REKLAMA

1500 aresztowań dziennie. Ruszyły łapanki migrantów przez nowe prawo Trumpa

2025-01-26 21:44
publikacja
2025-01-26 21:44

Urzędnicy administracji USA nakazali służbie imigracyjnej ICE wypełniać normy aresztowań nielegalnych imigrantów na poziomie ok. 1500 dziennie z uwagi na niezadowolenie prezydenta Donalda Trumpa z dotychczasowych rezultatów. Według "Washington Post" zwiększy to ryzyko aresztowań dla migrantów bez kartoteki kryminalnej.

1500 aresztowań dziennie. Ruszyły łapanki migrantów przez nowe prawo Trumpa
1500 aresztowań dziennie. Ruszyły łapanki migrantów przez nowe prawo Trumpa
fot. AA/ABACA / / Abaca Press

Jak pisze stołeczny dziennik, urzędnicy przekazali kierownictwu ICE w sobotę, że każde biuro terenowe służby musi dokonywać 75 aresztowań dziennie, a niespełnienie kwoty będzie wiązało się z konsekwencjami dla ich szefów.

Polecenie miało wynikać z rozczarowania Trumpa wynikami dotychczasowych działań służby, bo liczba aresztowań w pierwszych dniach nowej prezydentury - ok. 300 zatrzymań dziennie - była zbliżona do liczb notowanych za kadencji Joe Bidena.

Według byłych i obecnych przedstawicieli ICE, na których powołuje się "WP", nakazy te znacznie zwiększają prawdopodobieństwo, że funkcjonariusze będą stosować mniej ukierunkowane operacje lub "będą musieli stawić czoła oskarżeniom o łamanie praw obywatelskich, starając się sprostać normom".

Były szef ICE i obecny "car od granicy" Tom Homan powiedział w niedzielnym wywiadzie dla ABC News, że administracja jest w początkowej fazie deportacji i z biegiem czasu zakres działań będzie się rozszerzać. Dodał, że choć obecnie priorytetem są zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, to zatrzymywana będzie większa liczba osób.

W niedzielę ICE ogłosiła rozpoczęcie "wzmocnionych i ukierunkowanych operacji" w Chicago, wspólnie z innymi agencjami, w tym FBI. "WP" przypomina, że ministerstwo bezpieczeństwa krajowego zniosło dotychczasowe wytyczne zabraniające agentom zatrzymywania migrantów wokół "wrażliwych miejsc", takich jak kościoły czy szkoły.

Ruch ten, jak i szersze plany władz federalnych dotyczące masowych deportacji spotkały się z obawą i potępieniem m.in. ze strony amerykańskiego Episkopatu, który od dawna zaangażowany jest w pomoc imigrantom. Odpowiadając na to w niedzielnym wywiadzie dla CBS, wiceprezydent JD Vance, który przeszedł na katolicyzm w 2019 r., powiedział, że krytyka biskupów "łamie mu serce", lecz sugerował, że kierują się oni względami finansowymi.

"Myślę, że Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych powinna spojrzeć w lustro i zdać sobie sprawę, że skoro otrzymuje ponad 100 milionów dolarów na pomoc w przesiedleniu nielegalnych imigrantów, to czy martwi się o kwestie humanitarne? Czy faktycznie martwią się o swoje wyniki finansowe?" - pytał wiceprezydent.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową Mastercard i zyskaj łącznie 700 zł premii
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową Mastercard i zyskaj łącznie 700 zł premii

Komentarze (2)

dodaj komentarz
antyoni
The New Colossus,” the famous sonnet inscribed on a bronze plaque inside the pedestal of the Statue of Liberty...

"Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free, The wretched refuse of your teeming shore. Send these, the homeless, tempest-tossed to me, I lift my lamp beside the golden door!
The New Colossus,” the famous sonnet inscribed on a bronze plaque inside the pedestal of the Statue of Liberty...

"Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free, The wretched refuse of your teeming shore. Send these, the homeless, tempest-tossed to me, I lift my lamp beside the golden door!"

The tablet is inscribed with the date of the Declaration of Independence in Roman numerals: JULY IV MDCCLXXVI (July 4, 1776). This inscription symbolizes the adoption of the United States Declaration of Independence and the principles of freedom and liberty that it is supposed represent, except does it really? You be the judge!
samsza
po otrzymaniu 100 milionów dolarów nie łamać serca politykowi, ok

Powiązane: Stany Zjednoczone/USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki