REKLAMA

23,3 mld zł za nowe czołgi dla polskiej armii będą spłacać nasze dzieci

2021-07-16 07:34
publikacja
2021-07-16 07:34
23,3 mld zł za nowe czołgi dla polskiej armii będą spłacać nasze dzieci
23,3 mld zł za nowe czołgi dla polskiej armii będą spłacać nasze dzieci
/ MON

PiS niespodziewanie wprowadził do ustawy o Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych z 2001 roku poprawkę dopuszczającą zasilanie go skarbowymi papierami wartościowymi. To może oznaczać, że 23,3 mld zł za czołgi Abrams M1A2 będą spłacać nasze dzieci - pisze w piątek "Gazeta Wyborcza".

"GW" przypomina w piątek, że o decyzji dotyczącej zakupu 250 czołgów Abrams M1A2 na konferencji w siedzibie 1 Brygady Pancernej poinformował sam wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. Później minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak pochwalił się, że właśnie wysłał w tej sprawie do Stanów Zjednoczonych Letter of Request, czyli list z pytaniem o możliwość zakupu tych czołgów.

"Na razie niewiele wiemy na temat tych +negocjacji+, niewiele wiemy na temat programu wprowadzenia czołgów Abrams do polskiej armii, a najmniej wiemy o tym, skąd znajdą się pieniądze na najdroższą inwestycję w historii polskich sił zbrojnych" - zauważa gazeta.

Podkreśla, że planu zakupu czołgów nie ma obecnie w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych ani w budżecie państwa. "Minister Mariusz Błaszczak stwierdził, że decyzja o zakupie to wynik uchwały polskiego rządu, która uruchomi pieniądze spoza budżetu MON. Przypomnijmy, że czołgi mają kosztować 23,3 mld zł - to niemal połowa budżetu MON (51 mld zł)" - pisze "GW".

Wskazuje jednocześnie, że na razie o rządowej uchwale nic nie wiadomo, bo nie została ona opublikowana. "Nieco światła na finansowanie ostatniego zakupu rzuca wypowiedź wicepremiera Kaczyńskiego, że jest to początek wielkiego planu modernizacji sił zbrojnych, będzie on drogi, a +nowe możliwości dają rynki finansowe+" - dodaje.

Informuje też - powołując się na posłankę KO Izabelę Leszczynę - że "niespełna 10 dni temu podczas prac komisji finansów publicznych, dotyczących przesunięcia z powodu pandemii reguły wydatkowej poza 2022 rok, niespodziewanie grupa posłów PiS złożyła w drugim czytaniu dwie poprawki. Pierwsza dotyczy stworzenia funduszu reprywatyzacji, druga to nowelizacja ustawy o Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych z 2001 roku".

"(Poprawka) wprowadza możliwość zasilenia funduszu w latach 2021-26 obligacjami skarbu państwa. Nowelizacja stwierdza, że fundusz może być zasilony przez +skarbowe papiery wartościowe+. Oznacza to, że zbrojenia mogą być finansowane z długu państwa" - podaje gazeta.

Posłanka Leszczyna cytowana przez "GW" ocenia: "Moim zdaniem za czołgi Abrams zapłacą nasze dzieci. Oznacza to prawdopodobnie wzrost cen obligacji państwowych. Tyle że obecnie, po pandemii, stopy procentowe są niskie, a pieniądz jest tani".

Według "GW" poprawka zakłada, że papiery będą emitowane w latach 2021-26, ale nie nakłada na polski rząd żadnych limitów co do ich wysokości. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (64)

dodaj komentarz
mooooo
Przez ostatnie 76 lat od końca wojny Polska że wschodu żadnej inwazji nie miała dopóki Polska nie wstąpiła do NATO to tamte gówna nakręcę spirale zbrojeń aby podtrzymać gospodarki wystarczy mieć dobre stosunki z ruskimi i nic nam przez wieki nie grozi ale jak już chcemy konfliktu lub wojny to musimy pamiętać że polski Przez ostatnie 76 lat od końca wojny Polska że wschodu żadnej inwazji nie miała dopóki Polska nie wstąpiła do NATO to tamte gówna nakręcę spirale zbrojeń aby podtrzymać gospodarki wystarczy mieć dobre stosunki z ruskimi i nic nam przez wieki nie grozi ale jak już chcemy konfliktu lub wojny to musimy pamiętać że polski poziom życia spadnie do poziomu średniowiecza i na nowo trzeba będzie wszystko odbudowywać
kerad_
Co Ty piszesz? Od praktycznie 6 wieków jesteśmy w permanentnym konflikcie z Rosją!!!
kris74keh
Oczywiscie lepiej ,żeby Ruski znowu tu hasał przez 40 lat. Czy pani Leszczyna musi klepać takie komunały na każdej konferencji?
prs
Wybiorcza pisze "moze" oznaczac..

Plus "niewiele wiemy"..

Plus "nasze dzieci" - Michnika?..

Sensacja.. jak zwykle, byle mieszac..
marszalek2020
To dziwne, bo GW raczej jest przeciwna związkom posiadającym dzieci - to jakaś nowa teoria że niby dzieci będą miały troje rodziców?
oilman
Ale to chyba nie ten artykuł?:)))
marszalek2020 odpowiada oilman
no przecież jest o dzieciach - 'naszych' wg GW która promuje życie ale najlepiej bez dzieci
samsza
Historia dała przykład "modernizacji sił zbrojnych, z możliwości jakie dają rynki finansowe",
w przedwojennych Niemcach i Rosji dokonano ogromnych programów modernizacyjnych, a potem trzeba było to jakoś zdyskontować...
Naprawdę jest jakiś genialny plan aby ruszyć na Grodno ?
Przecież w 2100 będzie
Historia dała przykład "modernizacji sił zbrojnych, z możliwości jakie dają rynki finansowe",
w przedwojennych Niemcach i Rosji dokonano ogromnych programów modernizacyjnych, a potem trzeba było to jakoś zdyskontować...
Naprawdę jest jakiś genialny plan aby ruszyć na Grodno ?
Przecież w 2100 będzie max 12 mln Polaków, po co wam imperialistom Grodno, niech Polacy tam spokojnie sobie mieszkają.
oilman
Jak czytam posty Kolegi, ty uwazam, ze Kolega jest zafiksowany ideologicznie. To nie ten artykul i nie to forum. Polecam OKO. press, tam Kolega moze sobie podyskutowac:)
samsza odpowiada oilman
Jak czytam posty Kolegi, to same osobiste wycieczki, nic na temat.

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki