REKLAMA

Akcje Allegro sprzedane w ABB. Zagadkowy spadek WIG20 wyjaśniony?

Marcin Dziadkowiak2023-06-13 09:03, akt.2023-06-13 09:50zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2023-06-13 09:03
aktualizacja
2023-06-13 09:50

Duzi akcjonariusze Allegro wystawili akcje spółki na sprzedaż. W procesie ABB (budowy przyspieszonej księgi popytu) chcieli się oni tym razem pozbyć 53 mln akcji – poinformowała agencja Bloomberg. To około 5 proc. kapitału akcyjnego spółki.

Akcje Allegro sprzedane w ABB. Zagadkowy spadek WIG20 wyjaśniony?
Akcje Allegro sprzedane w ABB. Zagadkowy spadek WIG20 wyjaśniony?
fot. Artit Wongpradu / / Shutterstock

Sprzedający akcje spółki, którymi byli Cidinan SARL, Permira VI Investment oraz Mepinan SARL, nie musieli długo czekać na chętnych do zakupu akcji. Według Bloomberga książka popytu została w szybkim tempie w całości pokryta. Cena miała wynieść 32,25 zł, co oznacza, że sprzedający otrzymali ponad 1,7 mld zł za posiadane akcje. W poniedziałek na zamknięciu sesji kurs Allegro wynosił 34,69 zł. Cena w ABB była więc o 7 proc. niższa.

Ostatni raz sprzedaż akcji Allegro w ABB przez dużych akcjonariuszy miała miejsce w marcu 2021 roku. Wtedy to trzy podmioty pozbyły się 76,5 mln akcji w cenie 60 zł.

Pierwsze transakcje na akcjach Allegro w czasie wtorkowej sesji zostały dokonane po 85 sekundach od startu handlu, ze względu na przekroczenie tzw. widełek równoważących kurs. Cena na otwarciu notowań wyniosła 32,53 zł za sztukę i była niższa o ponad 6 proc. od ceny z poniedziałkowego zamknięcia. O godz. 9.50 kurs spadał o 5,2 proc. do 32,88 zł. 

Bankier.pl

Inwestorzy wiążą informację o sprzedaży akcji Allegro z dziwną słabością indeksu WIG20 w ostatniej godzinie poniedziałkowej sesji. Indeks blue-chipów warszawskiej giełdy zniżkował wtedy o 1,3 proc. z 2068 pkt do 2041 pkt w ostatnich minutach sesji. Ten spory spadek miał miejsce, kiedy na rynkach zagranicznych nie działo się nic niepokojącego. Inwestorzy wiążą więc ten spadek z informacją o ABB Allegro (ogłoszoną oficjalnie po zakończeniu poniedziałkowej sesji), którą inwestorzy instytucjonalni mieli posiadać już w trakcie sesji.

Zagadkowy spadek indeksu WIG20 w ostatniej godzinie sesji. (Bankier.pl )

Cały proces miał wyglądać tak, że inwestorzy instytucjonalni już w trakcie sesji (w ramach procedury wall-crossing) otrzymali informację o tym, że będzie ogłoszona sprzedaż akcji Allegro. Aby wziąć udział w takiej ofercie, inwestorzy zazwyczaj podpisują umowę o zachowaniu poufności, co pozwala im „przekroczyć mur”, stając się w ten sposób insiderami i uzyskując dostęp do istotnych informacji niepublicznych.

Dlatego, aby (przynajmniej częściowo) zebrać środki potrzebne na zakup tych akcji, sprzedawali akcje innych spółek posiadanych w portfelach. I raczej były to akcje tych największych, najbardziej płynnych spółek.

Wzbudziło to ponownie dyskusję o kwestii równości dostępu do informacji. Skoro inwestorzy instytucjonalni otrzymali informację o ABB Allegro już w trakcie trwania sesji, wykorzystując ją w sposób, który był odczuwalny dla innych inwestorów, dlaczego oficjalnie informacja ta została ona upubliczniona dopiero po jej zakończeniu?

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych. T +48 71 748 95 03 K +48 601 560 819

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (5)

dodaj komentarz
simonsoft8
Jarząbek radzi kupować
tomaszektoma
+PREMIA i wig-short od 16:00

pewnie w 1h mozna bylo zgarnac ekstra 30-40% wiedzac o tej transakcji
marianpazdzioch
Żeby tylko taki insider trading był na bananie. To jest jak niewinne łaskotki, przy całej reszcie tego co się dzieje.
alexborgia
czemu ? bo wiedzą że w praktyce nic nikomu za to nie grozi, a prawo w tym zakresie jest martwe.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki