25 mln ludzi może stracić pracę z powodu pandemii koronawirusa

Pandemia koronawirusa może spowodować światowy kryzys gospodarczy - ostrzega Międzynarodowa Organizacja Pracy. Według jej szacunków prawie 25 mln ludzi na całym świecie może stracić pracę w wyniku gospodarczych konsekwencji pandemii Covid-19.

(fot. cate_89 / Shutterstock)

Jak podkreślił w środę podczas konferencji prasowej dyrektor generalny MOP Guy Ryder, utrata pracy przez 25 mln ludzi oznaczałaby, że skutki pandemii przerosłyby skutki kryzysu finansowego z lat 2008-2009. Zaznaczył jednak, że te szacunki dotyczą najbardziej pesymistycznych scenariuszy. Najbardziej optymistyczny zakłada likwidację 5,3 mln miejsc pracy.

MOP szacuje też, że wskutek kryzysu, poniżej granicy ubóstwa znajdzie się od 8 do 35 mln więcej zatrudnionych ludzi.

"To nie jest już tylko światowy kryzys zdrowotny, to też wielki kryzys rynku pracy i gospodarki, który będzie miał ogromne konsekwencje" - powiedział Ryder, cytowany przez Reuters.

"Jeśli zobaczymy skoordynowaną międzynarodową odpowiedź, tak jak stało się to podczas światowego kryzysu finansowego, konsekwencje dla globalnego bezrobocia mogą być znacząco niższe" - zaznaczył szef MOP. Dodał, że świat "potrzebuje stworzenia wspólnego frontu" i "tego rodzaju przywództwa i determinacji", jak 12 lat temu.

Wśród polecanych przez organizację środków walki z kryzysem są m.in. rozszerzenie ochrony socjalnej, większe gwarancje płatnych urlopów oraz ulgi podatkowe i finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. (PAP)

osk/ mal/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 20 rezolutny

Przyszedł czas na wprowadzenie w Polsce tzw. "BEZWARUNKOWEGO, PODSTAWOWEGO, POWSZECHNEGO DOCHODU GWARANTOWANEGO", który na stałe pozwoliłby zapewnić każdemu MINIMUM SOCJALNE bez względu na posiadanie pracy, czy jej brak.
Wówczas do likwidacji poszłyby MOPS'y, ZUS'y itp. Nie byłoby już emerytur, czy "Programu 500+", cały socjal zawarłby się w idei tego typu. Koszty - ogromne koszty jakie pochłania biurokracja i administracja typu MOPS'sy, ZUS'y zostały by przeznaczone na wypłatę stałego świadczenia dla każdego obywatela bez względu na jego wiek, płeć, stan cywilny, status materialny, czy dochody, czy wypracowane jakiekolwiek składki. Dodatkowym źródłem finansowanian tego projektu byłoby opodatkowanie robotów.
Każdy przedsiębiorca miałby obowiązek odprowadzać podatek od każdego robota.
W skali państwa byłyby to naprawdę duże, ogromne pieniądze.
To byłby stały obowiązek państwa zapewnić każdemu minimum do życia, a o resztę niech się obywatel martwi już sam.
To wzmoniłoby pozycję przetargową pracownikóww stosunku do pracodawców, bo dziś to pracodawca ma silniejszą pozycję w relacji do pracownika.
W kwietniu 2018 roku wyszła nawet pierwsza książka na temat tego dochodu pt.: "Bezwarunkowy Dochód Podstawowy" autorstwa Macieja Szlinder'a warta polecenia. Książka ta odznaczona została nawet wyróżnieniem - II-ie Miejsce w Plebiscycie na Najlepszą Książkę Ekonomiczną Roku 2018.
Więcej na temat idei Bezwarunkowego, Podstawowego, Powszechnego Dochodu Gwarantowanego można poczytać pod linkiem:
https://rekinfinansow.pl/dochod-gwarantowany/
To tak czy siak jest nieuchronna przyszłość gospodarki, bo robotyzacja, automatyzacja, sztuczna inteligencja i postęp cywilizacyjno-społeczny będzie wymuszał takie rozwiązanie obywatelskie. Już teraz wiele zawodów znika z racji postępującej robotyzacji, automatyzacji i sztucznej inteligencji. Maszyny coraz śmielej wyręczają człowieka w pracy. Prognozy nawet mówią, że gdzieś do końca lat 3-tych bieżącego stulecia ten dochód się rozpowszechni w Europie.
Koronawirus będzie swoistym przyspieszeniem tego trendu, bo wszyscy widzimy jak zawodnym pracownikem jest człowiek. Maszyny zrobią to samo o wiele wydajniej, taniej, szybciej, dokładniej i przede wszystkim nigdy nie chorują, nie żądają podwyżek, nie kradną w miejscu pracy, itp.!!!
To już nie marzenia, ale nieodległa przyszłość, a epidemia koronawirusa w całym świecie tylko przyśpieszy dzień wprowadzenia takiego rozwiązania, bo wszyscy widzimy, ze pracę raz się ma, a raz nie a żyć trzeba cały czas i mieć na to pieniądze.
O ile zdrowsze byłoby społeczeństwo, gdyby nie było osłabione walką o przetrwanie wykonując często nisko płatną i niewdzięczną, męczącą pracę!

KORONAWIRUS MOŻE OKAZAĆ SIĘ PRZEŁOMEM W DECYZJACH O WPROWADZENIU, BĄDŹ NIE TEGO DOCHODU.

Wprowadzenie tego dochodu może będzie przełomem jeszcze większym niż kiedyś wprowadzenie powszechnych emerytur, bedzie dużą rewolucją gospodarczą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 3 zzibi2

dostaniesz stały dochód gwarantowany, ale 100 zł - a o resztę martw się sam jak napisałeś

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.