ARR wydaje decyzje o dopłatach do "szklanki mleka"

16.08. Warszawa (PAP) - Dyrektorzy oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego rozpoczęli wydawanie decyzji w sprawie dopłaty do akcji "szklanka mleka". O taką pomoc wnioskowało 163 dostawców, którzy ubiegają się o 118,7 mln zł - poinformowała rzeczniczka ARR Iwona Ciechan.

Zapotrzebowanie na fundusze na realizację dostaw mleka i przetworów mlecznych w roku szkolnym 2011/2012 zgłosiło ok. 12 tys. szkół podstawowych. Udział w programie zadeklarowało tam ok. 2,24 mln uczniów.

W tym roku szkolnym rząd przeznaczył na dopłaty 118 mln zł, a więc niemal tyle, o ile starają się dostawcy mleka (np. mleczarnie czy hurtownie).

Szefowie oddziałów Agencji do końca sierpnia br. będą wydawać decyzje w sprawie przyznania limitu środków finansowych - informuje Ciechan.

Jak zauważa rzeczniczka, przez siedem lat funkcjonowania programu "szklanka mleka", cieszy się on dużym zainteresowaniem. Mogą w nim uczestniczyć przedszkolaki, uczniowie z podstawówek i gimnazjów, a także młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju. Program rozkręcił się w roku szkolnym 2007/2008, po wprowadzeniu dopłaty krajowej, dzięki której dzieci w podstawówkach dostają mleko bezpłatnie.

Polska od tego czasu jest liderem wśród krajów UE pod względem ilości mleka i przetworów mlecznych spożytych w ramach programu w placówkach oświatowych. Wyprzedzamy kraje "starej" Unii, np. Niemcy, Wielką Brytanię, Francję, w których akcja trwa od ponad 20 lat.

W ubiegłym roku szkolnym 2010/2011 w programie "szklanka mleka" uczestniczyło ok. 14,5 tys. placówek oświatowych, w tym ok. 9,5 tys. szkół podstawowych (ok. 68 proc. szkół podstawowych w Polsce), a mleko i przetwory mleczne spożywa ok. 2,4 mln dzieci, w tym ok. 1,7 mln ze szkół podstawowych.

Celem programu jest promowanie zdrowego odżywiania poprzez zachęcenie dzieci i młodzieży do spożywania mleka i przetworów mlecznych oraz kształtowanie trwałego nawyku konsumpcji zdrowych produktów mlecznych. (PAP)

awy/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil