.

Na Wall Street panował optymizm podsycany kolejnymi plotkami z frontu negocjacji mających zakończyć amerykańsko-chińską wojnę handlową. W czwartek źródłem tego typu doniesień był "Wall Street Journal", a w piątek Bloomberg. Jednak tak naprawdę nadal niewiele wiadomo i wcale nie jest pewne, czy Xi i Trump osiągną jakiekolwiek porozumienie.

Mimo to nowojorskie indeksy wciąż rosły. Dow Jones poszedł w górę o 1,38%. S&P500 zyskał 1,32% i dzięki temu przełamał opór w postaci 50% zniesienia jesiennej korekty. Od grudniowego dna S&P500 urósł o przeszło 13% po tym, jak przez poprzednie trzy miesiące spadł o ponad 20%. Nasdaq, który w piątek zyskał 1,03%, zatrzymał się na poziomie wyznaczającym 50% zniesienia jesiennych spadków.

Zaskoczeniem okazały się publikowane w piątek raporty makroekonomiczne. Pozytywnie zaskoczyła produkcja przemysłowa, która pomimo spadku obrotów w energetyce (efekt cieplejszej zimy) i tak okazała się wyższa od rynkowego konsensusu, rosnąc o 0,3% mdm.

Nieoczekiwanie pogorszyły się za to nastroje konsumentów. Indeks Uniwersytetu Michigan w styczniu odnotował spadek z 98,3 pkt. do 90,7 pkt., wyraźnie rozmijając się z oczekiwaniami analityków na poziomie 97 pkt. Znamienne jest to, że wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów w 2018 roku osiągał 18-letnie maksima. W 2000 roku rekordowe odczyty tego indeksu korespondowały ze szczytem hossy (a raczej bańki) internetowej.

Widząc utrzymujące się wzrosty giełdowych indeksów i narastający apetyt na ryzykowne aktywa ręcznik na ring rzucili grający na zwyżkę cen złota. Kurs królewskiego metalu po nieudanych próbach ataku na 1300 USD/oz. w piątek cofnął się o 0,9%, w pobliże 1280 USD/oz. Za to notowania ropy naftowej WTI poszły w górę o 3%, osiągając najwyższy poziom od listopada.

W poniedziałek nowojorskie giełdy będą nieczynne z okazji Dnia Martina Luthera Kinga.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (2)

dodaj komentarz
open_mind
Wygląda jak giełdy w pełnym rozkwicie będą zatrzymane. Rothschild family powie stop my jesteśmy przekręceni – i kredyt ustanie w jedną chwilę, Nie na darmo Trump, Makron, May z orszakami nie pojawią się w Davos. Nie wiem czy wiecie jak Trump upokorzył Nancy Pelosi nie wydając zgody na użycie rządowego samolotu na jej ekskluzywną Wygląda jak giełdy w pełnym rozkwicie będą zatrzymane. Rothschild family powie stop my jesteśmy przekręceni – i kredyt ustanie w jedną chwilę, Nie na darmo Trump, Makron, May z orszakami nie pojawią się w Davos. Nie wiem czy wiecie jak Trump upokorzył Nancy Pelosi nie wydając zgody na użycie rządowego samolotu na jej ekskluzywną wycieczkę z orszakiem demokratów do: Brukseli Saud Arabia i Afganistanu. Epik poto można znaleźć na oneline jak wózek z jej bagażami podepchnęli jej pod jej biuro. Dzieje się i to na ostro, bądźcie czujni.

Bagaże Nancy Pelosi https://fb13.akamaized.net/up/2019/01/pelosi-codel-luggage-1.jpg
open_mind
Jutro w sobotę o godzinie 21 czasu Polskiego Prezydent Trump będzie miał ważną „pogadankę” Do narodu. Jakoś dziwnie, że ruch pornhubów on-line spadł o 90% od czasów zawieszenia rządu USA. Przypadek !?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki