REKLAMA

AC zależne od stylu jazdy – Aviva testuje aplikację na smartfona

Michał Kisiel2012-08-16 13:41analityk Bankier.pl
publikacja
2012-08-16 13:41
Brytyjski oddział ubezpieczyciela Aviva rozpoczął testy aplikacji RateMyDrive na smartfony z Androidem. Program zbiera dane o stylu jazdy użytkownika i przyznaje ocenę, na podstawie której obliczana jest wysokość składki ubezpieczeniowej.


Image licensed by Ingram Image

Aplikacja gromadzi dane dotyczące zachowania kierowcy, w tym przyspieszania, hamowania i pokonywania zakrętów. Po przejechanych 200 milach klient otrzymuje syntetyczną ocenę bezpieczeństwa jazdy podawaną w 10-stopniowej skali. Kierowcy, którzy jeżdżą najbezpieczniej mogą liczyć na maksymalnie 20-procentową obniżkę wysokości składki.

W brytyjskiej branży ubezpieczeniowej już od kilku lat stosuje się rozwiązania, które śledzą zachowanie kierowcy. Do tej pory stosowano najczęściej osobne urządzenie korzystające z modułu GPS i zbierające dane o położeniu oraz ruchu pojazdu. Dane o porach dnia, w których używany jest samochód, miejscu parkowania i inne informacje gromadzone przez tzw. trackery mogą być przydatne do dokładniejszego oszacowania prawdopodobieństwa kolizji czy kradzieży auta. W razie uprowadzenia pojazdu możliwe jest także łatwe namierzenie jego położenia i odzyskanie skradzionego samochodu. Na brytyjskim rynku taką usługę oferuje m.in. firma Coverbox.

Produkt firmy Aviva nie wymaga instalacji dodatkowego sprzętu i nie śledzi samochodu przez cały czas. 200-milowa próbka pozwala stworzyć profil zachowania kierowcy i ocenić ryzyko zdarzenia ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel testował aplikację na swoich pracownikach, a obecnie poszukuje 5000 kierowców gotowych sprawdzić działanie systemu na drogach. Ubezpieczenia korzystające z danych GPS („pay-as-you-go”) mogą być szczególnie korzystne dla osób, które normalnie płacą wyższe składki – np. kierowców bez historii ubezpieczenia i mieszczących się w najmłodszych kategoriach wiekowych.

Polscy ubezpieczyciele nie stosowali do tej pory technologii śledzenia użytkownika jako narzędzia wspomagającego ocenę ryzyka, ale kierowcy którzy zamontują w swoim aucie tracker mogą liczyć w niektórych towarzystwach na zniżki w składkach AC.

Michał Kisiel
analityk Bankier.pl
m.kisiel@bankier.pl

Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~wg
Fajne, pohamować swoje nerwy na 200 mil, a potem jak już test wyjdzie OK, to po staremu
~JOE
Ge-nial-ne :) Ale czemu tylko AC? Na OC też mogłoby to wpływać.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki