28.11.2016r.

2016-11-28 07:58
publikacja
2016-11-28 07:58
Komentarz PLN:PLN nieco mocniejszy w ślad za słabszym USD

Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi nam utrzymanie nieco mocniejszego PLN z opcją na kontynuację odreagowania. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4180 PLN za euro, 4,1506 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,1105 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,1956 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,566% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek handlu w nowym tygodniu przynosi nam utrzymanie nieco mocniejszego PLN z ewentualną opcją na kontynuację tego ruchu w dniach kolejnych. Ponownie jednak realizacja tego scenariusza zależeć będzie od zachowania wyceny dolara amerykańskiego. Teoretycznie koszyk USD spadł już o ok. 0,7% od okolic blisko 14-letnich szczytów, niemniej ruch ten na razie traktować należy głownie jako korektę wcześniejszych impulsów. W szerszym ujęciu wydaje się, iż założenia inwestorów o mocnym pobudzeniu inflacji w USA w wyniku realizacji polityki D. Trumpa są nieco na wyrost. Postulaty z kampanii zostaną najprawdopodobniej złagodzone zmieniając perspektywy dla gospodarki USA i w konsekwencji rykoszetem uderzając w USD. W Europie inwestorzy czekają na przyszły weekend, kiedy odbędzie się referendum we Włoszech. Z wydarzeniem tym wiąże się ewentualne ryzyko rozpisania nowych wyborów co w konsekwencji może wyraźnie wpływać na nastroje wśród inwestorów. Podstawową kwestią dla PLN pozostaje
jednak wycena amerykańskiego dolara, gdzie ewentualna korekta na wycenie USD może skutkować podtrzymaniem odbicia na PLN. Będzie to jednak ruch bazujący na poprawie sentymentu wokół EM, a nie w szczególności dot. PLN. Nastroje wokół polskiej waluty pozostają umiarkowanie negatywne po ostatniej serii słabych danych makro. W przypadku kolejnych kiepskich publikacji za IV kw. możemy spodziewać się powrotu ewentualnych spekulacji dot. cięć stóp przez RPP (pomimo relatywnego przywiązania przedstawicieli Rady do aktualnych poziomów).

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. W bieżącym tygodniu warto bliżej przyjrzeć się środowemu finalnemu odczytowi (wraz z rozbiciem) PKB za III kw. oraz szybkiego szacunkowi CPI za listopad. W piątek poznamy odczyt przemysłowego indeksu PMI dla Polski za listopad.

Z rynkowego punktu widzenia pary związane z PLN sygnalizują ewentualną próbę zejścia niżej (rozegrania mocniejszego PLN). W przypadku EUR/PLN wiązałoby się to z zamknięciem świecy dziennej poniżej poziomu 4,40 PLN. Kluczową parą pozostaje jednak USD/PLN (bazujące na zachowaniu USD na szerokim rynku), gdzie kurs musiałby sforsować wsparcie w rejonie 4,14 PLN. Teoretycznie wiec obserwujemy układ premiujący rozegranie mocniejszego PLN, w praktyce scenariusz ten zależeć będzie głownie od nastrojów na rynkach bazowych i zachowania USD.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego
kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Specyfikacja i skład publikowanych instrumentów, w tym indeksów walutowych jest dostępna na stronie:

http://bossa.pl/index.jsp?layout=2&page=0&news_cat_id=981#demo
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki