REKLAMA

Akcja e-las – wyślij e-PITa, oszczędź las i zasadź drzewo

2010-03-15 13:04
publikacja
2010-03-15 13:04
„Rozliczasz PIT-a? Oszczędź las i zasadź drzewo!” – tym hasłem firma e-file, producent programu e-pity, zachęca do elektronicznego wysyłania deklaracji za 2009 r. i akcji e-las, w której podatnicy rozliczając się z fiskusem sadzą drzewa.

Motorem pomysłu było umożliwienie składania deklaracji za 2009 rok do urzędu skarbowego drogą elektroniczną bez bezpiecznego e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem. Już teraz mogą z tego skorzystać podatnicy rozliczający się za pomocą formularzy PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, i PIT-39.

– Hipotetycznie – gdyby wszyscy rozliczający się z fiskusem, czyli 25 mln Polaków, wysłali PIT przez Internet, zaoszczędzilibyśmy jakieś 10 tys. drzew – szacuje Donata Basińska z firmy e-file, pomysłodawczyni akcji e-las. Do tego trzeba doliczyć jeszcze papier na robocze wydruki, potwierdzone kopie dostarczenia rozliczenia do urzędu, koperty do wysłania, znaczki pocztowe i miliony kartek papieru zużywane do przeprowadzenia całej operacji przez biurokratyczną maszynę skarbówki. – Przy takiej kalkulacji hektary lasów potrzebne do tradycyjnego rozliczenia się z fiskusem wydają się naprawę zatrważające – dodaje Donata Basińska. Wspomnieć można jeszcze o iście benedyktyńskiej pracy urzędników przepisujących dane z papierowych deklaracji do informatycznego systemu fiskusa, co w przypadku e-rozliczeń dzieje się automatycznie.

Na czym polega idea e-lasu?

Rozliczenie się programem e-pity i wysłanie deklaracji przez Internet to nie tylko oszczędność papieru, ale także możliwość zasadzenia wirtualnego drzewa na stronie www.e-las.pl. Wysłany elektronicznie PIT to 0,000085 uratowanego drzewa. Każde pobranie aplikacji e-pity lub wypełnienie deklaracji on-line to jedno e-drzewo, które można zasadzić, podpisać swoim imieniem i zadedykować komuś bliskiemu. Co więcej – to także jeden grosz na realne drzewo.

Firma e-file – producent aplikacji – przekaże go fundacji Aeris Futuro, która za uzbierane środki jeszcze w tym roku posadzi drzewa. Krakowska fundacja już od kilku lat realizuje program „Czas na las”, wspierający inicjatywy na rzecz zalesiania oraz umożliwiający firmom, instytucjom i osobom prywatnym zrekompensowanie szkodliwego wpływu na środowisko. Dotychczas Aeris Futuro sadziła drzewa dla takich firm jak Dell, IKEA, Rockwool, Vattenfall czy Fortis Bank Polska. – Zależy nam na ciągłym podkreślaniu, że najbardziej spektakularne efekty działań proekologicznych rozpoczynają się od drobnych zmian w codziennych czynnościach: niedrukowania maili, segregowania odpadów, wyłączania nieużywanego komputera albo też korzystania z potencjału e-administracji. Wszyscy musimy zrozumieć, że oszczędzone przez nas pojedyncze kartki papieru poprzez efekt skali dają setki tysięcy uratowanych drzew – wyjaśnia Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro. Po zakończeniu okresu składania zeznań podatkowych e-file poinformuje o liczbie, rodzaju oraz lokalizacji posadzonych drzew.

Elektroniczne PITy, prawdziwy las

e-pity to darmowy program do wypełniania PITów za 2009 rok, dzięki któremu rozliczenie się z fiskusem zajmuje zaledwie kilka minut. – Tworząc program e-pity zależało nam na tym, aby poza prostotą, przyjaznym interfejsem i maksymalną funkcjonalnością oferował coś dodatkowego, promował jakąś szczytna ideę. Żeby przede wszystkim ułatwiał życie, ale też choć trochę prowokował do zastanowienia się nad środowiskiem, w jakim na co dzień funkcjonujemy. Stąd pomysł na akcję e-las – mówi Adam Mielcarski, prezes zarządu e-file sp. z o.o.

Akcja, która wystartowała pod koniec lutego zyskuje coraz większą popularność, a wielu rozliczających się programem e-pity decyduje się odwiedzić stronę www.e-las.pl i zasadzić swoje wirtualne drzewo. Warto podkreślić, że grosz od każdego pobrania programu trafi na sadzenie drzew bez względu na to czy internauta weźmie udział w zabawie i zasadzi swoje e-drzewo. Na www.e-las.pl można zobaczyć jak rośnie nasz wspólny las, który już niebawem nabierze realnych kształtów.

Ile drzew, ile papieru

· 17 drzew potrzeba na wyprodukowanie 1 tony papieru, na którą składa się 200 000 kartek A4
· 1 drzewo daje ok. 60 kg papieru
· Rocznie Polak zużywa ok. 90 kg papieru

O programie e-pity:
Stworzony przez poznańską spółkę e-file program wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne, posiada przyjazny i intuicyjny interfejs. Umożliwia wypełnianie formularzy: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, załączniki PIT/B, PIT/D, PIT/2K, PIT/O, PIT/M, PIT/Z, PIT/ZG, NIP-1, NIP-3 oraz wydrukowanie przelewu podatkowego. Wypełnienie PITa trwa kilka minut. Aplikacja jest darmowa dla każdego, kto w swoim rozliczeniu przekaże 1% podatku dowolnej OPP. Program można pobrać ze strony www.e-pity.pl oraz z ponad 80 serwisów poświęconych zagadnieniom podatkowym.

O firmie e-file sp. z o.o.:

Działająca od 2009 roku spółka jest producentem profesjonalnych aplikacji biznesowych oraz programów wykorzystujących rozwiązania informatyczne do ułatwiania codziennego życia. Program e-pity jest pierwszą aplikacją udostępnioną przez firmę szerokiemu audytorium. Główne działania e-file koncentrują się na elektronicznym wypełnianiu formularzy, w szczególności formularzy podatkowych. Więcej na: www.e-file.pl

O Fundacji Aeris Futuro:

Misją działającej od 2006 r. fundacji Aeris Futuro jest skutecznie przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu, ochrona i zwiększenie różnorodności biologicznej i krajobrazowej, wspieranie rozwoju społeczności lokalnych oraz promowanie odpowiedzialnego biznesu. W ramach współpracy z firmą e-file fundacja zajmie się sadzeniem drzew ze środków uzyskanych z wykorzystania przez podatników aplikacji e-pity (1 grosz za każde pobranie programu albo skorzystanie z wersji on-line). Więcej na: www.aeris.eko.org.pl

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Szczepan
Kozystałem z e-PIT na stronie www.e-deklaracje.gov.pl, polecam

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki