Pas graniczny między Polską i Rosją atrakcją wśród turystów. Za nielegalne przejście grozi grzywna 500 zł

Słupki i pas drogi granicznej między Polską i Rosją w woj. warmińsko-mazurskim od kilku lat stanowią atrakcję turystyczną. W tym roku na ten pas nielegalnie weszło już 20 osób. Funkcjonariusze straży granicznej apelują, by zaniechać takich wycieczek.

(fot. Andrzej Sidor / FORUM)

Funkcjonariusze warmińsko-mazurskiej straży granicznej przypominają, że polsko-rosyjską granicę można przekraczać tylko w miejscach wyznaczonych, czyli na przejściach granicznych.

"Apelujemy o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa w czasie turystycznych wycieczek. Przypominamy również, że obowiązuje całkowity zakaz wejścia i wjazdu na pas drogi granicznej, czyli odcinek 15 metrów, licząc od granicy państwa w głąb kraju" - przypomniała rzecznik prasowa tej służby Mirosława Aleksandrowicz.

Polsko-rosyjska granica od kilku lat stanowi atrakcję turystyczną. Osoby mieszkające w innych regionach kraju często robią sobie pamiątkowe zdjęcia ze słupami granicznymi w tle. Aleksandrowicz poinformowała, że w tym roku na pas graniczny nielegalnie weszło już 20 osób, z czego sześć zaszło aż do rosyjskiego słupa granicznego. W ostatnich dniach zdjęcia robiła sobie na granicy rodzina z województwa lubelskiego.

"Nasz patrol na pasie drogi granicznej ujawnił ślady wejścia i zejścia dwóch osób. Turystów już nie było, dlatego na podstawie nagrań kamer został namierzony pojazd, jakim się poruszali graniczni turyści, a oni sami zostali wezwani do złożenia wyjaśnień" - poinformowała Aleksandrowicz. Dodała, że okazało się, że rodzina z dwójką dzieci potraktowała granicę jako atrakcję turystyczną.

"Ci ludzie nie mieli świadomości, że obowiązuje zakaz wejścia i przebywania w pasie drogi granicznej. Tym razem funkcjonariusze odstąpili od ukarania turystów mandatem karnym, skończyło się na pouczeniu" - powiedziała rzeczniczka.

W 2018 roku funkcjonariusze warmińsko-mazurskiej straży granicznej zatrzymali 52 osoby, które nielegalnie weszły na pas na polsko-rosyjskiej granicy. Z tego do rosyjskich słupów granicznych w 2018 roku dotarły 24 osoby.

Nielegalne wejście na granicę jest zagrożone karą 500 zł grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat.(PAP)

autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ wus/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne