Akcje jubilerskiej spółki znów gwałtownie tanieją. Skarbówka znalazła nieprawidłowości

2017-12-14 13:30
publikacja
2017-12-14 13:30

Zmiana nazwy nie sprawia, że urząd skarbowy zapomina o przewinach spółki. Przekonała się o tym Interma Trade, wcześniej znana jako Briju, która we wtorek otrzymała od skarbówki wyniki kontroli celno-skarbowej.

Akcje jubilerskiej spółki znów gwałtownie tanieją. Skarbówka znalazła nieprawidłowości / Bankier.pl

Wyniki kontroli nie są dla spółki zbyt dobre. Organ podatkowy uznał za nierzetelne księgi podatkowe spółki w odniesieniu do dokonywanych w nich zapisów w 2012 roku w zakresie transakcji zakupów i sprzedaży z trzema kontrahentami, a łączna kwota podatku VAT dotyczącego kwestionowanych transakcji wynosi ok. 7,7 mln zł.

Dla spółki to ogromne pieniądze. Przykładowo w III kwartale 2017 roku jej całościowe przychody wyniosły 16,4 mln zł. W II kwartale suma ta wyniosła 14,7 mln zł. Żeby pokryć taką zaległość spółka musiałaby więc pracować tylko i wyłącznie na ten cel półtora miesiąca. A przecież mowa tutaj o przychodach, a nie zyskach. Tych w Intermie nie było od dwóch kwartałów. Ostatni spółka zakończyła stratą netto rzędu 1 mln zł.

O istotności tej informacji najlepiej świadczy reakcja inwestorów. Raport dotyczący zastrzeżeń skarbówki pokazał się na rynku po środowej sesji, w czwartek wczesnym popołudniem akcje Intermy taniały o przeszło 20 proc.

Akcje jubilerskiej spółki znów gwałtownie tanieją. Skarbówka znalazła nieprawidłowości / Bankier.pl

Reakcja ta pokazuje, że inwestorzy raczej nie dają wiary tłumaczeniom spółki. Ta przekonuje, że z wynikiem kontroli się nie zgadza. - Otrzymany wynik kontroli spółka ocenia jako błędny, oparty na tendencyjnej ocenie materiału dowodowego, a nawet sprzeczny ze zgromadzonymi dowodami - informuje Interma w komunikacie. Przyznaje się jedynie do drobnej omyłki w sprawozdaniu za lipiec 2012. Korekta wynosić ma 57,60 zł.

Z nieba do piekła

Informacja ujrzała światło dzienne w związku z kontrolą celno-skarbową wszczętą wobec spółki w dniu 14 lipca 2017 r. w zakresie prawidłowości rozliczania podatku VAT za 2012 rok. Warto dodać, że akcjonariusze spółki w ostatnich miesiącach przebyli drogę z nieba do piekła. Rok 2016 przebiegał pod znakiem hossy, a giełdowa wartość Briju uległa niemal potrojeniu. W II kwartale 2016 roku spółka osiągnęła rekordowy zysk netto na poziomie 7,1 mln zł. Kwartał później Briju zanotowało rekordowe przychody - 206,6 mln zł. Sielanka szybko zmieniła się jednak w koszmar.

Pierwszym ostrzeżeniem była przeprowadzona na początku lutego sprzedaż sporego pakietu akcji spółki przez Letamor Holdings. Oficjalnie wskazywano na przegląd opcji strategicznych, już na początku marca inwestorzy mogli jednak na twardych liczbach przekonać się, że w spółce dzieje się źle. Briju - powołując się na szacunki - poinformowało, że odnotowało 12,5 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży w styczniu 2017 roku, co oznacza spadek o 74,4 proc. Notowania runęły w dół.

Gigantyczny spadek przychodów

To nie był koniec spadków. Zarząd wprawdzie przekonywał, że sytuacja spółki jest stabilna, 13 marca Pekao zdecydowało się jednak na wypowiedzenie Briju umowy o limit kredytowy, mBank zaś wstrzymał z grupą współpracę. Sesję kolejnego dnia Briju zamknęło z wyceną akcji na poziomie 9,49 zł, choć jeszcze tydzień wcześniej (przed publikacją styczniowego raportu) za te same papiery płacono nawet 26,5 zł.

Ogromne spadki przychodów spółka notowała także i w kolejnych miesiącach. Efektem były niższe o 85 proc. przychody w pierwszym półroczu 2017 roku (względem pierwszego półrocza 2016). W rachunku wyników pojawiła się także strata.

Branże dwóch prędkości

Tutaj warto jednak rozdzielić dwie podstawowe działalności grupy Briju. Spółka dla szerszego odbiorcy znana może być przede wszystkim z salonów jubilerskich. Tutaj radzi sobie ona bardzo dobrze. Biorąc pod uwagę dane z okresu styczeń-październik 2017, przychody spółki wygenerowane w tym segmencie wzrosły aż o 47,4 proc. Segment ten rozwija się w bardzo mocnym tempie i można go uznać za przyszłościowy dla spółki.

Wzrosty te giną jednak, gdy zestawi się je z drugim segmentem - obrotu surowcami. Tutaj grupa kapitałowa Briju w październiku 2017 roku nie osiągnęła w ogóle przychodów ze sprzedaży. W ujęciu narastającym przychody ze sprzedaży w segmencie surowców wynoszą 23,7 mln zł i są niższe o 96 proc. od sprzedaży zrealizowanej w tym segmencie w okresie od stycznia do października 2016 roku.

Zmiana przepisów VAT-owskich w akcji

Co się stało? W połowie grudnia 2016 roku zostały opublikowane zmiany w podatku od towarów i usług, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. W ocenie zarządu, wprowadzone zmiany prawne w sposób szczególny dotknęły rynek handlu hurtowego metalami szlachetnymi i spowodowały konieczność poszukiwania dla tego segmentu nowych rozwiązań biznesowych. Jako że segment ten dawał spółce 95 proc. przychodów, po uszczelnieniu przepisów jej wyniki runęły. Podobnie jak giełdowy kurs.

Historia ta przylgnęła jak łatka do giełdowego Briju. Inwestor słysząc nazwę spółki zapewne szybko przypomina sobie to, co działo się z nią na początku roku. Być może więc m.in. dlatego w październiku 2010 roku zmieniono nazwę spółki z Briju na Interma Trade. Może miała to być swego rodzaju próba "wybielenia" giełdowego wizerunku spółki? Nie byłby to pierwszy taki przypadek w historii GPW. Kontynuacja trendu spadkowego oraz widoczny brak zaufania do spółki (choćby po dzisiejszej reakcji na wyniki kontroli) pokazują jednak, że rynek pamięta, iż Interma i Briju to to samo.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
czerwony_wiewior
"Problem ze skarbówką" w wypadku spółki giełdowej najpewniej oznacza bankructwo. Nawet jak za 10 lat sąd przyzna rację przedsiębiorcom (były dziesiątki takich spraw), to będzie już dawno pozamiatane
karbinadel
Spokojnie. Nie po to PiS robi "reformę" sądów, żeby skarbówka przegrywała sprawy
oko1
Zaczeło się teraz będą szukać w legalnych źródłach bo brakuje im już wyłudzeń na vat wiec trzeba trzepać każdego komu wychodzi strata przecież nie można prowadzić firmy ze stratą od razu jest się podejrzanym i trzeba kontrolne podesłać i najważniejsze coś znaleźć by coś szarpnąć na 500+ trzymajcie się Zaczeło się teraz będą szukać w legalnych źródłach bo brakuje im już wyłudzeń na vat wiec trzeba trzepać każdego komu wychodzi strata przecież nie można prowadzić firmy ze stratą od razu jest się podejrzanym i trzeba kontrolne podesłać i najważniejsze coś znaleźć by coś szarpnąć na 500+ trzymajcie się przedsiebiorcy bo przyszły czasy gdzie będziecie zamykani za prowadzenie firmy w pl. Tylko ciekawe kto za parę lat sfinansuje im to rozdawnictwo
karbinadel
Dokładnie, skończy się znajdowanie prawdziwych przewałów, to będą szukać dziury w całym. Albo znowu się zacznie ściganie kioskarek za nienabicie 50 gr na kasę
janusz26904029
Pytanie, czy Briju można nazwać uczciwą firmą.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki