REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

AGH wykształci inżynierów jądrowych

2022-10-09 10:00
publikacja
2022-10-09 10:00

Utworzenie w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie kierunku, na którym kształcić się będą przyszli inżynierowie jądrowi, zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek we wtorek podczas inauguracji roku akademickiego w tej uczelni.

AGH wykształci inżynierów jądrowych
AGH wykształci inżynierów jądrowych
/ FORUM

„Nie ma lepszego miejsca niż Akademia Górniczo-Hutnicza do tego, by uruchomić ten kierunek właśnie tutaj. I za tę gotowość panu rektorowi i całej kadrze bardzo dziękuje” – powiedział szef MEiN zwracając uwagę, że inżynierowie jądrowi są potrzebni i będą w przyszłości potrzebni.

Czarnek odniósł się do obecnej sytuacji politycznej w Europie oraz wojny w Ukrainie, której jednym ze skutków jest wzrost cen energii elektrycznej. „Gwarantuję wszystkim rektorom uczelni krakowskich, małopolskich i z całej Polski, że ceny energii zostaną uregulowane” – zapewnił minister.

Jak poinformował, działania resortu na uniezależnienie od rynkowej regulacji cen energii są zakrojone bardzo szeroko. „Nie ma innego wyjścia. Rynek jest znakomitym regulatorem w czasach pokoju. Mamy wojnę i musimy staryfikować energię tak, żeby w przyszłym roku Uniwersytet Jagielloński czy AGH, KUL czy Uniwersytet Szczeciński miały rachunki za energię do zapłacenia, bo te, które są w tym momencie w ofertach, są nie do zapłacenia” – mówił Czarnek.

Dodał, że w nowym budżecie udało się wyasygnować kwotę 1,5 mld zł z przeznaczeniem na podwyżki dla pracowników uczelni oraz 1 mld zł na inwestycje.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Minister edukacji i nauki przekazał na ręce rektora AGH symboliczny czek na kwotę ponad 7,6 mln zł, z czego ponad 6 mln zł to zwiększona subwencja na dydaktykę i badania oraz na podwyżki dla pracowników od października 2022.

Pierwszy rok studiów w Akademii Górniczo-Hutniczej rozpocznie 5 tys. studentów. Jak podkreślił rektor uczelni prof. Jerzy Lis, zakończona rekrutacja była jedną z najlepszych w ostatnich latach. Najpopularniejsze kierunki studiów w I cyklu rekrutacyjnym to: informatyka i systemy inteligentne, informatyka społeczna oraz inżynieria i analiza danych. Na te kierunki na jedno miejsce aplikowało ponad 10 kandydatów. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
go_ral
elektrownia ma byc kolo gdanska a inzynierowie beda sie ksztalcic na drugim krancu polski. no pis to prl bis. centralne planowanie oderwane od rzeczywistosci
boris-vodka
Inżynierowie jądrowi ostrożnie z promieniowaniem.....uważajcie na jądra:):):)
forfun
No i zapomnieliście dodać że był w tym AGH przy nowym komputerku arcy Biszkopt i obsikiwał teren kropiąc go wodą z miotełki.
Nauka i Wiara nie idą w parze ktoś zwariował
dawid_zyskind
"Czarnek przekazał na ręce rektora AGH symboliczny czek na kwotę ponad 7,6 mln zł, z czego ponad 6 mln zł to zwiększona subwencja na dydaktykę i badania oraz na podwyżki dla pracowników od października 2022" - co na to Bielan?
zops
No to grafitowe czy BWR? Można niby i wyczuwać szantaże dla głupich.
dawid_zyskind
Kiedyś kształcili tam górników i hutników, a przyszłych pracowników EJ Żarnowiec na Politechnice Warszawskiej.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki