REKLAMA

Abe obiecał Putinowi, że na spornych wyspach nie będzie wojsk USA

2018-11-16 12:58
publikacja
2018-11-16 12:58

Podczas niedawnego spotkania w Singapurze premier Japonii Shinzo Abe obiecał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że na spornych wyspach nie zostaną rozmieszczone wojska USA, jeśli wyspy te wrócą pod kontrolę Tokio - podał w piątek dziennik "Asahi Shimbun".

fot. / / FORUM

Po środowym spotkaniu Abe i rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow informowali, że obaj przywódcy uzgodnili przyspieszenie rozmów na temat traktatu pokojowego i rozwiązania sporu terytorialnego o kontrolowane przez Moskwę wyspy na Oceanie Spokojnym, które Rosjanie nazywają Kurylami Południowymi, a Japończycy - Terytoriami Północnymi.

Z powodu tego sporu Rosja i Japonia do dziś nie podpisały formalnego układu pokojowego po drugiej wojnie światowej. We wrześniu Putin zaproponował, aby oba kraje zawarły pokój "bez żadnych warunków wstępnych" jeszcze w tym roku, ale Abe odrzucił tę ofertę, twierdząc, że najpierw należy rozwiązać kwestię wysp.

Tokio domaga się zwrotu wszystkich czterech wysp, które Armia Czerwona zajęła wraz z całym archipelagiem Kuryli latem 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii. W pierwszej kolejności miałyby zostać zwrócone dwie, a w dalszej perspektywie - pozostałe dwie wyspy.

Według "Asahi Shimbun" negocjacje w tej sprawie stanęły w miejscu, gdyż Moskwa obawia się, że jeśli przekaże wyspy Tokio, doprowadzi do umieszczenia na nich wojsk USA, które są sojusznikiem Japonii.

Podczas spotkania w Singapurze Abe zapewnił Putina, że jeśli Rosja odda wyspy, Japonia nie zgodzi się, by USA umieściły na nich swoje wojska - podał dziennik, powołując się na niewymienionych z nazwiska urzędników kancelarii japońskiego premiera. Sekretarz japońskiego rządu Yoshihide Suga odmówił komentarza w tej sprawie.

Wysokiej rangi urzędnik japońskiego MSZ, cytowany anonimowo przez "Asahi Shimbun", ocenił, że na podstawie japońsko-amerykańskich umów USA mogą ubiegać się o utworzenie baz wojskowych na całym terytorium Japonii, ale "czy Japonia się na to zgodzi, to już inna sprawa".

Według gazety Tokio planuje przedyskutować tę sprawę z Waszyngtonem, kontynuując jednocześnie negocjacje z Moskwą. Nie jest jednak jasne, czy USA będą skłonne pójść na współpracę, biorąc pod uwagę ich napięte stosunki z Rosją ocenił dziennik.

Rzecznik Kremla, komentując te doniesienia, powiedział w piątek, że przywódcy Rosji i Japonii omawiali sprawę traktatu pokojowego "w formacie jeden na jeden" i że nie chciałby upubliczniać "niuansów" na ten temat. Pieskow ograniczył się jedynie do potwierdzenia, że "temat zobowiązań sojuszniczych Japonii jest ważny w kontekście dyskusji o problemach traktatu pokojowego" Moskwy i Tokio.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ awl/ ulb/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki