12 listopada dniem wolnym. Kto będzie pracował?

Ustawa o ustanowieniu 12 listopada dniem wolnym od pracy została przyjęta po poprawkach Senatu 7 listopada. Ostatnie zmiany narzuciła Solidarność, która poniedziałek po Święcie Niepodległości chciała również uczynić dniem wolnym od handlu. Ostatecznie ustawa wróciła z Senatu do Sejmu, a w międzyczasie prezydent zapowiedział, że podpisze ustawę. 

(fot. Anatol Chomicz / FORUM)

12 listopada - co będzie otwarte i kto będzie pracował

Dzień po obchodzonym 11 listopada Święcie Niepodległości wprowadzi ograniczenia w dostępie do wielu usług. Ma to być dzień wolny od pracy, dlatego też zgodnie z art. 151 dozwolone będzie wykonywanie swoich obowiązków przede wszystkim w następujących sytuacjach: 

 • w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia i zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

 • w ruchu ciągłym,

 • przy pracy zmianowej,

 • przy niezbędnych remontach,

 • w transporcie i komunikacji,

 • w zakładowych strażach pożarnych i służbach ratowniczych,

 • przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,

 • w rolnictwie i hodowli,

 • w gastronomii, zakładach hotelarskich. 

W ustawie wskazano również zasady funkcjonowania w tym dniu służby zdrowia i aptek. Mówi o tym artykuł czwarty ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. 

 • Świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udzielane na podstawie  ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.[1])), które mają być udzielone w dniu 12 listopada 2018 r. w godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, są udzielane w dniu 12 listopada 2018 r. według  zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia.
 • Apteka ogólnodostępna, która zgodnie z uchwałą rady powiatu, o której mowa w art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2211, z późn. zm.[2])) jest obowiązana zapewnić dostępność świadczeń na terenie powiatu w dni wolne od pracy, zapewnia tę dostępność także w dniu 12 listopada 2018 r.

12 listopada dniem wolnym od handlu? 

W zapisach ustawy, które przekazano do Senatu, można było przeczytać, że w dniu 12 listopada nie będą obowiązywały zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta. 

Jednak w tym zakresie poprawki zaproponował Senat, który ugiął się pod naciskiem strony społecznej. 

„Poprawka nr 3 zmierza do tego, aby w dniu 12 listopada 2018 r. obowiązywały ogólne przepisy dotyczące ograniczenia handlu analogiczne do tych, które obowiązują w niedzielę i inne dni świąteczne. Senat podzielił opinię partnerów społecznych, reprezentujących pracowników handlu (m.in. NSZZ „Solidarność”), że pracownicy handlu nie mogą być traktowani gorzej niż pracownicy innych działów gospodarki. Zdaniem Wysokiej Izby, Parlament powinien być konsekwentny w swoich ocenach i preferencjach dotyczących ochrony pracownika i działania w interesie rodziny. Nie znaleziono merytorycznego uzasadnienia, aby w przypadku nowo stanowionego święta odstąpić od poglądów i idei przyświecających Parlamentowi w momencie uchwalania ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni” - czytamy w uzasadnieniu do poprawek w ustawie.

7 listopada posłowie przyjęli poprawki Senatu z tym zastrzeżeniem, że 12 listopada sklepy będą zamknięte z tą różnicą, że pracować będą ci handlowcy, którzy mogą otwierać swoje firmy w niedziele wolne od handlu - czyli właściciele sklepów, którzy sami staną za ladą.

12 listopada - czy będą działać banki?

Jeden z czytelników przekazał redakcji sugestię, jakoby 12 listopada placówki bankowe miały być czynne. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Związek Banków Polskich, który jednak póki co nie potwierdza takiej informacji. 

  Sektor bankowy bardzo wnikliwie analizuje prace legislacyjne związane z 12 listopada jako dniem wolnym od pracy. Musimy jednak zaczekać na ostateczne postanowienia Parlamentu i pana prezydenta. Z pewnością bez zakłóceń będzie funkcjonowała tego dnia bankowość elektroniczna, system bankomatów oraz POS – mówi w rozmowie z Bankier.pl dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Public Relations w Związku Banków Polskich.

 – Banki to instytucje rygorystycznie przestrzegające prawa i z całą pewnością zastosujemy się do tego, które zostanie uchwalone. Naturalnie wolelibyśmy, żeby decyzje regulujące funkcjonowanie sektora były przekazywane nieco szybciej – dodaje Barbrich.

Prace nad ustawą trwają. Kolejne posiedzenie sejmu odbędzie się 7 listopada. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 4 marxs

nie wiem co tu obchodzić?jaka wolność i niepodległość? moim skromnym zdaniem Polska jak obecnie nigdy nie była tak zniewolona no może 200 lat temu podczas zaborów do których zachęcał potencjalnych zaborców kościółek ze swoim przewielebnymi i papą a teraz uczestniczą w uroczystościach wolnościowych śmiech na sali

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 0 po_co

Ciekawa reakcja moderacji, można mówić że Polska nie jest niepodległa ale jak nazwie się kogoś leniem bo tylko narzeka to moderacji taki wpis nie odpowiada.

! Odpowiedz
8 16 kolumb1234

Prawdziwa wolnosc polega na prawie wyboru chcę robić zakupy w niedziele to robię nie chce pracować w niedziele to szukam pracy gdzie nie pracuje się w niedziele koniec kropka hm tylko po co by były potrzebne związki zawodowe

! Odpowiedz
3 18 bojack_pl

Aaaaale, mnie na historii uczyli ze Niepodleglosc odzyskalismy 11.11. Nie rozumiem wiec kompletnie tego pomyslu. Wliczajac w to tweet spychalskiego.

! Odpowiedz
5 34 Macedonczyk

W Niedziele zabronili handlu ze względów religijnych. A teraz to im już państwo z religią się miesza.

! Odpowiedz
6 52 karbinadel

Chęć przypodobania się plebsowi przekracza u PiS granice śmieszności

! Odpowiedz
9 33 g441909

"Banki to instytucje rygorystycznie przestrzegające prawa" - cytat dnia!!!!! To skąd tyle klauzul abuzywnych i wyroków na niekorzyść banków?

! Odpowiedz
7 50 demo_kryt

A już myślałem, że rząd limit głupoty wyczerpał. Jednak nie...Ale oczywiście dzięki takim tanim zagraniom i patologia i budżetówka jest u tych socjalistów w kieszeni.

! Odpowiedz
4 24 wht

Adrian już podpisał? z tego co wiem ustawa czeka na posiedzenie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne