REKLAMA

300 tys. zł zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila

2020-12-03 11:36, akt.2020-12-03 13:11
publikacja
2020-12-03 11:36
aktualizacja
2020-12-03 13:11
fot. tomeqs / Shutterstock

Archidiecezja wrocławska i diecezja bydgoska zapłacą solidarnie 300 tys. zł zadośćuczynienia dla ofiary byłego już księdza Pawła K. - orzekł w czwartek Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Wyrok jest prawomocny.

Sąd Apelacyjny utrzymał tym samym w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. Orzeczenie zostało ogłoszone w trybie zdalnym. Uzasadnienie wyroku było niejawne.

Oddalając obie apelacje Sąd Apelacyjny zasądził jednocześnie od pozwanych archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej zapłatę solidarnie na rzecz powoda ponad 12 tys. zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu apelacyjnym.

W lutym Sąd Okręgowy w Bydgoszczy zasądził dla powoda od archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej solidarnie 300 tys. zł zadośćuczynienia dla ofiary byłego już księdza Pawła K. Powód ma otrzymać zasądzoną kwotę wraz z odsetkami od 27 października 2016 r. do dnia zapłaty. Sąd obciążył też archidiecezję i diecezję kosztami zastępstwa procesowego (34,2 tys. zł) i kosztami procesu, od których uiszczenia powód był zwolniony (18,2 tys. zł).

Proces w bydgoskim sądzie toczył się z wyłączeniem jawności. Niejawne było też uzasadnienie wyroku. Apelację wniosły pozwane strony.

Proces cywilny mężczyzny, który jako nieletni był wykorzystywany seksualnie przez księdza Pawła K., trwał od 2017 r. Duchowny w 2015 r. został skazany przez wrocławski sąd na siedem lat więzienia za wykorzystanie seksualne trzech małoletnich chłopców. Sąd zakazał mu też dożywotnio pracy z młodzieżą i orzekł leczenie zaburzeń preferencji seksualnych. Paweł K. w latach 2006-2009 był czasowo przeniesiony z archidiecezji wrocławskiej do diecezji bydgoskiej. W 2018 r. Watykan wydalił Pawła K. ze stanu duchownego.

Paweł K. był jednym z bohaterów filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" autorstwa braci Sekielskich. (PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ mark/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
xiven
co ten ksiądz pedofil poodcinał mu ręce że jest ofiarą niezdolną do pracy? indwalidzi tyle nie dostają

przy takich sumach to każdy nagle zacznie czuć się ofiarą bo to się najwyraźniej opłaca
jes
Zgadnijcie kto za to zapłaci. Kościół? Ależ skąd, podatnik. Kościołowi przyzna się większe sumy na pokrycie tych pozwów.
vonmisses
Cud! Wreszcie zstąpił duch i zaczyna zmieniać oblicze ziemi! Tej ziemi!

Teraz niech pozostałe ofiary z tych 10 lat rozrabiania księdza się zgłaszają po swoją dolę! Jak parafianie zorientują się na co musi iść kasa z ich ofiar, to może następnym razem sami, jak się plotkować zacznie we wsi, że tam ksiądz
Cud! Wreszcie zstąpił duch i zaczyna zmieniać oblicze ziemi! Tej ziemi!

Teraz niech pozostałe ofiary z tych 10 lat rozrabiania księdza się zgłaszają po swoją dolę! Jak parafianie zorientują się na co musi iść kasa z ich ofiar, to może następnym razem sami, jak się plotkować zacznie we wsi, że tam ksiądz lubi to i tamto, sami doniosą nie do biskupa tylko prokuraturze. Chociaż nie. Obecnie to lepiej nie prokuraturze, bo pod dywan zamiotą. Do mediów niech idą.
samsza
wiesz za co, może to za poklepanie..? /Korwin o córce/

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki