REKLAMA

Polska w unijnej czołówce pod względem liczby nauczycieli. Wykresy, które warto zobaczyć

2021-10-16 06:00
publikacja
2021-10-16 06:00

Polska w 2019 roku była drugim krajem Unii Europejskiej z największą liczbą nauczycieli. Wśród belfrów zdecydowaną większość stanowią kobiety – wynika z infografiki "Dzień Edukacji Narodowej" przygotowanej przez Główny Urząd Statystyczny.

Polska w unijnej czołówce pod względem liczby nauczycieli. Wykresy, które warto zobaczyć
Polska w unijnej czołówce pod względem liczby nauczycieli. Wykresy, które warto zobaczyć
fot. Mirosław Pieslak / / FORUM

1. Najwięcej nauczycieli na Mazowszu i Śląsku

W 2019 roku w Polsce liczba nauczycieli wynosiła blisko 514 tys. osób, poinformował GUS. Ich największy odsetek - 15,26 proc. - znajdował się na Mazowszu. Natomiast na drugim miejscu pod tym względem znalazło się województwo śląskie - 11,16 proc. wszystkich osób pracujących w tym zawodzie.

Bankier.pl; GUS

2. Polska w czołówce państw pod względem liczby nauczycieli

Polska w 2019 roku była drugim państwem w Unii Europejskiej, która zatrudniała najwięcej nauczycieli w szkołach podstawowych - 235,1 tys. osób. Na pierwszym miejscu znalazła się Wielka Brytania (280,5 tys. pracowników), która wtedy należała do państw Wspólnoty.

"Infografika - Dzień Edukacji Narodowej"; GUS

3. Najwięcej nauczycieli w szkołach podstawowych

W roku szkolnym 2020/2021 najwięcej nauczycieli (w przeliczeniu na etaty) było zatrudnionych w szkołach podstawowych - 273 tys. pełnozatrudnionych osób, wynika z danych.

Infografika - Dzień Edukacji Narodowej; GUS

4. Zdecydowanie więcej kobiet uczy w szkołach podstawowych

Można postawić tezę, że w europejskich szkołach podstawowych w większości uczą kobiety. Tendencja ta widoczna jest zarówno wśród początkujących nauczycieli, jak i osób w wieku powyżej 50 r.ż. Kobiety poniżej 25 lat stanowiły ponad 84,4 proc. wszystkich nauczycieli w szkołach podstawowych w krajach Unii Europejskiej w 2019 r. Natomiast w grupie powyżej 50 r.ż odsetek był jeszcze wyższy i wyniósł 85,28 proc.

"Infografika - Dzień Edukacji Narodowej"; GUS

5. Ponad 85 proc. nauczycieli w UE to kobiety

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat odsetek kobiet wśród nauczycieli w szkołach podstawowych w 28 krajach Unii Europejskiej utrzymywał się na bardzo zbliżonym poziomie około 85 proc. – wynika z infografiki "Dzień Edukacji Narodowej" przygotowanej przez Główny Urząd Statystyczny.

"Infografika - Dzień Edukacji Narodowej"; GUS

DF

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (35)

dodaj komentarz
kkk1111
uni nie potrzeba modrych tylko posłusznych posłusznego można kupić i kazać mu robić to co chcemy modrego juz nie tak warto przekonać by robił co mu każą jest droższy lub w ogóle sie nie da bo ma honor i poczucie godności nie tak jak niektórzy z obecnych choć podobno wykształceni ale to dla nich były matury bez matmy i 1,5 roczne studnia
alberto2020
Widać jak się skończyły reformy edukacji. PiS rządzi od 6 lat i rozumiem, że bierze odpowiedzialność za wszystko
qonradx
Polska ma tyle samo nauczycieli co 2x wieksze Niemcy czyFrancja ale nasi ciągle płaczą ze za dużo pracy mają i sie nie wyrabiają XD Może w takim razie słabo pracuja albo się do tej pracy po prostu NIE NADAJĄ i nalezy ich WSZYSTKICH ZWOLNIĆ skoro Niemiec 2 x tyle dzieci uczy i się wyrabia? hmm? A nie zaraz powiedza ze to nie prawda Polska ma tyle samo nauczycieli co 2x wieksze Niemcy czyFrancja ale nasi ciągle płaczą ze za dużo pracy mają i sie nie wyrabiają XD Może w takim razie słabo pracuja albo się do tej pracy po prostu NIE NADAJĄ i nalezy ich WSZYSTKICH ZWOLNIĆ skoro Niemiec 2 x tyle dzieci uczy i się wyrabia? hmm? A nie zaraz powiedza ze to nie prawda ze rząd kłamie eurostat klamie, UE kłamie, GUS kłamie, ludzie kłamia, prawde ile pracuja znają tylko oni NAUCZYCIELOWIE i tylko im wierzyc trzeba bo oni po 12 godzin na dobe klasówki w domu sprawdzają i tylko oni o tym wiedza nikt inny hehehehe XD 30 zł brutto na godzine i ani grosza wiecej! A jak nie to podobno w Biedronce lepiej płacą ale tam jedna zmiana od 6tej do 14tej a druga od 14tej do 22 giej czasami jest i trzecie od 22giej do 6tej. A nie 3 godzinki od 10tej do 13tej dzieciom piłke rzucić z przerwą na kawusie i do domu!
po_co
Zdecydowanie Twoi nauczyciele nie mogą winszować sobie sukcesu.
qonradx odpowiada po_co
Zdecydowanie masz rację. NICZEGO MNIE NIE NAUCZYLI, zgadzam się z tobą. Wszystkiego musiałem nauczyć się sam. Również umiejętności wypowiadania się więcej niż jednym zdaniem na temat i nie używania dziecinnego argumentu w dyskusji "jesteś głupi" ehhh te dyskusje na temat który rodzic lepszy w przedszkolu ehhh :D
jarunia
nauczycieli jest dwa razy za dużo, ale politycy boją się podać ten fakt do publicznej wiadomości - raporty UE czy OECD czytają tylko specjaliści - a szkoda
smallsaver
Jeszcze poproszę o tabelkę ile w którym kraju uczy katechetów.
jarada74
Nieeezła manipulacja:

"W 2019 roku w Polsce liczba nauczycieli wynosiła blisko 514 tys. osób"

I wystarczy wejść w szczegółowe tabele GUS-u żeby zobaczyć że wśród tych 514 tys. jest uwzględnione ponad 111 tys. ludzi zatrudnionych w przedszkolach.. Ale oczywiście tego na grafice z 3 punktu artykułu już nie
Nieeezła manipulacja:

"W 2019 roku w Polsce liczba nauczycieli wynosiła blisko 514 tys. osób"

I wystarczy wejść w szczegółowe tabele GUS-u żeby zobaczyć że wśród tych 514 tys. jest uwzględnione ponad 111 tys. ludzi zatrudnionych w przedszkolach.. Ale oczywiście tego na grafice z 3 punktu artykułu już nie widać. Dlatego liczby sie spinają. A dlaczego tego nie pokazali? Za to uwzględnili mało znaczące (czyt. liczne) policealne czy branżowe?
I dlaczego akurat teraz takie dane są wrzucane?
I dlaczego jedne dane są z 2019 inne z rocznika 2020/2021?
I dlaczego sa zmieszane dane z liczbą nauczycieli W PRZELICZENIU NA PEŁNE ETATY? Niestety 1 etat to nie jeden człowiek.
Nawet nie chce mi sie wchodzić w "metodologię" badań GUS-u odnośnie danych porównawczych z pozostałymi krajami UE.. z jakiego rocznika były brane dane z poszczególnych krajów i jakie typy szkół były brane pod uwagę. Wspomne tylko że wśród tych cyt. 514 tys. nauczycieli - to jeden wielki wór do którego statystycy wrzucili przedszkola, całe szkolnictwo specjalne _od przedszkoli po szkoły przysposabiające do zawodu - i szkoły artystyczne (które NIE PODLEGAJĄ Czarnkowi i MEN)...

No ale tak się łatwo manipuluje opinia społeczną. Kto by przejmował się "szczegółami". Ciemny lud wszystko kupi - jak powiedział klasyk.
qonradx
Co ty pieprzysz nauczycielku, za mało jeszcze etatów dla twoich znajomych po fachu? 82 tys samego wfu tylko uczyło - czyli rzucało dzieciakom piłke pare razy w tygodniu i pilnowało zeby sie nie zapobijali za 5 tys zł!
jarada74 odpowiada qonradx
82 tys wuefistów?
Za 5 tys?

PODAJ ŹRÓDŁO.

Nie jestem nauczycielem.
Ale chętnie bym taką robotę wuefisty za 5 na rękę "wziął" :))

Powiązane: Wykresy, które warto zobaczyć

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki