Airbus zwolni we Francji 3,5 tys. osób

2020-07-02 16:14
publikacja
2020-07-02 16:14
fot. Regis Duvignau / Reuters

Ogłoszony przez dyrekcję koncernu Airbus plan zwolnień zakłada likwidację 3,5 tys. miejsc pracy w samej Tuluzie, gdzie mieści się jedna z największych fabryk firmy - poinformował w czwartek przedstawiciel centrali związkowej FO w Airbusie, Jean-Francois Knepper.

Według wyliczeń związkowca, w Tuluzie zajęcie straci 2 398 pracowników zajmujących się produkcją, 980 osób z centrali koncernu i 200 innych pracowników.

W fabrykach w Saint-Nazaire i Nantes zwolnionych zostanie - odpowiednio - 386 i 484 pracowników, łącznie w całej Francji pracę straci ok. 5 tys. osób. Jak pisze agencja AFP, liczba ta uznawana jest przez francuskie ministerstwo gospodarki i finansów za "nadmierną".

Zależna od Airbusa firma Stelia Aerospace również zwolni kilkuset pracowników zakładów w Rochefort, Merignac, Meaulte i Saint-Nazaire - dodał Knepper. Koncern we wtorek ogłosił plan zredukowania zatrudnienia na całym świecie o 15 tys. osób.

"Zmierzamy w kierunku kataklizmu socjalnego jesienią" - ostrzegł związkowiec, pytając o to, jak państwo może akceptować tak wiele zwolnień.

Knepper zapowiedział też, że związki zawodowe będą prowadziły negocjacje w sprawie redukcji, a ich celem pozostaje "zero zwolnień".

W samej Tuluzie Airbus i zależne od niego firmy dają pracę prawie 30 tys. osób - przypomina AFP.(PAP)

adj/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
open_mind
Najwyższy czas pomóc zwalnianym, zaprośmy ich do siebie do pracy w rolnictwie, i wszędzie tam gdzie pracują Ukraińcy

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki