Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością podejmowania różnych decyzji oraz realizacji określonych obowiązków. Jednym z nich w wielu przypadkach jest rejestracja jako czynny podatnik VAT.

Przepisy jednoznacznie regulują, kto musi być płatnikiem VAT oraz kto jest z tego obowiązku zwolniony. Jednocześnie bardzo duża grupa przedsiębiorców może zdecydować, czy zostać podatnikiem VAT czynnym, czy nie składać osławionego formularza rejestracyjnego VAT-R. Chociaż bycie płatnikiem VAT kojarzy się głównie z dodatkowymi obowiązkami i jest poważną deklaracją, może dawać również określone korzyści. Warto przeanalizować swoją sytuację i podjąć właściwy wybór.

Czynny podatnik VAT: kto musi nim być? Czy to się opłaca? (fot. lusia599 / Shutterstock)

Kto musi być czynnym podatnikiem VAT?

O tym, kto musi być czynnym podatnikiem VAT, decyduje ustawa o VAT. Zgodnie z jej postanowieniami są nimi obligatoryjnie przedsiębiorcy, którzy zajmują się dostawą określonych towarów, w tym m.in. energii elektrycznej, samochodów osobowych, wyrobów tytoniowych, budynków i terenów budowlanych czy nowych środków transportu oraz podmioty świadczące usługi prawnicze, doradcze lub jubilerskie. Czynnym podatnikiem VAT powinny być również firmy, których siedziba znajduje się poza terytorium Polski. W przypadku pozostałych przedsiębiorców o tym, czy będą musieli stać się czynnymi podatnikami VAT, zadecyduje przede wszystkim obrót. Limit wynosi aktualnie 200 000 zł iw roku podatkowym i nie dotyczy towarów, które są ustawowo zwolnione z podatku VAT. Oznacza to, że spora grupa firm, przede wszystkim jednoosobowych działalności, może zrezygnować ze statusu podatnika VAT czynnego. Nie zawsze będzie to jednak opłacalny krok

Kiedy warto być płatnikiem VAT?

Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad złożeniem formularza VAT-R, powinni przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy brak statusu podatnika VAT czynnego nie przełoży się negatywnie na ich perspektywy biznesowe oraz czy nie utrudni współpracy z kontrahentami. Co warto wziąć pod uwagę?

 • Profil klientów – jeżeli usługi są świadczone głównie dla innych firm, które są czynnymi podatnikami VAT, bez wątpienia już na starcie działalności korzystnym rozwiązaniem będzie złożenie dokumentu rejestracyjnego VAT-R. Dla wielu kontrahentów będzie to praktycznie obowiązkowy element współpracy. Faktura vat daje bardzo duże możliwości.
 • Niska stawka VAT na usługi lub towary, którymi zajmuje się przedsiębiorstwo.
 • Import towarów – w przypadku importowania towarów możliwe jest odliczenie podatku z dokumentów celnych, co daje wymierne korzyści.
 • Możliwość pozyskania dodatkowych środków – płatnik VAT ma możliwość odliczenia od sumy VAT, którą musi odprowadzić do urzędu, należności podatkowej z faktur VAT, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Daje to możliwość uzyskania oszczędności niedostępnych dla podmiotów, które korzystają ze zwolnienia.
 • Dodatkowe fundusze na inwestycje – jeżeli VAT naliczony od zakupów przewyższy sumę podatku od świadczonych usług lub sprzedanych towarów, umożliwia to uzyskanie zwrotu nadpłaconego VAT-u.

Rejestracja VAT-R

Za uzyskaniem statusu podatnika VAT przemawia również łatwa procedura rejestracji. Czasy, w których wymagało to fizycznego złożenia wniosku i utrudnionej rejestracji już dawno minęły. Obecnie wszystkie formalności można załatwić w ciągu kilku minut przez Internet. W tym celu wystarczy wykorzystać możliwości platformy CEIDG lub Portalu Podatkowego. Do aktualnego wniosku należy dodać formularz rejestracyjny VAT-R. Znajdą się w nim podstawowe informacje na temat prowadzonej działalności, w tym:

 • Numer identyfikacji podatkowej
 • Dane naczelnika Urzędu Skarbowego, do którego kierowane jest zgłoszenie
 • Cel złożenia VAT-T (oprócz rejestracji w ten sam sposób można również aktualizować dane)
 • Imię i nazwisko, dane adresowe, dane firmy
 • Okoliczność, z której wynika obowiązek podatkowy
 • Rodzaje składanych deklaracji podatkowych
 • Informacja o transakcjach wewnątrzwspólnotowych

Po złożeniu VAT-R Urząd Skarbowy powinien przyznać przedsiębiorcy status płatnika VAT. Warto jednak pamiętać, że urzędnicy często weryfikują adres prowadzenia działalności i tytuł prawny pozwalający na wykorzystywanie lokalu w tym celu. Mogą również odmówić rejestracji czynnego podatnika VAT w przypadku podejrzenia o możliwość dokonywania wyłudzeń, sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej lub braku stawiennictwa na wezwanie Urzędu. Cały proces jest bezpłatny. Opcjonalnie można jednak złożyć VAT-R poprzez pełnomocnika, co będzie kosztować 17 zł, lub uzyskać potwierdzenie rejestracji, którego wystawienie wiąże się z wydatkiem 170 zł.

Biała lista podatników VAT

Bycie podatnikiem VAT czynnym bez wątpienia wiąże się z wieloma możliwościami. Te dają przede wszystkim nowe perspektywy biznesowe, mogą także pozytywnie przełożyć się na stan finansów przedsiębiorstwa. Warto mieć jednak świadomość, że płatnik VAT posiada również dodatkowe obowiązki. Dużym zagrożeniem dla gospodarki Państwa są różnego typu próby wyłudzeń tego podatku. Aby się przed nimi ustrzec, wprowadzono obowiązującą od 1 listopada 2019 roku białą listę podatników VAT oraz – powiązany z nią – mechanizm split payment.

3 najlepsze oferty kredytu dla Ciebie - 10 000zł

Procedury bezpieczeństwa

Biala lista to baza firm, które posiadają status czynnego podatnika VAT. Obok ich podstawowych danych znajdują się w niej również informacje na temat rachunku bankowego. W przypadku transakcji na sumę przekraczającą 15 000 zł obowiązkowo płatności za takie faktury vat muszą znaleźć się na wyszczególnionych na niej kontach. Jeżeli ujęte w nich towary lub usługi nie zostały zwolnione przez ustawodawcę, powinien być również wykorzystany mechanizm podzielonej płatności. Sprzedawca musi przy tym zatroszczyć się o to, aby na fakturze vat znalazła się stosowna informacja. W praktyce – każdy czynny podatnik VAT jest więc zobowiązany do weryfikowania swoich kontrahentów w bazie krajowej informacji skarbowej (wcześniej krajowej informacji podatkowej). Za zlekceważenie tego obowiązku grożą surowe sankcje – od braku możliwości rozliczenia podatku z faktury vat po karę grzywny.


2020-10-08

Terminal płatniczy w Twojej firmie. Postaw na płatności bezgotówkowe

Wraz z rozwojem płatności bezgotówkowych coraz rzadziej korzystamy z tradycyjnych pieniędzy. Warto pomyśleć o terminalu płatniczym w firmie. Olbrzymie szanse na rozwój biznesu wcale nie muszą wiązać się z wysokimi kosztami.

2020-10-08

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Dobrym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z profilu zaufanego.

2020-10-02

Nowa firma: zgłoszenie do ZUS. Druk ZUS ZUA, ZUS ZZA

Bycie przedsiębiorcą wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest zgłoszenie do ZUS oraz opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne. Warto dowiedzieć się, jak to zrobić w konkretnym przypadku.

Współpraca B2B. O czym musisz pamiętać, podpisując umowę B2B?

W dzisiejszych czasach formuła współpracy B2B staje się coraz powszechniejszą alternatywą dla standardowej umowy o pracę. Choć może okazać się bardzo korzystna, jednocześnie warto pamiętać o najważniejszych kwestiach dotyczących tej relacji.

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych. Wniosek RSP

Rządowa propozycja tarczy antykryzysowej daje spore możliwości osobom prowadzącym własną firmę. Jedną z nich jest świadczenie postojowe, z którego mogą skorzystać także samozatrudnieni.

Jak założyć działalność gospodarczą?

Praca na etacie nie jest przeznaczeniem każdego. Wiele osób marzy o tym, aby pracować na własny rachunek i wiele z nich ma świetne pomysły na biznesy. Warto dowiedzieć się, jak założyć działalność gospodarczą.

Ulga ZUS dla nowych firm

Posiadanie własnej firmy to nie tylko zyski, ale również i koszty. Obniżyć je można, korzystając z ulg ZUS dla nowych działalności.