60 km zanieczyszczonej Baryczy. "Rezerwat przyrody i kompleks stawów bezpieczne"

2020-07-09 17:57
publikacja
2020-07-09 17:57
fot. RITHOR / Shutterstock

Poprawia się sytuacja związana z zanieczyszczeniem Baryczy; polepszają się warunki tlenowe, napowietrzenie i przejrzystość wody – podał w czwartek w komunikacie regionalny oddziału Wód Polskich we Wrocławiu.

Skażenie rzeki Barycz na odcinku Odolanów-Wąsocz wykryto na początku lipca. Na powierzchnię rzeki na terenie dwóch województw - wielkopolskiego i dolnośląskiego – na odcinku 60 km – masowo wypłynęły śnięte ryby.

W komunikacie przesłanym PAP Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podał, że w czwartek odbyła się kolejna wizja terenowa na rzece Barycz. Jak podano, w ostatnich dniach została usunięta cześć nieczystości w obrębie obiektów hydrotechnicznych. Według Wód Polskich, ponowne oględziny rzeki wykazały, że sytuacja związana z zanieczyszczeniem Baryczy uległa poprawie. "Polepszają się warunki tlenowe, napowietrzenie i przejrzystość wody. W rzece, która wraca do życia, widać coraz więcej narybku" - podały Wody Polskie.

Mariusz Przybylski, dyrektor Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, podkreślił, że sytuacja na Baryczy jest znacznie lepsza, niż pierwotnie zakładano. "Prosimy również o cierpliwość z wysuwaniem oskarżeń, dopóki swoich czynności nie zakończą odpowiednio uprawnione do tego organy, policja i prokuratura. Wody Polskie nieustająco podejmują wzmożone działania w celu zminimalizowania negatywnych skutków tego zdarzenia. Bardzo dobrze układa się też współpraca ze Stawami Milickimi" - powiedział dyrektor.

Piotr Połulich, prezes zarządu spółki Stawy Milickie, podkreślił, że Stawy Milickie nie ucierpiały w wyniku zanieczyszczenia Baryczy. "Rezerwat przyrody i kompleks stawów są bezpieczne, a tereny zarządzane przez naszą spółkę pozostają otwarte dla turystów. Na bieżąco monitorujemy całą sytuację i obecnie nie ma zagrożenia, że wystąpią na naszym obszarze negatywne zjawiska" – powiedział Połulich.

Wody Polskie wskazały też na opinię inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, z której wynika, że rosną wartości tlenu rozpuszczonego w wodzie rzeki Barycz w porównaniu z wynikami uzyskanymi 1 lipca. "Wyniki te świadczą o polepszeniu się jakości wody w Baryczy w porównaniu ze stanem wody sprzed kilku dni" - podkreślono.

Wody Polskie podały również, że ich pracownicy po wykryciu zanieczyszczeń "niezwłocznie poinformowali przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz sami zgłosili sprawę policji".

Jak podano, wstępne wyniki badań przeprowadzonych przez WIOŚ wskazują, że źródłem głównego zanieczyszczenia są tereny rolnicze pomiędzy Kurochem, Baryczą i Złotnicą. Stwierdzono tam rozmyte z powodu intensywnych opadów deszczu pryzmy nawozów naturalnych. "Możliwe są także inne źródła zanieczyszczeń, których inspektorzy WIOŚ nadal poszukują" - podano.

Barycz to rzeka przepływająca przez Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Na terenie parku znajduje się m.in. europejska Ostoja Ptaków IBA oraz jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych - Stawy Milickie. W parku występuje 300 gatunków ptactwa m.in. kormorana, bocian czarny i batalion. (PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
tuskacz
Zwyrodniały i faszystowski PIS smrodzi od 5 lat Polakom to takie sa efekty.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki