REKLAMA

3 kraje z największym podatkiem PIT

2014-04-16 06:00
publikacja
2014-04-16 06:00

"Rzeczą, którą najtrudniej w świecie zrozumieć, jest podatek dochodowy"

Albert Einstein

Z tym stwierdzeniem jednego z najwybitniejszych fizyków w historii nauki zgadza się z pewnością większość obywateli. Z jednej strony narzekamy na wysokość podatku, ale z drugiej strony można zadać sobie pytanie: jak funkcjonowałoby państwo, gdyby właśnie nie te dręczące, koszmarne, odrażające, horrendalne (i tak bez końca) podatki? To właśnie te obowiązkowe świadczenia, które pobiera państwo, są jego głównym źródłem dochodów i jednocześnie umożliwiają pokrycie jego wydatków. Kolejne nasuwające się pytanie to: czy faktycznie zasilenia budżetu z tego tytułu są racjonalnie wydawane? Poniższy ranking przedstawia maksymalne stawki PIT, jakie obowiązują w wymienionych państwach i niewątpliwie mogą być solą w naszym oku. Przypatrując się ich wartościom, możemy stwierdzić, że "nasze" 32% pozostaje w cieniu. W Soczi odbyła się Olimpiada Zimowa, a w miesięczniku "Trend" Olimpiada Podatkowa. Na podium stanęli:

 1. Aruba (59%)

Złotym medalistą podatkowych igrzysk została Aruba. Aż ciężko sobie wyobrazić, że kraj o powierzchni 190km2 i liczący ok. 120 tys. obywateli ma tak wysoki podatek dochodowy. Aruba jest jedną z wysp wulkanicznych archipelagu Małych Antyli, położoną na Morzu Karaibskim i zależną od Holandii. To do tej wyspy należy rekord, jeśli chodzi o stawkę Personal Income Tax, jaką część obywateli musi oddawać państwu. Co ciekawe, aktualny poziom PIT jest najniższy od 2007 roku. Topowa stawka - 60,1% obowiązywała od 2004 do końca 2006 roku. Jeżeli chodzi o podstawę do opodatkowania na tej karaibskiej wyspie nieopodal brzegów Wenezueli, istnieje szerokie rozróżnienie dochodów rezydentów i nierezydentów Aruby. Poziom podatku dochodowego w wysokości 59% jest najwyższy z możliwych, ale są sposoby na jego obniżenie:

 • osoby będące w związku mają szansę obniżyć stawkę PIT o 3%, jednak nie więcej niż 1 500 Guildera Arubańskiego (AWG)1 rocznie;

 • obniżka za dziecko poniżej 18 roku życia - 750 AWG rocznie;

 • obniżka za dziecko między 16 - 27 rokiem życia studiujące za granicą - 3 800 AWG rocznie;

 • dla starszych, którzy otrzymują tylko emeryturę i ich łączny przychód nie przekroczył 35 000 AWG - obniżka w wysokości 3 500 AWG rocznie.

Warto również wspomnieć, że Aruba jest wpisana przez polskie Ministerstwo Finansów na listę krajów stosujących nieuczciwą konkurencję w zakresie PIT i CIT. Chodzi tu przede wszystkim o ten drugi, ponieważ generalnie spółki rejestrowane w Arubie są opodatkowane, lecz dla zagranicznych inwestorów dostępna jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (tzw. Aruba Vrijgestelde Vennootschap), która może być zwolniona z opodatkowania, jeśli będzie prowadziła działalność finansową, inwestycyjną, związaną z zarządzaniem holdingami czy licencjonowaniem praw własności intelektualnej. Na koniec warto zaznaczyć, że Aruba jest "rodzynkiem" w swoim otoczeniu, ponieważ większość wyspiarskich państw z rejonu Karaibów w ogóle nie pobiera podatków dochodowych (Bahama, Bermudy, Kajmany).

 1. Szwecja (56,6%)

Srebrnym medalem w klasyfikacji najwyższych podatków PIT na świecie może cieszyć się Szwecja, ponieważ tam poziom podatku może osiągnąć maksymalnie 56,5%. Wysokość Personal Income Tax jest od 2004 roku wyrównana, praktycznie tylko raz - w 2006 r. nastąpiła jego delikatna obniżka do 56,4%. Najwyższa stawka podatku dochodowego w Szwecji wyniosła 61,4% w 1996 r. i jak widać nie odbiega znacząco od bieżącej. Z kolei najniższy poziom PIT można było dostrzec w 2000 r. - 51,5%.


»Tam mieszkam: Szwecja - Sztokholm

Można powiedzieć, że podatek dochodowy od osób fizycznych w Szwecji ma charakter mieszany, ponieważ w jego skład wchodzi podatek lokalny i państwowy. Obywatele płacą podatek lokalny na rzecz gminy, a jego wysokość to przedział 29-35% rocznie. Stawki podatku lokalnego zależą między innymi od miejsca zamieszkania podatnika. Podatek państwowy jest pobierany od zarobków powyżej 290 tys. Koron Szwedzkich rocznie (SEK)2 w wysokości 20-25%.

Za dochód w Szwecji, który jest oczywiście podstawą do płacenia podatku dochodowego uznaje się:

 • dochód z pracy najemnej - czyli wynagrodzenie za pracę, różnego rodzaju zasiłki, emerytury, nagrody, odprawy, diety, itp.;

 • dochód pochodzący z samozatrudnienia - czyli dochód z działalności po odjęciu kosztów jej prowadzenia;

 • dochód z kapitału - podatek od zysków kapitałowych, odsetek, dywidend. Warto podkreślić, że stawka tego podatku wynosi 30%.

Podsumowując, maksymalna stawka podatku może zadowalająco nie wygląda, ale jeśli chodzi o dług publiczny do PKB, to Szwecji można pozazdrościć - 38,2%.

 1. Dania (55,6%)

Brąz w tej olimpiadzie PIT-ów należy do Danii. Patrząc wstecz, bieżąca wysokość Personal Income Tax w tym kraju jest na jednym z najniższych poziomów. Najwyższą wartość tego podatku można było zaobserwować w 1997 roku - 65,9%. Duński system podatkowy jest progresywny i składa się z podatków bezpośrednich (PIT, CIT) oraz pośrednich, jak VAT czy akcyza. Zeznanie podatkowe za zakończony rok podatkowy składa się do 1 lipca. Co ciekawe, w Danii nie ma możliwości wspólnego rozliczania się z podatku, zarówno mąż, jak i żona muszą dokonywać tego osobno.


»Tam mieszkam: Kopenhaga

System podatkowy w opisywanym państwie rozróżnia zobowiązania podatkowe całkowite i ograniczone. W przypadku tych pierwszych osoba fizyczna jest zobowiązana do zapłacenia podatku od wszystkich otrzymanych dochodów, uwzględniając dochody od kapitału oraz te uzyskane poza granicami Danii. Osoby podlegające ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zobowiązane są do opłacenia podatku od dochodu uzyskanego jedynie na terytorium kraju. Podatek dochodowy od osób fizycznych w Danii składa się z dwóch części:

 • podatku liniowego municypalnego - jest on płacony na rzecz władz lokalnych, jego wysokość waha się między 22,7%-27,8% i jest określany indywidualnie przez każdy z regionów kraju;

 • podatku progresywnego - jego stawka zależy od wartości otrzymanego w danym roku podatkowym dochodu:

  • 5,64% dla dochodów przewyższających kwotę 42 000 Duńskich Koron rocznie (DKK)3, będącej w Danii jednocześnie kwotą wolną od podatku

  • dla dochodów przewyższających 421 000 DKK rocznie, dodatkowe 15%.

Możliwe są także odpisy od podstawy opodatkowania, ale ich wartość nie może przekraczać 33% podatku od dochodu uzyskanego w danym roku.

1 To około 610 EUR.

2 Ok. 32 tys. EUR.

3 Ok. 5,6 tys. EUR.

Tomasz Hałaj

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~VAT
Może autor opisałby, jakie są kwoty zarobków zwolnione z opodatkowania i jak wpływy z podatków w Szwecji i Danii wracają do podatników w postaci jakości życia w tych krajach. Dziwne, że Skandynawia przoduje w rankingach szczęścia obywateli, prawda?
~ggggg
Niestety wiedza autora o budżecie państwa jest karygodna. Artukuł sugeruje jakoby przychody państwa z PIT i CIT był głównymi przychodami budżetu. A małe dzieci wiedza ze budżetu utrzymuje sie z VAT i akcyzy, a PIT i CIT to tylko kulka procent przychodów budżetu, po za tym koszt zbierania tych podatków jest tak duży ze niewielka cześć Niestety wiedza autora o budżecie państwa jest karygodna. Artukuł sugeruje jakoby przychody państwa z PIT i CIT był głównymi przychodami budżetu. A małe dzieci wiedza ze budżetu utrzymuje sie z VAT i akcyzy, a PIT i CIT to tylko kulka procent przychodów budżetu, po za tym koszt zbierania tych podatków jest tak duży ze niewielka cześć tych pieniędzy idzie na rzeczywiste cele budżetowe a reszta na urzedasow.
~Tani Drań
Oczywiście takie zestawienie jest półprawdą lub całym kłamstwem.

Autor nie napisał bowiem jakie trzeba mieć zarobki nominalnie aby płacić podatek według najwyższej stawki podatkowej. To dość istotna informacja.

W Polsce aby płacić podatek 32% wystarczy zarabiać około 20.000 EUR rocznie. W innych krajach są to zarobki
Oczywiście takie zestawienie jest półprawdą lub całym kłamstwem.

Autor nie napisał bowiem jakie trzeba mieć zarobki nominalnie aby płacić podatek według najwyższej stawki podatkowej. To dość istotna informacja.

W Polsce aby płacić podatek 32% wystarczy zarabiać około 20.000 EUR rocznie. W innych krajach są to zarobki gdzie od Państwa dostaje się jeszcze pomoc socjalną.

To pokazuje różnicę w sposób jednoznaczny.
~jj
Ooooo widze ze sie nie podoba kwota wolna od podatku w NL moderatorowi bo usunal moj wpis!!!
Tandeta PL.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~szefuf
Biorąc pod uwagę, że pensja brutto na moim stanowisku w Szwecji wynosi ok 600% tego co w PL, i rzeczona kwota wolna od podatku zapewne jest z 15-30 razy wyższa, to jakoś specjalnie nie bolałoby mnie, aby takie coś wprowadzili nam w Polsce... Z moją wypłatą pewnie w całości w ich kwocie wolnej bym się zmieścił ;)
~mwm
Dokladnie, ja pracuje od 3 lat w Danii i tu jestem bardzo zadowolony z zarobków. W Polsce na tym stanowisku mimo wiekszej ilosci godzin zarabialem tak mało, że tu w Danii od tej kwoty wogóle nie zapłacilbym podatku(42000dkk)-kwota wolna od podatku w Danii:). teraz płacęrealnego podatku po odliczeniach ok 25% i mimo tego mogę sporo Dokladnie, ja pracuje od 3 lat w Danii i tu jestem bardzo zadowolony z zarobków. W Polsce na tym stanowisku mimo wiekszej ilosci godzin zarabialem tak mało, że tu w Danii od tej kwoty wogóle nie zapłacilbym podatku(42000dkk)-kwota wolna od podatku w Danii:). teraz płacęrealnego podatku po odliczeniach ok 25% i mimo tego mogę sporo odłozyc i zyc na wysokim poziomie, a kasa z podatow jest przez Danię świetnie zagospodarowana.
~Karolek
Przygotowanie gruntu pod znalezienie się Polski na podium? W artykule nie ma słowa o kwotach wolnych od podatku, co z tego że podatek 50% jak dopiero od 100 tys Euro...
~myślący
oczywiście artykuł jawna i bezczelna manipulacja - jak powiedzieli przedmówcy - w PL kwota 3091 zł zarobków zwolniona od podatku dochodowego to jakis absurd ( niemcy 35000 zł, UK 50 000 itd )

zwróćcie uwage na forme napisania tego łgarskiego artykulika mającego nas przekonać jak to w PL jest dobrze

Z jednej strony
oczywiście artykuł jawna i bezczelna manipulacja - jak powiedzieli przedmówcy - w PL kwota 3091 zł zarobków zwolniona od podatku dochodowego to jakis absurd ( niemcy 35000 zł, UK 50 000 itd )

zwróćcie uwage na forme napisania tego łgarskiego artykulika mającego nas przekonać jak to w PL jest dobrze

Z jednej strony narzekamy na wysokość podatku, ale z drugiej strony można zadać sobie pytanie: jak funkcjonowałoby państwo, gdyby właśnie nie te dręczące, koszmarne, odrażające, horrendalne (i tak bez końca) podatki?

Einstein WYRAŹNIE podkreślił ze chodzi o podatek dochodowy - autor mowi ze narzekamy na wysokosc podatku (!!!) a konczy zdanie gdyby nie podaTKI co ma niby sugerować ze to podatek dochodowy jest najważniejszym i jedyym podatekiem a przeciez w PL płacimy roznych podatków około 50 !! To o czym jest ten artykuł - o podatku dochodowym czy o podatkach ??? Oczywiscie ludzie czytają tylko czesc artykułów albo nagłówki - pozniej gadam z roznymi znajomym i wypisz wymaluj te same argumenty
~JÓZEF BĄK
W Polsce nie ma praktycznie kwoty wolnej od podatku [ 3100 rocznie to żart ] a ZUS DLA WIELU małych firm to kosmiczny podatek . Ucisk fiskalny szczególnie dotykający tych najsłabiej uposażonych jest koszmarny.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2013

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki