REKLAMA
WAŻNE

138 mln euro kary dla producentów chipów

2014-09-03 13:26
publikacja
2014-09-03 13:26
thetaXstock

Ponad 138 milionów euro kary dla producentów chipów do kart inteligentnych. Chodzi o Philips, Infineon, Samsung oraz Renesas , które - jak ustaliła Komisja Europejska - były w zmowie cenowej.

Firmy te między wrześniem 2003 a wrześniem 2005 roku porozumiewały się w sprawie trendów cenowych i zdolności produkcyjnych oraz tego, jak dalej działać na rynku.

Jak powiedział unijny komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia - było to w sposób oczywisty sprzeczne z zasadami konkurencji, gdyz umożliwiło firmom koordynację własnych działań na rynku. "Takie kontakty między firmami pozwoliły im na odpowiednie reagowanie na wnioski klientów w sprawie na obniżenia cen" - mówił Almunia. Według niego, członkowie kartelu wiedzieli, że ich działania były nielegalne. Jedna firma: Renesas została zwolniona z kary, gdyż poinformowała Komisję o istnienie kartelu.

Chipy do kart inteligentnych używane są m.in. w kartach płatniczych czy kartach SIM w telefonach i paszportach.


IAR/Magdalena Skajewska/Bruksela/dw

Źródło:IAR
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~antyekonomist
Niemożliwe, przecież ekonomiści mówią, że jest wolny rynek i konkurencja sama reguluje ceny;/
~zz
Nowy podatek. Zmonopolować firmy najlepiej do 2-3 działających na rynku. Poczekać aż się dogadają, złupią klientów i nałożyć karę. Zawsze trochę grosza wpadanie zarówno monopolom jaki i administracji rządzącej.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki