REKLAMA
JUŻ JUTRO

2021 był rokiem ogromnej akumulacji bogactwa [Raport]

2022-07-07 17:14
publikacja
2022-07-07 17:14
2021 był rokiem ogromnej akumulacji bogactwa [Raport]
2021 był rokiem ogromnej akumulacji bogactwa [Raport]
fot. Moshbidon / / Shutterstock

Miniony rok był okresem ogromnej akumulacji bogactwa na całym świecie. Grupa osób dysponujących majątkiem na poziomie minimum 1 mln dolarów amerykańskich wzrosła o 7,8 proc., a ich bogactwo o 8 proc. - wynika z opublikowanego w czwartek raportu firmy Capgemini.

"Globalna populacja osób dysponujących majątkiem na poziomie min. 1 mln dolarów amerykańskich, czyli grupa tzw. High Net Worth Individuals (HNWI) – wzrosła o 7,8 proc., a ich bogactwo o 8 proc. w 2021 r., dzięki ożywieniu gospodarek stymulowanym przez giełdę" - poinformowano w Światowym Raporcie Zamożności 2022 (World Wealth Report) firmy doradczej Capgemini.

Najwyższy wzrost liczby ludności HNWI i bogactwa zanotowano w Ameryce Północnej (odpowiednio 13,2 proc. i 13,8 proc.). "Kluczowym czynnikiem" były Stany Zjednoczone, gdzie silny sektor technologiczny napędził wzrost zamożności, szczególnie w późniejszym okresie roku.

Na drugim miejscu uplasowała się strefa euro - populacja HNWI zwiększyła się tam o 6,7 proc. a ich zamożność wzrosła o 7,5 proc. Rejon Azji i Pacyfiku odnotował "powolny wzrost".

"W strefie euro dobrze radziły sobie sektory użyteczności publicznej, technologii i dóbr luksusowych" - wskazano w raporcie. Jednak na wyniku negatywnie zaważyła wysoka inflacja. "Same Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy i Chiny stanowiły 63,6 proc. całej światowej populacji HNWI" - zauważono w raporcie.

Według autorów raportu rok 2022 już teraz wygląda zupełnie inaczej niż 2021. Wysoka inflacja utrzymująca się od początku br. oraz rozmowy o podwyżkach stóp procentowych przez banki centralne wywołały korekty na rynku akcji, których tempo wzrasta - zwrócono uwagę.

Szacunki Capgemini na koniec kwietnia wskazują, że "w skali światowej majątek HNWI spadł o około 4 proc. (w porównaniu do 31 grudnia 2021 r.)". "Biorąc pod uwagę wysoką ekspozycję na rynek akcji, majątki HNWI najbardziej ucierpią odpowiednio w Ameryce Północnej i Europie, która dodatkowo zmaga się z kryzysem geopolitycznym" - stwierdzili autorzy raportu.

Badanie przeprowadzone w ramach Światowego Raportu Zamożności 2022 objęły 71 państw we współpracy z firmą Aon. Badanie zostało wykonane na próbie 2973 osób z grupy High Net Worth Individuals.

Capgemini to firma doradcza specjalizująca się w usługach technologicznych i transformacji cyfrowej. Spółka została założona w 1967 r. i zatrudnia ponad 325 tys. osób w 55 krajach. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
prs
"Majatek" 1mln dolarow to nie koniecznie osoba ktora moze wyplacic z banku gotowka 1mln dolarow..
mirek6504
Bogactwo się liczy kto ile ma na koncie zaoszczędzonych pieniędzy a nie spłaty kredytu rozłożonego na 100 lat w tym konkretnym przypadku jeśli chodzi o USA to społeczeństwo jest zadłużone na 4,7 biliona a ci którzy mają to trzymają kasiore w rajach podatkowych aby uciec przed amerykańskim IRS

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki