257 szkół dostanie dotacje na organizację obchodów 100-lecia niepodległości

257 szkół i placówek oświatowych otrzyma dofinansowanie na organizację obchodów związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach projektu "Godność, wolność, niepodległość" - poinformowało MEN w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP.

Jak czytamy w komunikacie, listę wnioskodawców, którym zostało przyznane dofinansowanie, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała w piątek. "Do konkursu zgłoszono w sumie blisko 2,5 tys. wniosków. Spośród nich, na podstawie rekomendacji wojewodów, zespół powołany przez minister Annę Zalewską dokonał ostatecznej oceny. Dofinansowanie zostało przyznane 257 zgłoszeniom, które uzyskały co najmniej 37 pkt., na łączną kwotę 2 008 433,66 zł" - poinformowali autorzy.

Wyłonione w konkursie szkoły otrzymają od 3 do 10 tys. zł. Za te pieniądze mogą zorganizować wystawy pamiątek związanych z odzyskaniem oraz budową przez Polskę niepodległości. Pamiątki te mają być zgromadzone, pogrupowane i opisane przez uczniów i wychowanków placówki. Za przekazane pieniądze mogą być także organizowane wycieczki patriotyczne związane tematycznie z wydarzeniami historycznymi, postaciami oraz polskimi osiągnięciami z okresu II Rzeczypospolitej. Za otrzymane środki szkoły mogą także organizować inne imprezy związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości m.in. koncerty, inscenizacje, rekonstrukcje historyczne, spotkania ze świadkami historii, gry terenowe czy imprezy sportowe.

Wykaz szkół i placówek oświatowych wraz z przyznanymi kwotami dofinansowań znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.men.gov.pl/niepodlegla

Projekt "Godność, wolność, niepodległość" został przygotowany przez Ministra Edukacji Narodowej w ramach rządowego programu wieloletniego "Niepodległa". Jego celem jest wspieranie szkół i placówek oświatowych w kształtowaniu postaw opartych na wspólnych dla Polaków wartościach. Zdaniem autorów komunikatu wśród takich wartości należy wymienić m.in.: wolność, godność, solidarność, prawa człowieka, a także wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i kształtowanie postaw patriotycznych.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ mark/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil