REKLAMA

37 chińskich samolotów wtargnęło do strefy obrony powietrznej Tajwanu

2023-06-08 06:26, akt.2023-06-08 10:15
publikacja
2023-06-08 06:26
aktualizacja
2023-06-08 10:15

Jak poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu poczynająć od godz. 5 nad ranem w czwartek (23 czasu polskiego w środę) wykryto 37 samolotów chińskich sił powietrznych, w tym myśliwce J-11 i J-16 oraz bombowce H-6 zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, które naruszyły południowo zachodni sektor tajwańskiej strefy identyfikacji powietrznej (ADIZ) .

37 chińskich samolotów wtargnęło do strefy obrony powietrznej Tajwanu
37 chińskich samolotów wtargnęło do strefy obrony powietrznej Tajwanu
/ mnd.gov.tw

Według komunikatu ministerstwa część chińskich samolotów poleciała na południowy wschód w kierunku zachodniego Pacyfiku.

Tajwan wysłał swoje samoloty i okręty w celu monitorowania chińskich samolotów i aktywował rozmieszczone na lądzie systemy rakietowe, co jest rutynową praktyką w takich przypadkach.

Chińskie ministerstwo obrony nie odpowiedziało na prośbę Reutera o komentarz.

Chiny, które uważają Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję, od ostatnich trzech lat regularnie wysyłają swoje samoloty w pobliże wyspy, nie naruszając jednak jej państwowej przestrzeni powietrznej.

Okresowo Chiny organizują demonstracyjne manewry swoich sił morskich i lotniczych w pobliżu Tajwanu wyrażając w ten sposób swoje niezadowolenie z jakiegoś faktu, jak np. ostatnio z podróży prezydent Tajwanu Caj Ing-wen, podczas której odwiedziła USA.

Strefa identyfikacji powietrznej (ADIZ) jest szerszym obszarem monitorowanym i patrolowanym przez Tajwan w celu dania swoim siłom zbrojnym więcej czasu na odparcie ewentualnego ataku. 

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (4)

dodaj komentarz
monuz
Najwyraźniej z lania Putina na Ukrainie Chińczycy nie wyciągnęli żadnych wniosków, ich lotnictwo jest jeszcze słabsze niż rosyjskie (wbrew wyobrażeniom niektórych, armia to najsłabszy składnik chińskiego imperium), a zamiast z Ukraińcami przyjdzie im walczyć z USA.
pstrzezek
Nie wiem skąd nagle taki raban przecież także przeloty mają miejsce każdego dnia

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki