REKLAMA

250 zł na telewizor, 100 zł na dekoder. Rząd zajmie się projektem o dofinansowaniu

2022-03-15 10:08, akt.2022-03-15 10:48
publikacja
2022-03-15 10:08
aktualizacja
2022-03-15 10:48
250 zł na telewizor, 100 zł na dekoder. Rząd zajmie się projektem o dofinansowaniu
250 zł na telewizor, 100 zł na dekoder. Rząd zajmie się projektem o dofinansowaniu
fot. Kardasov Films / / Shutterstock

Dofinansowanie dla potrzebujących w wysokości 250 zł na kupno telewizora lub 100 zł na kupno dekodera w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - przewiduje projekt ustawy, którym we wtorek ma zająć się rząd.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Jak wyjaśniono w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, potrzeba przeprowadzenia nowelizacji tej ustawy powstała w związku z koniecznością doprecyzowania w zakresie ustalenia kręgu osób uprawnionych do uzyskania wsparcia państwa w związku z przyznawaniem świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego.

"Z uwagi na zapewnienie osobom uprawnionym możliwości realnego wyboru co do nabywanego sprzętu wprowadzono zróżnicowanie wysokości dofinansowania w zależności od tego, czy osoba ta zdecyduje się na zakup dekodera czy też telewizora. Zachodzi konieczność zabezpieczenia możliwości wykorzystywania programu dofinansowania przez podmioty oferujące obok sprzętu również usługę, tak aby pomoc adresowana była w rzeczywistości dla obywateli, nie zaś do podmiotów świadczących usługi" - podano w wykazie.

Jak wskazano, w projekcie doprecyzowano przesłanki przyznawania świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego poprzez odwołanie do dwóch okoliczności: trudnej sytuacji materialnej gospodarstwa domowego oraz braku możliwości zakupu sprzętu bez zagrożenia dla zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych tego gospodarstwa.

"Oceniając, czy dane gospodarstwo jest uprawnione, należy brać pod uwagę wartość podstawowego odbiornika cyfrowego z wyświetlaczem obrazu (telewizora) lub bez takiego wyświetlacza (dekodera)" - poinformowano.

Projekt wprowadza zróżnicowaną wysokość świadczenia – 100 zł na dekoder i 250 zł na telewizor. "Takie rozróżnienie jest uzasadnione dużą rozbieżnością cenową między dekoderem a telewizorem i jednocześnie pozwoli na podejmowanie decyzji przez osoby uprawnione co do wyboru sprzętu jaki chcą zakupić" - uzasadniono.

W projekcie wykluczono także możliwość wystąpienia sytuacji, w której podmioty oferujące dekodery i usługi powiązane ze sobą ekonomicznie tak ustalają stosunek cen dekodera do wartości usługi, że choć formalnie świadczenie wykorzystywane jest na zakup urządzenia, to z ekonomicznego punktu widzenia stanowi ono dofinansowanie usługi.

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej 24 lutego 2022 r. Ustanawia ona świadczenie w wysokości do 100 zł dla gospodarstw domowych, będących w trudnej sytuacji materialnej, na zakup dekoderów lub odbiorników telewizyjnych, umożliwiających odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie, który zostanie wprowadzony w tym roku.

Wniosek o dopłatę, według noweli, będzie można składać elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.

Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. - będzie dotyczyć województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, trzeci etap - od 23 maja 2022 r. – łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zaś czwarty, od 27 czerwca 2022 r. - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (8)

dodaj komentarz
carlito1
Idziesz po dofinansowanie i cyk.... Już płacisz abonament na śmieciową tv.... Bo wiemy że masz tv:)
ameba1
I cyk, ceny tv i dekoderów o odpowiednio 250 i 100 w górę :)
prywaciasz
HAHAHA TVPIS DOBREM PODSTAWOWYM! HAHAHA

anszej_juda
od kiedy to propaganda jest potrzebą życiową?
formatc
Tylko musi być jedno zastrzeżenie w ustawie - Telewizor/dekoder może odbierać tylko TVPis
polityka_to_nie_ekonomia
To pokazuje co jest ważne dla rządzących - byleby każdy miał TV i mógł oglądać propagandę. Niech z partyjnych pieniędzy to finansują (wszak to kampania wyborcza) albo minister Czarnek niech się na to składa (jako forma deedukacji społeczeństwa).
iwona_12345
Dobry artykuł. Dzisiaj do rządzenia masą wystarczy odbiornik telewizyjny w każdym domu. Obywatel ma wszystko pokazane i wyjasnione przez ekspertów. Nie trzeba tracic czasu na myślenie, wystarczy skupić się na rozrywce.
zenonn
Ciemny lud to kupi, zamiast kupić powróz i zrobić z niego użytek.

Powiązane: Telewizja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki