REKLAMA
SPRAWDŹ

42% Polaków dobrze ocenia prezydenta

2015-10-26 12:45
publikacja
2015-10-26 12:45

Prezydenturę Andrzeja Dudy pozytywnie ocenia 42 proc. badanych, negatywnie - 22 proc. Pracę Sejmu dobrze ocenia 21 proc. a źle 63 proc. badanych. O pracy senatorów dobrze wypowiada się 24 proc. a źle 47 proc. - wynika z sondażu CBOS.

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Od września nieco poprawiły się notowania głowy państwa. Prezydenturę Dudy dobrze ocenia 42 proc. badanych (wzrost o 3 punkty procentowe), przy czym zdecydowanie dobrze pracę Andrzeja Dudy ocenia 11 proc. badanych. Z kolei 22 proc. respondentów jest niezadowolonych z tego, jak prezydent wywiązuje się ze swoich obowiązków (spadek o 3 punkty), przy czym 8 proc. uważa, że Andrzej Duda wykonuje te obowiązki zdecydowanie źle. Odsetek osób niemających jeszcze wyrobionej opinii na ten temat wyniósł tak jak przed miesiącem 36 proc.

CBOS podaje, że zadowoleni z prezydentury Andrzeja Dudy głównie najmłodsi respondenci, mieszkańcy wsi, najsłabiej wykształceni, uzyskujący niskie dochody, a także najbardziej zaangażowani w praktyki religijne oraz identyfikujący się z prawicą. Natomiast niezadowoleni ze sposobu sprawowania przez niego prezydentury to głównie osoby mieszkające w największych aglomeracjach, mające wyższe wykształcenie, wysokie dochody, nieuczestniczące w praktykach religijnych i deklarujące lewicowe poglądy polityczne.

Jak wynika z sondażu, pozytywne opinie o pracy głowy państwa przeważają wśród osób deklarujących głosowanie na PiS lub Kukiz15, z kolei zwolennicy Nowoczesnej, Zjednoczonej Lewicy i PO przeważnie wypowiadają się o niej z dezaprobatą.

Niezadowolenie z funkcjonowania Sejmu wyraża się 63 proc. badanych (o 1 punkt procentowy mniej niż we wrześniu), a Senatu - 47 proc. (o 3 punkty procentowe mniej niż we wrześniu). Pozytywnie o pracy posłów wypowiada się 21 proc. (o 1 punkt procentowy więcej niż przed miesiącem), a senatorów - 24 proc. (o 1 punkt procentowy więcej niż we wrześniu). Tak jak we wrześniu 16 proc. ankietowanych nie ma zdania na temat pracy posłów; wyrobionej opinii na temat pracy senatorów nie ma 29 proc. badanych (we wrześniu było to 27 proc.).

Zgodnie z sondażem najczęściej pozytywnie o działalności obu izb parlamentu wypowiadają się badani najmłodsi, osoby znajdujące się w dobrej sytuacji materialnej, a także identyfikujące się z lewicą lub centrum. Z kolei pod względem niezadowolenia wyróżniają się osoby źle sytuowane, mające wykształcenie zasadnicze zawodowe oraz deklarujące prawicowe poglądy polityczne.

We wszystkich analizowanych elektoratach partyjnych działalność izby niższej częściej spotyka się z krytyką niż aprobatą. Relatywnie lepiej odbierają ją zwolennicy PO, a także PSL. Wśród zwolenników komitetu Pawła Kukiza, Ryszarda Petru, Zjednoczonej Lewicy, a zwłaszcza wśród wyborców PiS, dominują głosy niezadowolenia z pracy posłów

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 1521 października 2015 roku na liczącej 1114 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

mzk/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~Obserwator
Chyba po wyglądzie. Bo chyba nie po czynach.
~Mat
Komorowski też miał wysokie poparcie. Nawet wyższe niż Maliniak. I co z tego?
~AntyPierdu
Prezydent cieszy się wysokim poparciem. Czyli robota POwskich hejterów nie przynosi rezultatów, a wręcz przeciwnie.
~Polak
Gdyby media resortowych dzieci pokazywały obszernie takie sprawy jak wizyta belgijskiej pary królewskiej miałby jeszcze lepsze notowania. Ale I tak je bedzie miał. Być może - czego życzę sobie - za jakiś czas okaże się że wyrósł nam mąż stanu z prawdziwego zdarzenia, klasa sama w sobie. Oczywiście tak nie musi być, a Prezydent musi Gdyby media resortowych dzieci pokazywały obszernie takie sprawy jak wizyta belgijskiej pary królewskiej miałby jeszcze lepsze notowania. Ale I tak je bedzie miał. Być może - czego życzę sobie - za jakiś czas okaże się że wyrósł nam mąż stanu z prawdziwego zdarzenia, klasa sama w sobie. Oczywiście tak nie musi być, a Prezydent musi jeszcze dojrzeć ale jest to możliwe. Ma niezbędny potencjał i zdolność przyciągania. Jedyne co mi przeszkadza to publiczne manifestowanie wiary i mieszanie uroczystości państwowych z kościelnymi, ale wady jakieś człowiek też musi mieć
~gugus
Ale przepraszam, na jakiej podstawie Prezeydent jest dobrze oceniany? Czyzbym czegos nie zauwazyla. Oprocz ustawy "o paleniu w kominie" przygotowanej przez poprzed sejm, nie przypominam sobie aby cos zrobil. A przynajmniej nic mi nie wiadomo o jego sukcesach.
~arek
Ja nie znam nikogo, kto dobrze ocenia naszego Maliniaka. Nie ja go wybierałem i nie mój prezydent.
~miro
no jak sie obracasz w szambie to nie ma dziwne
~adam
Jestem osobą mieszkająca w największych aglomeracjach, mające wyższe wykształcenie, wysokie dochody, nieuczestniczące w praktykach religijnych.
O Panu Prezydencie nic nie moge powiedzieć. Nie miał medialnych zasług, tylko wpadki.
~ANTY_ryży_kutong
to jakie miał wpadki PAD? z wykształceniem to chyba nie najlepiej jednak:

mieszkającą - > mieszkającą
mające -> mającą
nieuczestniczące - > nieuczestniczącą

problemy z podstawami ortografii, czyżby wyborca "bula"?
~otogon odpowiada ~ANTY_ryży_kutong
nie widzisz cytatu z artykułu?

Powiązane: Kolej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki