WAŻNE

46 mln australijskich banknotów z błędem

2019-05-09 15:34
publikacja
2019-05-09 15:34

Australijski bank centralny przyznał się do błędu popełnionego na 46 mln banknotów. W czwartek w mediach społecznościowych australijskie radio Triple M poinformowało, że na banknotach jest literówka.

/ fot. Daniel Munoz / Reuters

Literówka na banknocie 50 dolarów australijskich (równowartość 35 dol. amerykańskich) pojawia się w słowie "responsibility" (odpowiedzialność). Słowo występuje na banknocie trzykrotnie i za każdym razem brakuje w nim ostatniej litery "i" ("responsibilty").

Bank centralny zapowiedział, że błąd zostanie poprawiony przy kolejnym druku w tym roku. Poprzednia wersja banknotu była wydrukowana w październiku.

Jak wskazuje AP, australijskie banknoty należą do jednych z najtrudniejszych do podrobienia na świecie dzięki znacznej liczbie szczegółów.

Na banknocie 50 dolarów australijskich przedstawiona jest pierwsza kobieta wybrana do australijskiego parlamentu Edith Cowan. To właśnie w zamieszczony na banknocie cytat z jej pierwszego przemówienia przed parlamentem wkradł się błąd.

Banknoty z literówką pozostaną w obiegu.

ndz/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
karbinadel
Może i ciekawe, ale problem dotyczy banknotu poprzedniej serii. Nowe są zupełnie inne, więc problem sam się wkrótce rozwiąże
karbinadel
OK, pomyłka, zasugerowałem się zdjęciem do artykułu, które jak zwykle jest nie na temat: na ilustracji jest właśnie banknot wcześniejszej serii, drukowanej do połowy 2018 roku.
antek10
Widocznie też mają tam Misiewiczów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki