REKLAMA

Agresywna debata prezydencka. Skok na OFE

2016-10-10 12:30
publikacja
2016-10-10 12:30

Druga debata kandydatów na prezydenta nie była nudna, ale merytorycznie była słaba. Bezpieczeństwo polskiego sektora bankowego rośnie. Jest plan pełnej likwidacji ODE w ramach nowej reformy emerytalnej.

Druga debata prezydencka w USA

W weekend odbyła się druga debata prezydencka w USA. Była ona znacznie bardziej konfrontacyjna niż poprzednia. Widzowie na nudę nie mogli z pewnością narzekać. Było sporo wycieczek osobistych, przerywania i punktowania przeciwnika. Pozostaje pytanie czy to są na pewno cechy, którymi powinien się wykazywać kandydat do osoby numer 1 na świecie. Najważniejsze kwestie gospodarcze zostały ograniczone do wzajemnego wyśmiewania swoich pomysłów i zarzucania sobie, że sprzyja się tylko wielkim korporacjom. W mediach nie ma zgody co do zwycięzcy debaty, ale jasno wskazują go portale bukmacherskie. Po debacie wyraźnie widać, że wypłata za zwycięstwo pani Hillary Clinton coraz bardziej spada. Za złotówkę postawioną na Trumpa gdzieniegdzie można już otrzymać ponad 4 złote. Zyskuje również dolar.

Kondycja sektora bankowego w Polsce

Na rynek trafiło na raz kilka informacji. Po pierwsze agencja ratingowa Moody’s odniosła się do ostatniej decyzji KNF o podniesienia buforów dla banków. KNF nakazał większości największych banków stworzenie dodatkowych buforów w zależności od kwoty ekspozycji na ryzyko. W oczywisty sposób podnosi do ich odporność na pojawienie się ewentualnych strat na bardziej ryzykownych instrumentach/niespłaconych kredytach. Z drugiej strony analitycy Erste w swoich rekomendacjach sugerują wycofywanie się z sektora bankowego. Pytanie dlaczego ta rekomendacja znalazła się akurat w takim momencie na rynku kiedy od dawna nie było negatywnej dla banków informacji. Jak wpływa to na rynki walutowe? Stabilny sektor bankowy stabilizuje sytuację kraju, co z kolei w długim horyzoncie czasowym umacnia zaufanie i walutę.

Skok na OFE?

Pojawił się projekt zmian w OFE autorstwa ministerstwa rodziny i pracy pod przewodnictwem Elżbiety Rafalskiej. Zakłada od przekazanie 25% środków do Funduszu Rezerwy Demograficznej a pozostałe 75% miałoby trafić do IKE (Indywidualne Konta Emerytalne). W rezultacie ZUS stałby się organizacją odpowiedzialną za wszystkie ubezpieczenia emerytalne w Polsce. Przy okazji  mowa jest oczywiście o optymalizacji kosztów funkcjonowania systemu, ale mowa o optymalizacji kosztów ZUS to bardzo drażliwy temat. Jaki wpływ będzie miała ta zmiana? Przesuniemy środki z prywatnych OFE na państwowe. W rezultacie poprawimy deficyt i państwo będzie mogło więcej wydać. Problem w tym, że to ruch jedno razowy a wydatki socjalne, które właśnie są wprowadzane są programowe. W rezultacie jest to przesuwanie poważnych problemów na przyszłość. Taki ruch z pewnością nie ucieknie uwadze inwestorów i agencji ratingowych. Same OFE mają wedle projektu przekształcić się w fundusze inwestycyjne polskich akcji.

Dzisiaj dzień wolny zarówno w Kanadzie jak i w Japonii. W kalendarzu danych makroekonomicznych nie ma jednak dzisiaj ważnych odczytów.

Źródło: Skok na OFE - Komentarz walutowy z dnia 10.10.2016

Autor: Maciej Przygórzewski, główny dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat, Currency One SAŹródło:
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~yebleble
Gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o poeniądze.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki