REKLAMA

Agenci CBA weszli do Metropolitan Investment

2020-07-17 07:07
publikacja
2020-07-17 07:07

Twórcy warszawskiej spółki są podejrzani o stworzenie piramidy finansowej na ćwierć miliarda złotych – pisze w weekendowym wydaniu "Puls Biznesu".

Agenci CBA weszli do Metropolitan Investment
Agenci CBA weszli do Metropolitan Investment
/ Puls Biznesu

W gazecie czytamy, że na początku tygodnia Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu zatrzymało dwie osoby z Metropolitan Investment(MI) w związku z podejrzeniem stworzenia piramidy finansowej i kierowania nią w latach 2018-2020.

Z informacji, do których dotarł "PB", wynika, ze zatrzymanymi są Łukasz W., prezes Metropolitan Investment, i Robert J., współwłaściciel, wiceprezes w latach 2016-2019, a od lutego 2019 r. przewodniczący rady nadzorczej.

"Poznańska prokuratura nie ujawnia tożsamości zatrzymanych" – podkreśla gazeta. Informuje jedynie, że są to osoby, które w podległych MI spółkach pełniły funkcje zarządcze – dodaje dziennik.

"Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa polegającego na doprowadzeniu co najmniej 1466 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 250 mln zł. Na tym etapie podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat" – mówi cytowana przez "PB" rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu Anna Marszałek,.

Metropolitan Investment, to jak wyjaśnia "PB", warszawska spółka, która w latach 2016-2019 oferowała inwestycje na rynku nieruchomości w formie obligacji i sprzedawała udziały w spółkach.

Dziennik zaznacza, że prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie MI wiosną tego roku, jednak o spółce zaczęło się robić głośno już jesienią ubiegłego roku, kiedy przez internet przetoczyła się fala negatywnych komentarzy o regulowaniu przez nią zobowiązań finansowych.

"Prywatni inwestorzy skarżyli się na problemy z wykupem udziałów i obligacji, a podwykonawcy informowali o niezapłaconych fakturach" – czytamy w "PB".

Spółki MI, jak podkreśla dziennik, prowadziły także emisję obligacji. "Oprócz atrakcyjnego oprocentowania inwestorom proponowano zabezpieczenia na nieruchomościach. Jednak warunki emisji nie wskazywały, czy dana nieruchomość jest już obciążona" – wyjaśnia cytowany przez dziennik Leszek Kliszewski, prawnik z kancelarii Legality, która reprezentuje klientów MI.

Później, jak dodaje, okazywało się, że w niektórych emisjach zabezpieczenie hipoteczne jest na tak odległym miejscu, że w praktyce jest ono iluzoryczne.

"Prokuratura informuje, że sprawa ma charakter rozwojowy i nie wyklucza dalszych zatrzymań" – zaznacza gazeta. (PAP)

maja/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Tacy ludzie korzystają na tym, że jadą z politykami w spółkach skarbu państwa na tym samym wózku. Dlatego kary są symboliczne i jest to najbardziej "marżowa" branża przestępcza obok VAT. W przypadku narkotyków ryzykuje się życie, zdrowie i wkład pieniężny. A tu poprostu trzeba mieć tylko pomysł jak wyprowadzic pieniadze Tacy ludzie korzystają na tym, że jadą z politykami w spółkach skarbu państwa na tym samym wózku. Dlatego kary są symboliczne i jest to najbardziej "marżowa" branża przestępcza obok VAT. W przypadku narkotyków ryzykuje się życie, zdrowie i wkład pieniężny. A tu poprostu trzeba mieć tylko pomysł jak wyprowadzic pieniadze i parę groszy na stado adwokatów żeby zbili maksymalnie jak się da ewentualny wyrok.
jasiek2017
SKOKi, respiratory, maseczki, wyprowadzanie piniedzy z PKN Orlen poprzez zakup Lotosu ( + kilka innych podobnych zakupów), Metropolitan Investment, GetBack i wiele innych

Przy tym wszystkim ośmiorniczki za 2 tys i AmberGold to drobne na waciki.
Ale jak wiadomo to wszystko wina Tuska.
andregru

Już dwa lata temu pojawiały się opinie o nich a pisowskie państwo pieniące się o AmberGold+PO nic nie robiło :
"Paweł Zakrzewski
1 opinia
2 lata temu
W Gdańsku na grunwaldzkiej ludzi na bruk wyrzucają.Po drugie Komisja Nadzoru Finansowego już u nich siedzi.Może tym razem nie będzie powtórki z amber gold. "
gregzacha
No ale widz TVP o tym sie nie dowie i to jest cały problem. Bo władza trzyma media jak komuniści w dawnych czasach, nie wiem czy nie wrócimy do radia Wolna Europa.
glutek3434 odpowiada gregzacha
radio wolna europa należało do masonów
specjalnie_zarejstrowany1
Ale przynajmniej ladnie jest ubrany ten pan takze polowa Polakow uzna go za uczciwego.
greg_waw
Amber Gold bis.
Gdzie był KNF w tym czasie?
Państwo z tektury...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki