REKLAMA

Brakuje chętnych na darmowe studia. Zamykane są też przyszłościowe kierunki

2022-10-06 11:27
publikacja
2022-10-06 11:27

Uczelnie zostały zmuszone do zamknięcia niektórych kierunków studiów dziennych z uwagi na brak chętnych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Na liście znalazły się nie tylko mniej przyszłościowe dziedziny nauki, ale również takie, po których na absolwentów czeka praca.

Brakuje chętnych na darmowe studia. Zamykane są też przyszłościowe kierunki
Brakuje chętnych na darmowe studia. Zamykane są też przyszłościowe kierunki
fot. Anatol Chomicz / Forum / / Forum Polska Agencja Fotografów

Agresja Rosji wobec Ukrainy znalazła swoje odzwierciedlenie również w wybieranych studiach przez absolwentów szkół średnich. Jak informuje „DGP”, poszczególne uczelnie nie otworzyły kierunków takich jak: filologia rosyjska na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach czy rosjoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Powodem takich decyzji był brak osiągnięcia minimalnego progu zainteresowanych. Jednak podobny los podzieliły nie tylko dziedziny, które mogą wydawać się mniej popularne lub nieperspektywiczne, jak chociażby bibliotekoznawstwo.

Przed koniecznością podjęcia decyzji o niepowołaniu danego kierunku stanęły również Uniwersytet Śląski w Katowicach w przypadku filologii germańskiej, Uniwersytet w Białymstoku nie otworzył studiów z informatyki i ekonometrii oraz jakości i bezpieczeństwa środowiska, natomiast UJK w Kielcach nie znalazł chętnych na studiowanie ochrony środowiska. Eksperci z poszczególnych uczelni uważają, że za decyzjami kandydatów stoją często emocje oraz moda, a nie kalkulacja, czy wybrane studia pokrywają się z zainteresowanymi lub dadzą po ich ukończeniu pracę.

W przypadku kierunków filologicznych uczących mniej popularnych języków absolwenci mają możliwość pracy np. w zagranicznych firmach, w których wymagany jest nie tylko język angielski, ale też drugi język. Natomiast studia z dziedziny ochrony środowiska mogą dać wiele możliwości zatrudnienia, ponieważ branża odnawialnych źródeł energii jest jedną z szybciej rozwijających się.

Jednocześnie zdaniem ekspertów poziom doradztwa zawodowego w szkołach średnich jest na niskim poziomie. Do tego dochodzi presja ze strony rodziców, którzy doradzają swoim dzieciom wybranie medycyny, prawa lub psychologii.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Uczelnie zauważyły również mniejsze zainteresowanie na podjęcie studiów magisterskich lub studiów niestacjonarnych. W tych przypadkach również mowa o braku odpowiedniej liczby chętnych. Takie kierunki nie zostały powołane, ponieważ liczba studentów nie równoważyłaby kosztów ponoszonych przez uczelnie.

Warto przeczytać:

Alan Bartman

Źródło:
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (36)

dodaj komentarz
czadfad
Czy naprawdę do siedzenia w biurze i robienia ciągle tego samego są potrzebne 5 letnie studia? Totalna strata czasu.
pikawka
to sie nazywa partycypacyjny order uleglego leminga. wielu pracodawcow szuka przeciez miekkiej gliny do lepienia. system dziala.
iwonka50
Nie są. Ale takie są wymagania dla kandydatów. A że cały czas w kandydatach można przebierać więc zawsze znajdzie się magister do przekładania papierów z miejsca na miejsce.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
vacarius
Człowiek starszy niż 30 lat woli ryć łopatą w ziemi niż umysłem w kodzie źrudłowym. W sumie to sutdia iformatycznie powinny zatrudniać odrazu po podstawóce albo nawet jeszcze wcześniej. Bo ja w wieku 13 lat myślałem prawie czysto matemetycznie. Liczenie czegoś mnie nie męczyło. Od wieku 13 lat do 30 to może być informatyk a potem Człowiek starszy niż 30 lat woli ryć łopatą w ziemi niż umysłem w kodzie źrudłowym. W sumie to sutdia iformatycznie powinny zatrudniać odrazu po podstawóce albo nawet jeszcze wcześniej. Bo ja w wieku 13 lat myślałem prawie czysto matemetycznie. Liczenie czegoś mnie nie męczyło. Od wieku 13 lat do 30 to może być informatyk a potem już emerytura. Lub inny zawód bo ZUS nie daje informatykom emerytury. Ale na szczeście wielu sami sobie na emeryturę zarobili przed 30.
pikawka
gdyby nie chory system to po 10 latach pracy juz bys mogl miec emeryture po informatyce jesli tylko masz samozaparcie i umiejetnosci. ale tak sie nie da bo i tak Cie zawsze okradna systemowo. w tym kraju kazdy jest niewolnikiem az do samego konca.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lebero654
Diagnoza słuszna, ale. Mam kilku znajomych emigrantów i żaden z nich nie był kreatywnym i efektywnym studentem i uczniem, a kilku wykazywało objawy frustracji życiowej.
pikawka
zeby te studia i szkoly jeszcze czegokolwiek uczyly poza byciem poslusznym lemingiem. nowa generacja pozytecznych rosnie.
zoomek
wyższe studia gender/gotowania na gazie lepiej zamienić na kurs wózka widłowego lub glazurnika
szybciej, taniej i bardziej potrzebne

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki