REKLAMA

12 gwarancji programowych Trzeciej Drogi. Na liście m.in. dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców

2023-09-15 14:44
publikacja
2023-09-15 14:44

W piątek liderzy Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Szymon Hołownia (Polska 2050) podpisali 12 gwarancji programowych dot. m.in dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców, przeznaczenia 6 proc. PKB na edukację, wprowadzenia rodzinnego PIT-u, czy akademiku za złotówkę.

12 gwarancji programowych Trzeciej Drogi. Na liście m.in. dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców
12 gwarancji programowych Trzeciej Drogi. Na liście m.in. dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

W piątek Kosiniak-Kamysz i Hołownia zorganizowali konferencję prasową, na której przedstawili i podpisali 12 gwarancji programowych Trzeciej Drogi, czy koalicji która tworzą na wybory parlamentarne. "Dzisiaj przedstawiamy 12 bardzo konkretnych gwarancji, bardzo konkretnych prac do wykonania" - mówili Kosiniak-Kamysz i Hołownia.

Pierwszą gwarancją Trzeciej Drogi są proste i stabilne podatki. "Wprowadzimy jednolitą daninę, jeden przelew, którym będzie regulowało się wszystkie zobowiązania przedsiębiorcy czy podatnika wobec państwa. Jego wysokość będzie znana z dużym wyprzedzeniem tak, żeby można było spokojnie planować sobie życie i wydatki" - powiedział Hołownia.

Zaznaczył, że "zmiany podatkowe będą wprowadzane minimum z półrocznym wyprzedzeniem, a nie tak, jak teraz nawet w trakcie trwania roku podatkowego". "Żeby uspokoić sytuację, żeby znowu przywrócić przedsiębiorcom, ale też i polskim rodzinom możliwość planowania swoich budżetów, możliwość zastanawiania się w dłuższej perspektywie państwo wyjdzie im naprzeciw i nie podwyższy podstawowych podatków PIT-u, CIT-u, VAT-u przez okres kadencji, na którą mamy nadzieję, z Polakami i Polkami się na rządy umówić" - podkreślił lider Polski 2050.

Kolejną gwarancją jest dobrowolny ZUS dla mikrofirm zagrożonych niewypłacalnością. "Jeżeli firma wpada w tarapaty to rolą państwa jest ochronić tę firmę, utrzymać ją, a nie dokładać i dokręcać kolejne podatki. Dajemy gwarancje dobrowolnego ZUS-u, pomocy dla mikrofirm, stawiamy na przedsiębiorców" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL omówił też gwarancję dotyczącą edukacji. "6 proc PKB na edukację. To jest to działanie, które przyświeca nam jako pokoleniu ojców, pokoleniu matek myślenie o kolejnych pokoleniach, o przyszłości" - podkreślił lider PSL.

Kolejny punkt programowy Trzeciej Drogi dotyczył służby zdrowia. "Koniec kolejek do lekarzy specjalistów. Jeżeli po 60 dniach nie dostaniesz się do specjalisty, to idziesz prywatnie, a NFZ pokrywa koszty twojej wizyty" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Lider Polski 2050 mówił o propozycji dotyczącej wprowadzenia rodzinnego PIT-u. "Wprowadzimy rodzinny PIT, w którym wysokość podatku, próg podatkowy, kwota wolna zależeć będzie od liczebności rodziny. Jeżeli masz jedno dziecko już będzie wyraźna ulga w podatku dochodowym, od trzeciego dziecka tak naprawdę ten podatek będzie symboliczny" - zaznaczył Hołownia.

Następna gwarancja dotyczy kobiet. "Bezpieczeństwo kobiet jest rzeczą fundamentalną. Odwrócimy ten haniebny wyrok TK ws. aborcji, a głos w tej sprawie powinien być oddany Polkom i Polakom w referendum" - podkreślił lider Polski 2050.

Jak mówił "chcemy - jako Trzecia Droga zobowiązać się też, że zrobimy wszystko, żeby jak najszybciej zlikwidować tę dziurę płacową, lukę płacową pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn". "Musimy też dzisiaj przywrócić pełne finansowanie in vitro z budżetu państwa" - zaznaczył Hołownia.

Lider PSL opowiedział o kolejnej gwarancji dotyczącej bezpieczeństwa żywnościowego. "Koniec niekontrolowanego napływu żywności, produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Od ponad roku postulujemy ustawę o systemie kaucyjnym, która rozwiązałaby wszystkie problemy. Za naszych rządów będzie uczciwość i promocja polskich produktów za granicą, a nie handel bezpieczeństwem Polski" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Kolejnym punktem programowy Trzeciej Drogi jest zielona energia. "Korzystając z KPO, ale też i z funduszy strukturalnych postaramy się doprowadzić do sytuacji, w której prąd będzie rzeczywiście tani, będzie produkowany z wiatru, słońca w polskich biogazowniach, ze źródeł odnawialnych" - powiedział lider Polski 2050.

Kosiniak-Kamysz przedstawił kolejną gwarancję dotyczącą zapewnienia asystenta dla osób z niepełnosprawnością. "Asystent, który służy pomocą, który daje szanse osobie z niepełnosprawnością na pójście do pracy, a często bez asystenta jest to po prostu niemożliwe. Uważamy, że danie szansy osobie z niepełnosprawnością na pracę jest wielkim zobowiązaniem państwa" - zaznaczył lider PSL.

Szef ludowców mówił też o propozycji związanej z mieszkalnictwem w dobrej cenie i akademikiem za złotówkę dla studentów spoza wielkich miast. "Akademiki muszą być za złotówkę, uczelnie muszą być dofinansowane tak, żeby dla każdego spoza wielkich miast ta możliwość studiowania była możliwa" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Przedostatnią gwarancją Trzeciej Drogi jest "państwo jako uczciwy pracodawca". "W pierwszym budżecie, który uchwali nowy demokratyczny rząd z naszym udziałem będziemy postulować wyrównanie pensji zjedzonych przez inflację przynajmniej do poziomu tej inflacji, która zabrała im realne dochody, a w kolejnych budżetach doprowadzać do realnego wzrostu wynagrodzeń pracowników państwowych" - oświadczył lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Ostatnią gwarancja dotyczy nowoczesnej armii. "Dobrze, że dokonujemy zakupów sprzętu w Stanach Zjednoczonych i w Korei Południowej, ale chcielibyśmy, żeby w ramach tych kontraktów były inwestycje w polską gospodarkę, żeby 50 proc. sprzętu kupowanego przez polskie wojsko pochodziło z zakładów, które są w Polsce, zakładów polskich firm; 50 proc. sprzętu kupujemy za granicą, ale 50 proc. powinniśmy kupować w Polsce" - podkreślił szef PSL. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (26)

dodaj komentarz
and00
gwarancję czego?
że wpisali w program???
Jaja stare konie a sobie robią
inwestor.pl
Czy zagłosujesz na Trzecią Drogę?

Zielony - TAK
Czerwony - HAHAHA

(SONDA)
jenak
Składki będziesz se mógł wpłacać wedle własnego życzenia, a korzystać będziesz mógł na całego.


To lepsze niż prepetuum mobile.


Młodzi w polityce. Na takich ponoć wszyscy czekają.
jenak
Gwarancje programowe. Niczym List Żelazny.

I jeszcze liczba 12. W chrześcijańskim kraju wchodzi do głowy jak w masło.


Od razu czuć rękę Showmana w polityce.
itso_not_to_be
jakieś systemowe brednie kogo to ogóle kreci ? ah no tak przydupasów którzy bez systemu nie wyobrażają sobie życia :D
jas2
"dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców"

I następna grupa - po celebrytach - zacznie na stare lata płakać, że otrzymuje 20 zł emerytury.
itso_not_to_be
przestań w końcu wychowywać ludzi dorosłych przydupasku autokracji :)

''Istnienie człowieka tym różni się od istnienia roślin, że człowiek nie posiada wrodzonej natury, danej mu z góry, lecz musi sam ją stworzyć, nadać swemu życiu sens i wziąć za nie odpowiedzialność. Człowiek może być kim tylko zapragnie, tworzy
przestań w końcu wychowywać ludzi dorosłych przydupasku autokracji :)

''Istnienie człowieka tym różni się od istnienia roślin, że człowiek nie posiada wrodzonej natury, danej mu z góry, lecz musi sam ją stworzyć, nadać swemu życiu sens i wziąć za nie odpowiedzialność. Człowiek może być kim tylko zapragnie, tworzy własny los. ''
inwestor.pl
Gdzie sztandarowy program PSL czyli jednolita cena książki? xD
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki