16 mln złożonych elektronicznie deklaracji. Przez e-PIT i e-Deklaracje

Ponad 16 mln zeznań podatkowych zostało złożonych w formie elektronicznej, w porównaniu do 11,4 mln z ub. r. – poinformowała we wtorek minister finansów Teresa Czerwińska. Ten postęp pokazuje, jak ogromne było oczekiwanie podatników na taką usługę – oceniła.

(Ministerstwo Finansów)

"W skali kraju ponad 16 mln zeznań podatkowych zostało złożonych w formie elektronicznej i tu mam na myśli zarówno Twój e-PIT, jak i też system funkcjonujący wcześniej, czyli e-Deklaracje. Dla porównania – w roku ubiegłym to było 11,4 mln zeznań, a zatem postęp jest naprawdę bardzo duży i pokazuje, jak ogromne było oczekiwanie naszych podatników na tego typu usługę - powiedziała minister podczas konferencji prasowej w II Urzędzie Skarbowym w Gliwicach.

Jej zdaniem nowa usługa czyni rozliczenie bardziej przyjaznym, upraszcza je, "prostuje te kręte ścieżki podatników, te trudne momenty, jakie dotyczą rozliczenia rocznego dla podatnika indywidualnego".

"Dzisiaj możemy powiedzieć, że usługa ta spełnia oczekiwania naszych podatników, bo zredukowała czas wypełnienia obowiązku podatkowego z kilku nawet godzin w przypadku wielu umów–zleceń, umów o dzieło, czyli posiadania wielu pracodawców, do kilkunastu minut w przypadku samodzielnego rozliczenia podatkowego. Wielu podatników w ogóle nie podjęło żadnej aktywności i w dniu 30 kwietnia bieżącego roku ich zeznanie roczne zostało rozliczone w sposób automatyczny, przesłane jako zeznanie zweryfikowane do administracji skarbowej. Wykorzystujemy dane, które administracja skarbowa posiada, czyli te dane, które pochodzą z rejestru PESEL, wykorzystujemy te zasoby, które posiadamy z zeznań z lat poprzednich" - wskazała Czerwińska.

Dodała, że woj. śląskie jest jednym z liderów, jeśli chodzi o rozliczania podatków drogą elektroniczną. Szefowa MF podziękowała pracownikom Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) za zaangażowanie i sprawne wdrożenie systemu Twój e-PIT. Ministerstwo Finansów uruchomiło tę usługę 15 lutego br. Przy jej pomocy KAS przygotowała dla podatników wypełnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38. Minister przypomniała, że od 2020 r. Twój e-PIT będzie dostępny dla osób, które składają PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

"To jest bardzo wymagające, bardzo duże wyzwanie dla administracji skarbowej, niemniej jednak już dzisiaj, patrząc na zaangażowanie pracowników całej administracji skarbowej, mogę powiedzieć, że patrzę na to bardzo optymistycznie, że w przyszłym roku rzeczywiście ten drugi etap informatyzacji, elektronizacji, automatyzacji rozliczenia podatkowego będzie wykonany" - przewiduje minister Czerwińska.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Mariusz Gojny ocenił, że mieszkańcy województwa śląskiego bardzo lubią elektroniczny sposób rozliczania, bo ponad 1,8 mln zeznań zostało złożonych właśnie tą drogą. "To jest wynik na poziomie 84 proc. mieszkańców; 47 proc. podatników złożyło deklaracje z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT, 37 proc. z wykorzystaniem e-deklaracji, a tylko 16 proc. podatników złożyło deklaracje w formie papierowej" - powiedział.

Wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski podkreślił natomiast, że spada liczba kontroli w firmach. "Bardzo dobrze, że ta liczba spada. To nie znaczy, że Krajowa Administracja Skarbowa działa gorzej, to świadczy o tym, że zmieniliśmy strategię gry, zmieniliśmy sposób postępowania (...). Stawiamy na komputeryzację, stawiamy na elektronizację (...)" - oświadczył.

Dodał, że dzięki bazom danych łatwiej ocenić, "kto funkcjonuje jako podatnik, a kto jest zwykłym oszustem". "Mamy kolejny rok, gdzie spada nam liczba kontroli, kontrole są coraz bardziej efektywne, nacelowane na te zjawiska, które są zjawiskami patologicznymi. (...) Pomyłki mogą zdarzyć się w naszym systemie podatkowym, to rozumiemy, natomiast na pewno będziemy z całą surowością podchodzić do patologicznych sytuacji, które nam wychodzą z analiz" - powiedział Cybulski.

autorka: Anna Gumułka

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.