12 listopada – dzień wolny nie dla wszystkich

Sejm postanowił, że 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Nie każdy jednak będzie mógł cieszyć się długim weekendem. Kto musi iść do pracy 12 listopada?

12 listopada w tym roku będzie dniem wolnym od pracy
12 listopada w tym roku będzie dniem wolnym od pracy (fot. Michał Dyjuk / FORUM)

W środę tuż po północy posłowie zdecydowali, że 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. To dlatego, że święto odzyskania niepodległości wypada w tym roku w niedzielę. A że rocznica jest wyjątkowa – bo setna – parlamentarzyści uznali, że Polakom należy się dodatkowy dzień wolny.

To jednak nie oznacza, że wszyscy mogą już planować długi weekend. Zgodnie z przegłosowanym projektem ustawy, pracować będą publiczne szpitale, ambulatoria i apteki. Odbędą się więc wszelkie zaplanowane na 12 listopada przez pacjentów zabiegi i wizyty u lekarzy.

Przepisy stanowią także, że 12 listopada nie obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Oznacza to, że będziemy mogli tego dnia iść na zakupy, a co za tym idzie, do pracy pójdą pracownicy handlu. Z kolei 11 listopada będzie dniem niehandlowym.

Poza tym, jak w każdą niedzielę i święta, zgodnie z Kodeksem pracy dozwolona jest praca w zakładach świadczących usługi dla ludności, w gastronomii, zakładach hotelarskich, jednostkach gospodarki komunalnej, jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę czy w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Praca w niedziele i święta dozwolona jest także w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, w ruchu ciągłym, przy pracy zmianowej, przy niezbędnych remontach, w transporcie i komunikacji, w zakładowych strażach pożarnych i służbach ratowniczych, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób oraz w rolnictwie i hodowli.

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik może odebrać sobie inny dzień wolny od pracy, gdy pracuje w niedzielę lub święto.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 14 silvio_gesell

Zwykły dzień wolny, gdyby nie był ustawowo ustalony, ustaliłby go pracodawca, bo 11 listopada przypada w niedzielę. Problem w tym, że takich rzeczy nie robi się na dwa tygodnie przed, bo firma może mieć zarezerwowane terminy, hotel, konferencję itd, a było 100 lat by to zaplanować.

! Odpowiedz
4 20 pluto85md

12 listopada polaczylo Polakow. Ustawe krytykuja wszyscy, za wyjatkiem glosujacych lemingo-oslow. Biuro legislacyjne skrytykowalo po calosci. Komisja senacka z wiekszoscia PiS skrytykowala, po czym postanowila nie wydawac opinii, by mimo wszystko ustawe szybko przyjac. Prezydent tez podpisze od razu, mimo iz ma 21 dni na decyzje wg konstytucji, ale co tam konstytucja skoro do swieta zabrakloby czasu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 16 trybuch

Bogaty bawi sie i świętuje kiedy chce i w czym problem.

! Odpowiedz
35 62 glos_rozsadku

jaka niepodległość przecież jesteśmy pod zaborami UE

! Odpowiedz
30 38 janusz_cebula

Chyba Ty ;)

! Odpowiedz
2 46 wizytator

Sejm się na wszystkie święta łapie, bo do pracy chodzą tylko ci którzy mają fach i są potrzebni.

! Odpowiedz
23 67 igła

To wspaniała informacja dla nauczycielek.
12 listopada, w dniu wolnym dla nich, będą mogły gromadnie kupować kolejne ciuchy a potem spotykać się z koleżankami po fachu przy kawce i narzekać jak to mają źle.

! Odpowiedz
28 19 janusz_cebula

Była żona to nauczycielka, że tak hejtujesz?

! Odpowiedz
13 38 igła odpowiada janusz_cebula

Tfu, ależ skąd. Kilku moich znajomych ma to to szczęście, więc widzę jakie to skarby narodowe.
Czy mówienie prawdy to hejtowanie ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.