20 sierpnia Grecja stanie na nogi

KE wyraziła we wtorek zadowolenie z wypłaty 15 mld euro, jakie otrzymała Grecja w ramach ostatniej transzy pomocy przyznanej przez wierzycieli w strefie euro na pokrycie potrzeb finansowych tego kraju.

20 sierpnia Grecja stanie na nogi
20 sierpnia Grecja stanie na nogi (fot. Yiannis Kourtoglou / FORUM)

Decyzję o wypłacie środków podjął Europejski Mechanizm Stabilności (EMS), na którego czele stoi Klaus Regling. Wypłata została zatwierdzona wcześniej przez ministrów finansów strefy euro na spotkaniu w Luksemburgu 22 czerwca.

9,5 mld euro zostanie przeznaczonych na rezerwę gotówkową Grecji, a 5,5 mld euro na obsługę greckiego długu. Po wypłacie rezerwa gotówkowa Aten wyniesie ok. 24 mld euro. Taki bufor ma zapewnić łagodne wejście Grecji na rynek, gdzie kraj ten będzie pożyczać środki już na zasadach komercyjnych.

Rzeczniczka KE Mina Andreewa powiedziała we wtorek, że Komisja cieszy się z decyzji EMS, dotyczącej wypłaty 15 mld euro transzy dla Grecji. Jak dodała, jest to dowodem na to, że Ateny wypełniły zobowiązania, dotyczące wypłaty środków, podejmując znaczące reformy.

Grecja ma oficjalnie opuścić kuratelę swoich wierzycieli - strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - 20 sierpnia i rozpocząć finansowanie na rynku, po kilku latach głębokiej recesji i trzech programach pomocowych.

W ramach obecnego trzeciego programu pomocowego, który został uzgodniony w dramatycznych okolicznościach w 2015 roku, zarezerwowano dla kraju 86 mld euro, ale do greckiego rządu trafiło - biorąc pod uwagę ostatnią transzę 15 mld euro - łącznie 61,9 mld euro.

W ciągu ośmiu lat Grecja skorzystała z ponad 273 mld euro pomocy ze strony swoich wierzycieli, strefy euro i MFW podczas trzech programów pomocowych. Europejscy partnerzy wypłacili z tego 241,6 mld euro, a MFW - 32,1 mld euro.

W zamian za to Grecy zostali zmuszeni do wdrożenia wielu reform, często bolesnych, porządkujących ich finanse publiczne.

Grecja 20 sierpnia wraz z zakończeniem programu dołączy tym samym do Irlandii, Hiszpanii, Cypru i Portugalii, które również były objęte pomocą międzynarodowych kredytodawców po kryzysie, ale nieporównywalnie szybciej udało się im wyjść na prostą.

Z Brukseli Łukasz Osiński

luo/ mobr/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 3 the_mind_renewed

Dowiecie się: Całej prawdy po co i dla czyjej korzyści powstała Unia Europejska!
Dowiecie się: Że centralne prywatne banki należące do Rothschildów wcale nie są nam potrzebne!

A zwierzęta wydaje sa bardziej ostrożne jak ludzie. potrafią omijać pułapki Przypadek?
Wilki pokonujące linię kolejową
https: //www.youtube.com/watch?v=Zajbw1w6MBc

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 the_mind_renewed

Trzeba usunąć spacje za : i działa!

! Odpowiedz
2 13 mb-1

Rozbuchane fundusze płacowe i chroniczne wręcz oszustwa podatkowe to była prosta recepta na kryzys finansów publicznych w Grecji i się udało. Długo się udawało ukrywać realny problem, pomagały wielkie banki inwestycyjne, ale przyszedł kryzys 2008r.

! Odpowiedz
9 4 len1

Był trzy pomoce , będzie i czwarta itd. To się nazywa udawać greka jak w powiedzonku. Ale co tam niech się bawią niemcy płacą a grecy korzystają .Chyba że niemcy zmienią zdanie wtedy bum.

! Odpowiedz
10 20 ajwaj

Nigdy nie stanie na nogi w sensie panstw uprzemyslowionych :)
Maja kozy, turystów, oliwki, najw. armie pancerna Europy, ruiny po-olimpijskie itd.
Port w Pireusie > chinski itd.
Mentalnosc "na luzaczku" polowa pracujacych to urzednicy, przychodza pograc na PC i do domciu
Styl zycia dla rentierów, pobudka po poludniu i do rana tawerny, bary, itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 12 ajwaj

Na marginesie > ta w/w kasa w wiekszosci nie opuscila banków gl. niemieckich, placili tym dlugi i odsetki... Wejscie Grecji do UE bylo przekretem-falszerstwami, chcieli miec na poczatku 1 € papierowe (fakt), bo to byla juz jakas kasa

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil