5 tys. zł pożyczki bez wniosku o umorzenie? Apel rzecznika MŚP

Rzecznik MŚP apeluje o wprowadzenie korzystnych dla najmniejszych firm zmian dotyczących tzw. mikropożyczek; powinny być one zwolnione z obowiązku składania wniosku o ich umorzenie - informuje w piątkowym komunikacie biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

(fot. rsooll / Shutterstock)

"Rzecznik MŚP proponuje korzystne dla mikroprzedsiębiorców zmiany przepisów w zakresie tzw. mikropożyczki. Zgodnie z wnioskiem legislacyjnym do Wicepremier, Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz, przedsiębiorcy ci powinni zostać zwolnieni z obowiązku składania wniosku o jej umorzenie" - czytamy w komunikacie biura Rzecznika MŚP.

Przypomniano, że zgodnie z przepisami, starosta może, na podstawie umowy, udzielić mikroprzedsiębiorcy jednorazowo pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej do wysokości 5 tys. zł. Pożyczka ta wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy, podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. We wniosku o umorzenie mikroprzedsiębiorca oświadcza pod rygorem odpowiedzialności karnej, że prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

W ocenie Rzecznika MŚP warunki i tryb ubiegania się o umorzenie pożyczki są nadmierną i nieproporcjonalną regulacją. W komunikacie wskazano na Prawo przedsiębiorców, które mówi, że tworząc prawo z zakresu działalności gospodarczej, należy kierować się zasadami proporcjonalności i adekwatności, dążąc do ograniczenia obowiązków informacyjnych, zwłaszcza gdy wymagane informacje są przekazywane przez obowiązanych organom władzy publicznej na podstawie obowiązujących przepisów.

W związku z tym Rzecznik MŚP skierował do wicepremier, minister rozwoju wniosek legislacyjny o zmianę przedmiotowych przepisów poprzez wprowadzenie zasady, że umorzenie mikropożyczki następuje z mocy prawa – po spełnieniu ustawowych warunków.

"Rzecznik MŚP wskazał przy tym, że (...) organy władzy publicznej dysponują aktualnymi informacjami niezbędnymi do weryfikacji spełnienia kryteriów do umorzenia mikropożyczki" - napisano.

"Co więcej, w ocenie Rzecznika MŚP obecna konstrukcja umorzenia pożyczki przewidzianej w art. 15zzd Specustawy, będącej jednym z popularniejszych instrumentów pomocowych, może w niedalekiej przyszłości wygenerować liczne konflikty społeczne, które w ostatecznym rozrachunku zepsują dobry wizerunek wszystkich programów pomocowych przygotowanych przez rząd (tzw. Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa)" - ostrzeżono.

W komunikacie zauważono, że na analogiczny problem zwrócił uwagę w interpelacji poseł Andrzej Gawron, co dowodzi, że przedmiotowe zagadnienie nie ma charakteru jednostkowego.

Ponadto, dodano, do Rzecznika MŚP docierają sygnały, iż starostowie w umowach pożyczki zawieranych z przedsiębiorcami przewidują dodatkowy (pozaustawowy) wymóg złożenia wniosku o jej umorzenie w terminie 14 dni od dnia spełnienia przesłanki uprawniającej do tego. Powoduje on po stronie pożyczkobiorców problemy w praktycznym stosowaniu, np. od kiedy właściwie należy liczyć ten termin.

"Wyeliminowanie obowiązku składania wniosku w tym zakresie rozwiązałoby dodatkowo i ten problem" - podsumowano. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 greatmongo

Zlozylismy wniosek o pozyczke ponad dwa tygodnie temu. Od tego czasu zero odpowiedzi...

! Odpowiedz
2 11 wic

Chcecie odebrać podstawowy haczyk tej umowy. Przecież ONI liczą że ludzie nie złożą bezbłędnego wniosku w terminie i będą musieli oddawać kasę

! Odpowiedz
1 14 loool

Ja proponuje wprowadzenie comiesięcznego wniosku 15zzo-V12zd o braku wniosku o likwidacji firmy. Nie złożenie tego wniosku spowodowało by automatyczną likwidację firmy i zapłatę kary za chęć do życia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne