REKLAMA
WEBINAR

PROJEKTAgencja Mienia Wojskowego po nowemu. Będzie mogła kupować sprzęt

2023-05-30 13:33
publikacja
2023-05-30 13:33

Agencję Mienia Wojskowego czekają duże zmiany. Nowe przepisy umożliwią zakup przez Agencję sprzętu i usług na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. Rząd we wtorek przyjął projekt zmian w ustawie - poinformowała Kancelaria Premiera.

Agencja  Mienia Wojskowego po nowemu. Będzie mogła kupować sprzęt
Agencja  Mienia Wojskowego po nowemu. Będzie mogła kupować sprzęt
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

We wtorek podczas posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, która została przedłożona przez ministra obrony narodowej.

"Rząd chce umożliwić Agencji Mienia Wojskowego (AMW) efektywniejszą realizację zadań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa" - napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów. "Nowe przepisy umożliwią zakup przez Agencję sprzętu wojskowego i usług z przeznaczeniem na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. AMW będzie mogła także prowadzić inwestycje na terenach wojskowych. Zaproponowane rozwiązania pozwolą ponadto na uatrakcyjnienie zasad pełnienia zawodowej służby wojskowej, a w konsekwencji ułatwią zwiększenie liczebności polskiej armii" - podkreślono.

Najważniejsze rozwiązania, o których czytamy, zakładają, że Agencja Mienia Wojskowego będzie mogła kupować sprzęt wojskowy i usługi z przeznaczeniem na wyposażenie Sił Zbrojnych RP.

AMW będzie mogła prowadzić inwestycje na terenach wojskowych

"Nowe przepisy wyraźnie oddzielają możliwość prowadzenia przez AMW działalności gospodarczej, wynikającej z potrzeb bezpieczeństwa i obronności państwa, od zadań dotyczących gospodarowania i obrotu mieniem, realizowanych przez Agencję" - wskazano.

Jak wymieniono, wyeliminuje to wątpliwości związane z charakterem czynności, które podejmuje Agencja w ramach gospodarki nieruchomościami. "Dotyczy to także statusu samej Agencji w obrocie prawnym, jako podatnika podatku od nieruchomości" - wskazano.

AMW, jak czytamy w komunikacie, będzie mogła prowadzić inwestycje na terenach wojskowych przy pomocy spółek i towarzystw budownictwa społecznego, utworzonych przez Agencję, będzie mogła partycypować w kosztach budowanych w ten sposób lokali mieszkalnych, a rozwiązanie pozwoli AMW także pozyskiwać mieszkania w celu zakwaterowania żołnierzy zawodowych.

Zawodowa służba wojskowa ma być atrakcyjniejsza

Ponadto rozszerzony zostanie katalog osób, które będą uprawione do odpłatnego zakwaterowania w internatach albo kwaterach internatowych i wprowadzone zostaną rozwiązania, które pozwolą uatrakcyjnić zasady pełnienia zawodowej służby wojskowej.

Jak czytamy, ograniczony zostanie wzrost w opłatach za lokale mieszkalne zajmowane m.in. przez żołnierzy, emerytów i rencistów wojskowych czy wdowy po żołnierzach, przy ustalaniu współczynnika świadczenia mieszkaniowego będzie możliwość uwzględnienia dodatkowo szczególnego znaczenia garnizonu dla obronności kraju, a żołnierzom, którzy są uprawnieni do bezpłatnego zakwaterowania w internacie lub kwaterze internatowej, nie będą naliczane opłaty za tzw. nadmetraż (do czasu wskazania miejsca zgodnego z przysługującymi uprawnieniami).

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki