REKLAMA

21 proc. Polaków uważa, że nie płaci żadnych podatków

2017-03-23 18:30
publikacja
2017-03-23 18:30

Propozycja wprowadzenia nowego systemu podatkowego, wyliczanego jako procent od sprzedaży firm, jest lepsza od aktualnie obowiązującego. To opinia - 91 proc. badanych, zawarta w raporcie "Czego Polacy nie wiedzą o podatkach?".

21 proc. Polaków uważa, że nie płaci żadnych podatków
21 proc. Polaków uważa, że nie płaci żadnych podatków
/ materiały dla mediów

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Raport zaprezentował w czwartek Związek Przedsiębiorców i Pracodawców na podstawie badań prof. Dominiki Maison z Wydziału Psychologii UW.

Jak czytamy w komunikacie ZPP: "obecny system podatkowy jest nieodpowiedni, przede wszystkim ze względu na jego skomplikowanie i niezrozumienie".

Badanie pokazuje, że: "zdecydowana większość, bo aż 70 proc. Polaków jest za uproszczeniem dotychczasowego systemu podatkowego i wprowadzeniem nowego, w którym pracownicy nie musieliby się rozliczać na koniec roku z podatków, gdyż wszystkie podatki byłyby odprowadzane przez pracodawcę" - czytamy w komunikacie. "91 proc. Polaków uważa, że taki system jest lepszy od dotychczasowego, a 68 proc., że byłby to system lepszy dla Polski niż dotychczasowy. Większość Polaków postrzega taki system jako lepszy dla wszystkich: obywateli, przedsiębiorców i państwa".

21 proc. Polaków uważa, że nie płaci żadnych podatków

Jednocześnie autorka badania wskazuje, że faktyczna wiedza na temat rodzajów podatków: PIT, VAT, CIT jest bardzo mała. Chociaż 90 proc. twierdzi, że słyszało o podatku PIT, to cały czas 16 proc. pracujących na umowę o pracę jest przekonana, że nie płaci takiego podatku. Podobnie z podatkiem VAT - 90 proc. słyszało o takim podatku, 70 proc. twierdzi, że wie na czym on polega, ale tylko 42 proc. uważa, że płaci taki podatek. Najmniej znanym podatkiem jest podatek CIT, co nie dziwi, gdyż jest to podatek odprowadzany przez pracodawców. Ponadto 21 proc. Polaków uważa, że nie płaci żadnych podatków, ani PIT-u, ani CIT-u, ani nawet VAT-u".

Z raportu - wynika, że spośród osób pracujących na umowę o pracę 65 proc. rozlicza się samodzielnie. Pozostali zlecają wypełnienie fachowcom. Są to przede wszystkim osoby najmłodsze i o najniższym wykształceniu, które korzystają ze wsparcia rodziny i znajomych. Spośród osób samodzielnie rozliczających podatki aż 40 proc. uważa to zadanie za trudne.

Prezentacja badania to równocześnie start koalicji Polacy na rzecz sprawiedliwych podatków, którą tworzą Centrum im. Adama Smitha, Forum dla Wolności i Rozwoju, Fundacja Klubu Ronina, Instytut Jagielloński, Polskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Warsaw Enterprise Institute oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

W komunikacie ZPP czytamy, że: "Celem koalicji jest wprowadzenie bezspornego, taniego w poborze, prostego i efektywnego systemu podatkowego, który przyniesie nie mniejsze niż obecnie przychody dla budżetu i uwolni ludzi oraz przedsiębiorców od biurokratycznej mitręgi i potrzeby przebijania się przez gąszcz niezrozumiałych, a często sprzecznych ze sobą przepisów podatkowych".

Raport został przygotowany na podstawie badań ilościowych na reprezentatywnej próbie 1063 osób.

mp/ dym/

Źródło:PAP
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (95)

dodaj komentarz
~MarcinSt
Jakoś mam dziwne wrażenie, że wszyscy z 21% bardzo mocno poiera 500+. Bo jak inaczej wytłumaczyć to rozdawnictwo.
~volf
35% Polaków twierdzi,że był zamach w Smoleńsku:)
~Adam_N
Czy ten "raport" został opłacony przez zwolenników podatku obrotowego i jest kolejna nachalną jego promocją? Nawet Korwin twierdzi, że jest to najgorszy rodzaj podatku, bo promuje powstawanie wielkich ociężałych koncernów i konglomeratów.
~fdf56
chyba odwrotnie, podatek obrotowy promuje wysoko rentowne firmy a nie koncerny hipermarkety gdzie robią sobie firmy koszty i nie wykazują zysków
~aautor
czyli to by pasowało, coś koło tych 21% popiera Platformę
~Chichotek
dobrze że Polacy lepszego sortu mają swój rozum ;-P
hehehe
~Frugo
Po II wojnie swiatowej pozostalo niewiele inteligencji. Ci co maja troche oleju w głowie nie narzekają. Reszta... no właśnie takie są efekty
~Magg
Za uproszczeniem jest 70% ludzi, co jest proste do zrozumienia- Pozostałe 30% to armia urzędników ;)
~as
To dobrze że tak myślą. Lżej im na sercu. jak by się dowiedzieli, że płaca 70% podatku, to by dopiero lamentowali, a tak szczęśliwi są :)
~polskigupek
....no , tak jak wcześniej pisałem ; tutaj ( p-oLANDII ) ludzi się po prostu ........hoduje ! , ......
============
dla mnie niepojęte jest , jak tak , można doprowadzić społeczeństwo dużego kraju w XXI wieku !??........no jak ? kto nas tak wyjałowił ?......

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki