REKLAMA

Adam Maciejewski nowym prezesem GPW

2013-01-17 11:10
publikacja
2013-01-17 11:10
Ludwik Sobolewski stracił stanowisko prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. NZWA powołało na to stanowisko dotychczasowego wiceprezesa Adama Maciejewskiego. Za powołaniem Maciejewskiego na stanowisko oddano 36.534.947 głosów, przeciwko było 42.968 głosów, przy 42.000 wstrzymujących się.
Ludwik Sobolewski
Adam Maciejewski, źródło: GPW

NZWA powołało na to stanowisko dotychczasowego wiceprezesa Adama Maciejewskiego. Maciejewski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, podyplomowych studiów podatkowych w Szkole Głównej Handlowej oraz studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Na GPW pracuje od 1994 roku - w tym m.in. na stanowisku dyrektora Działu Notowań, Dyrektora Działu Notowań i Rozwoju Rynku, a od 28 czerwca 2006 jako członek zarządu, odpowiedzialny m.in. za rynek instrumentów pochodnych i strukturyzowanych, systemy transakcyjne, technologię, organizację obrotu i produkty informacyjne.
Pawlak ma szansę zostać prezesem GPW w 2014 r.» Pawlak ma szansę zostać prezesem GPW w 2014 r.


Nowy prezes powiedział po podjęciu uchwały NWZ, że wierzy, iż ta decyzja okaże się słuszna. Maciejewski wskazał też na rolę giełdy dla inwestorów, emitentów i gospodarki. "Ja bardzo chętnie będę służył swoją pracą, radą, kompetencjami. Natomiast będę się wsłuchiwał w potrzeby środowiska inwestorów wszystkich podmiotów, które funkcjonują na rynku kapitałowym i w gospodarce" - podkreślił. Dodał, że rynek kapitałowy ma służyć gospodarce, a gospodarka powinna służyć ludziom. Maciejewski podziękował ponadto Sobolewskiemu za lata ciężkiej pracy na giełdzie.

»Nowy prezes GPW nie wyklucza możliwości skrócenia sesji giełdowej

Jak poinformowało MSP w czwartkowym komunikacie: "rozpoczynanie teraz procedury wyboru nowego prezesa spółki z perspektywą konieczności powtórzenia tej operacji za kilka miesięcy z racji upływu kadencji (2010-2014) nie zapewniałoby Giełdzie publicity odnoszącego się do jej roli jako organizatora rynku".

"(...) W związku z tym, Skarb Państwa na dzisiejszym NWZ Giełdy opowiedział się za odwołaniem Ludwika Sobolewskiego ze stanowiska prezesa i zaproponował powołanie na prezesa zarządu Giełdy Papierów Wartościowych obecnego wiceprezesa Pana Adama Maciejewskiego. Procedura wyłonienia prezesa na nową kadencje rozpocznie się na początku 2014 roku" - dodano.

»Zobacz gorący temat: Kłopoty prezesa GPW

Przewodniczący Rady Giełdy prof. Leszek Pawłowicz poinformował, że Rada chciała wybrać na prezesa osobę od dawna związana z tą firmą, która zapewni jej prawidłowe funkcjonowanie. Dodał, że Rada rozpatrywała dwóch kandydatów: byłego prezesa giełdy Wiesława Rozłuckiego oraz Adama Maciejewskiego.

"Byłem przeciwny ogłaszaniu konkursu. Stałem od początku na stanowisku, że nowym prezesem powinna zostać osoba z wewnątrz giełdy, a ogłaszanie konkursu oznaczałoby kilka miesięcy zawieszenia" - powiedział Pawłowicz. Rozłucki nam definitywnie odmówił i w tej sytuacji wybór dla nas był oczywisty" - dodał. Pawłowicz pytany, czy wraz z wyborem nowego prezesa możliwe są dalsze zmiany w zarządzie giełdy, odpowiedział, że decyzje w tej sprawie podejmuje Rada Giełdy, ale na wniosek prezesa. "Żadne propozycje ze strony prezesa w tej sprawie nie wpłynęły do nas" - powiedział Pawłowicz.

»Były minister skarbu pozytywnie o powołaniu prezesa GPW

Ludwik Sobolewski był dotąd zawieszony na stanowisku prezesa GPW. Sprawą, na wniosek ministra skarbu, zajmuje się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Choć warszawska Giełda Papierów Wartościowych została sprywatyzowana, dominującym udziałowcem spółki pozostało ministerstwo skarbu. Podczas walnych zgromadzeń akcjonariuszy resort ma 51,7 procent głosów.

"Ostatnie doniesienia medialne na temat Giełdy nie odnosiły się do meritum jej pracy. Rozpoczynanie teraz procedury wyboru nowego prezesa Spółki z perspektywą konieczności powtórzenia tej operacji za kilka miesięcy z racji upływu kadencji (2010-2014) także nie zapewniałoby Giełdzie publicity odnoszącego się do jej roli jako organizatora rynku" - napisał resort w czwartkowym komunikacie

Komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl
Krzysztof Kolany

Dobrze, że Giełda znów ma prezesa

Bezkrólewie rzadko kiedy bywa korzystnym okresem dla mieszkańców królestwa. Tak samo brak prezesa GPW zapewne nie przyniósłby nic dobrego inwestorom, brokerom jak i emitentom. Dlatego w mojej ocenie lepiej się stało, że Rada Giełdy od razu powołała nowego prezesa, zamiast rozpisywać konkurs, na którego rozstrzygnięcie czekalibyśmy miesiącami.

Także osoba nowego szefa Giełdy nie powinna budzić kontrowersji. Adam Maciejewski związany jest z GPW niemalże od początku jej istnienia i przez lata był odpowiedzialny za kluczowe aspekty jej działalności: notowania, systemy transakcyjne i rozwój rynku instrumentów pochodnych. Podtrzymana została więc nieformalna tradycja: prezesem państwowej GPW został od lat związany z rynkiem kapitałowym apolityczny fachowiec.

Szybki wybór nowego prezesa Giełdy uchronił nas (przynajmniej na razie) od kandydatury Waldemara Pawlaka, którego na to stanowisko usiłowali wysunąć polityczni koledzy ministra Budzanowskiego.


IAR, PAP, Bankier.pl/kws

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~lucek
Pamiętam pana Adama z połowy lat dziewięćdziesiątych jak pomykał po korytarzach starej giełdy w KC zawsze z jakimś plikiem wydruków pod pachą w takim zgrabnym sweterku zimą i t-shircie latem. Był wtedy chyba jakimś chłopcem na posyłki. Nie wiem dlaczego, ale oprócz prezesa Rozłuckiego, pamiętam z pracowników GPW Pamiętam pana Adama z połowy lat dziewięćdziesiątych jak pomykał po korytarzach starej giełdy w KC zawsze z jakimś plikiem wydruków pod pachą w takim zgrabnym sweterku zimą i t-shircie latem. Był wtedy chyba jakimś chłopcem na posyłki. Nie wiem dlaczego, ale oprócz prezesa Rozłuckiego, pamiętam z pracowników GPW twarz tylko pana Adama z tamtych czasów, choć facet do bólu niepozorny. To się nazywa kariera Nikosia Dyzmy od gońca przynieś zanieś pozamiataj do prezesa. To typowy przykład ulubieńca i wybrańca Pana Boga. Więc daj mu Boże szczęście na nowej drodze życia.
~al...
podobny do brevika z norwegi
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~DORADCA
JAK INWESTOWAĆ TO TYLKO W DORADCY24 I DENTAMDC
~rafal
Co znaczy skrót NZWA? Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mi odpisał.
~cph
oj facet taka fucha i dac sie wydymac , zycze powodzenia
~kolo jabolo
niezwykle sympatyczny młody człowiek, życzymy duuużo pieniążków na koncie z kieszeni tzw inwestorów.,choc zalecałbym tak od POczątku odPOwiednie darowizny na np fundację pAna owsika.
~irus matoł krol
może zrobi porządek z ireneuszem krolem ktory prawdopodobnie będzie robił resplit z groszy na grosze na regnonie.
~WIG20
Ciekawe czy teraz nowy prezes da wyliczać dynamicznie wolumen akcji dla indeksów WIG i WIG20?
~edd
piczka powalila ludwiczka...............................taki jest zawsze final jak biznes laczy sie z lozkiem,niech dziekuje losowi ,ze to taki final moglo byc gorzej ,chociaz sadze ,sprawa moze byc rozwojowa ..................................pozatym end of love,przynajmniej ze strony Ani.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki