REKLAMA

Administracja Bidena rozważa ewakuację obywateli USA z Ukrainy

2021-12-07 18:08
publikacja
2021-12-07 18:08
Administracja Bidena rozważa ewakuację obywateli USA z Ukrainy
Administracja Bidena rozważa ewakuację obywateli USA z Ukrainy
fot. TOM BRENNER / / Reuters

Administracja prezydenta Joe Bidena rozważa opcje dotyczące ewentualnej ewakuacji obywateli USA z Ukrainy w razie rosyjskiej inwazji - podała we wtorek telewizja CNN, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji. Rozmówcy CNN mieli zaznaczyć, że nie widzą obecnie potrzeby ewakuacji.


Według telewizji, planowaniem ewentualnej akcji kieruje Pentagon. Źródła CNN wskazują, że choć nie jest jasne, czy Rosja podjęła decyzję o ponownej inwazji na Ukrainę, to zgromadziła wokół jej granicy wystarczającą liczbę wojska, by przeprowadzić atak z niewielkim wyprzedzeniem. Według amerykańskich służb Rosja ma wzdłuż granic Ukrainy ponad 100 tys. żołnierzy i może wkrótce dojść do poziomu 175 tys.

"Dyskusje są częścią planowania na wypadek, gdyby sytuacja bezpieczeństwa rażąco się pogorszyła" - podaje telewizja, dodając że według oficjeli obecnie nie ma potrzeby opuszczania kraju przez obywateli USA. Rozważane mają być różne scenariusze, od ewakuacji tylko części personelu misji dyplomatycznej, do szerszej ewakuacji wszystkich Amerykanów. Ostateczną decyzję o rozpoczęciu takiej akcji miałby podjąć Departament Stanu USA.

Mimo to rozważanie takich planów ma dowodzić tego, jak poważnie Waszyngton bierze pod uwagę scenariusz rosyjskiej ofensywy. "Byłoby nieodpowiedzialne, gdybyśmy w obecnej sytuacji czegoś takiego nie robili" - ocenił kongresmen Adam Smith, szef komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów.

Do publikacji materiału doszło tuż przed rozpoczęciem rozmowy prezydentów USA i Rosji Joe Bidena i Władimira Putina za pośrednictwem łącza wideo.

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział CNN, że ewentualny rosyjski atak będzie "krwawą masakrą" i nie zakończy się dobrze dla Rosji. "Chcę tylko powiedzieć, że jeśli do tego dojdzie, ich chłopcy też będą wracali do kraju w trumnach. I w imię czego?" - zapytał retorycznie Reznikow. Ocenił przy tym, że 175 tys. rosyjskich żołnierzy nie wystarczy, by skutecznie najechać znaczną część terytorium Ukrainy.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (7)

dodaj komentarz
xiven
nie wydaje mi się zeby rosja zamierzała najechać ukrainę

możę wesprą te separatystyczne republiki bo to i tak już nie jest ukraina ale zeby podeszli pod kijów albo i dalej? nie wyobrażam sobie po co?
ajwaj_
""opcje dotyczące ewentualnej ewakuacji obywateli USA z Ukrainy""

- a kiedy z PISia-PL ?
Kal-boje to mistrzowie ucieczki > Afganistan, Vietnam, Irak itd:)
Zaden Jankes nie bedzie umierac za Krasnik czy Pcim, tym bardziej za twór pomylkowo-tymczasowy Stalina-Lenina tzw. Ukraine
lorelie
uwazaj bo się spocisz i jarmułka ci spadnie..
ajwaj_ odpowiada lorelie
wezme twoje
zapasowe - w kolorze Barbi lila
mooooo
Tu nie chodzi o zwykłych obywateli czy zjadaczy chleba których USA będą w razie konfliktu ewakuować bo tam takich nie ma a o szkoleniowców i podrzegaczy i agentów
demeryt_69
Podrzegaczy? Pewien jesteś?

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki