4 banki, w których dostaniesz kartę wielowalutową

Michał Kisiel2017-10-04 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2017-10-04 06:00

Jeden plastik zamiast żonglowania kartami na zagranicznych wyjazdach – taką obietnicę niosą ze sobą karty wielowalutowe. Niektóre wymagają ręcznego podłączenia do odpowiedniego rachunku, inne same sięgają po środki z konta w walucie. Dzięki niezaprzeczalnym zaletom wielowalutowe plastiki powoli stają się standardowym elementem bankowej oferty.

Karta płatnicza jest niezastąpionym towarzyszem zagranicznych podróży, nawet jeżeli traktujemy ją tylko jako rezerwę przygotowaną na nieprzewidziane wydatki. Niestety wypłacając gotówkę z bankomatu lub płacąc plastikiem bezgotówkowo możemy narazić się na dodatkowe koszty. Jeśli korzystamy z karty powiązanej z rachunkiem prowadzonym w złotych, w wielu przypadkach zapłacimy za przewalutowanie transakcji.

Karta wielowalutowa pozwoli zaoszczędzić za granicą / YAY Foto

Sposobem na ominięcie dodatkowych obciążeń może być wykorzystanie rachunków walutowych. Osobne konto pozwala nie tylko łatwiej zaplanować wydatki (może stanowić „budżet”, którego realizację będziemy śledzić np. za pomocą bankowości mobilnej), ale także daje nam swobodę wyboru momentu zakupu waluty. Wybierając się np. do kraju strefy euro, wspólną walutę możemy kupić wcześniej, gdy jest ona tańsza. Nie jesteśmy także skazani na kursy wymiany stosowane przez bank i organizacje płatnicze – można skorzystać chociażby z internetowego kantoru.

Karty do rachunków walutowych proponuje wiele banków, ale tylko w kilku znajdziemy karty wielowalutowe. W ich przypadku jeden plastik daje dostęp jednocześnie do kilku kont – nie musimy posiadać osobnych kart dla np. euro, dolara i funta. Do tego grona zaliczają się:

  • Bank Pekao,
  • Citi Handlowy,
  • ING Bank Śląski,
  • PKO Bank Polski.

Pekao – w czterech walutach

W Banku Pekao dostępne są dwie wersje plastiku – Mastercard Debit FX i Mastercard Debit FX Gold przygotowana z myślą o posiadaczach Eurokont Premium i Premium Plus. Karta może być połączona z rachunkami we frankach szwajcarskich, funtach brytyjskich, dolarach amerykańskich i euro. W Polsce daje dostęp do pieniędzy zgromadzonych na złotowym ROR.

Plastik Pekao działa w pełni automatycznie. Gdy płacimy za granicą w euro, środki zostaną pobrane z konta prowadzonego we wspólnej walucie. Bez kosztów przewalutowania. Miesięcznie za obsługę podstawowej karty (Debit FX) zapłacimy 6,99 zł, ale opłata zostaje zniesiona, jeśli użyjemy dowolnej karty 4 razy w ciągu miesiąca. Wypłata z bankomatu za granicą, poza darmową siecią UniCredit, wiąże się z 2-procentową prowizją.

W PKO BP – karta tylko do niektórych kont

Wielowalutowa karta wydawana przez PKO Bank Polski również opiera się na „walutowym autopilocie” – nie trzeba ręcznie podłączać jej do odpowiedniego rachunku. Mastercard wydawany jest zamożniejszym klientom korzystającym z pakietów ROR Aurum lub Platinium II.

Karta może zostać połączona z rachunkami prowadzonymi w euro, dolarze amerykańskim i funcie brytyjskim. Podpięcie plastiku odbywa się w serwisie bankowości internetowej, podczas wizyty w oddziale lub poprzez infolinię. W aplikacji IKO można zarządzać limitami karty i sprawdzić salda poszczególnych kont. Wydanie i prowadzenie plastiku jest darmowe, bezpłatne są również wypłaty z bankomatów za granicą. W ramach promocji, do końca 2017 r., bank nie pobiera także opłat za prowadzenie rachunków walutowych, które zostaną połączone z wielowalutowym plastikiem.

ING i Citi Handlowy – być może kartę wielowalutową już masz w portfelu

ING Bank Śląski wybrał nieco inną drogę niż konkurenci – kartą wielowalutową jest Visa Zbliżeniowa wydawana jako podstawowy plastik do rachunków osobistych. Jeśli założymy konto w euro, dolarach lub funtach, możemy podłączyć do niego używaną w kraju kartę. Od tej pory automatycznie obciążane będzie odpowiednie konto, w zależności od waluty transakcji. Wypłaty w zagranicznych maszynach nie są darmowe (3 proc.).

Posiadacze kont w Citi Handlowym również nie muszą wyrabiać osobnego plastiku, by móc płacić bez przewalutowania za granicą. Kartę Mastercard trzeba jednak ręcznie przełączać pomiędzy rachunkami prowadzonymi w złotych, euro, dolarach lub funtach. Operacja nie jest skomplikowana – wystarczy skorzystać z bankowości internetowej lub mobilnej. Zagraniczne wypłaty gotówki wiążą się z 3-procentową opłatą (w niższych pakietach ROR) lub są darmowe (dla wszystkich – w bankomatach Citi).

Ofert będzie przybywać

Wkrótce karty wielowalutowe pojawią się w ofercie mBanku oraz, prawdopodobnie, niektórych kantorów internetowych. Tą innowacją powinien zainteresować się każdy, kto chociażby od czasu do czasu podróżuje i chce wyeliminować niepotrzebne koszty. Walutowe plastiki mają kilka wad – trzeba pamiętać o wcześniejszym zaopatrzeniu się w środki, uważać na proponowane czasem przez sprzedawców dynamiczne przeliczenie waluty (usługa DCC), ale odpowiednio wykorzystane pozwalają sporo zaoszczędzić.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki