REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

10 opinii na temat OFE

2013-04-15 06:01
publikacja
2013-04-15 06:01

Koszty funkcjonowania OFE są duże, ale nikt nie policzył dokładnie kosztów działalności ZUS. Państwo przyznało OFE monopol zarządzania pieniędzmi obywateli, z którym należy walczyć. W funduszach emerytalnych nie ma żadnych pieniędzy, a jedynie aktywa finansowe. II filar należy zlikwidować. To tylko wybrane głosy, które padły podczas debaty na temat OFE zorganizowanej w piątek z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości. W dyskusji, w której udział wzięło kilkudziesięciu ekspertów, padło wiele interesujących i kontrowersyjnych głosów. Przedstawiamy dziesięć, naszym zdaniem, najciekawszych.


Prof. Leokadia Oręziak, Szkoła Główna Handlowa

Otwarte Fundusze Emerytalne zasługują na jak najszybszą likwidację. Dobrym rozwiązaniem jest wariant węgierski, w którym pozostawiono obywatelom możliwość pozostania w tamtejszych funduszach emerytalnych. Zmiana tego systemu powinna być poprzedzona kampanią informacyjną zapoznającą z ryzykami związanymi z uczestnictwem w funduszach emerytalnych. Nie ma zgody na to, by Polska była zakładnikiem giełdy, a właśnie argumenty o kryzysie na rynku kapitałowym wysuwają obrońcy obecnego systemu. Dalsze wpłaty do OFE będą tę zależność od giełdy tylko pogłębiać.

Reklama
Minister finansów: rząd nie planuje likwidacji OFE» Minister finansów: rząd nie planuje likwidacji OFE

Prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny w PwC

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Głównym problemem systemu emerytalnego nie są OFE, ale demografia. Największą klęską reformy z 1999 roku jest fakt, że ludzie nie przekonali się do inwestowania w III filarze. Prawdą jest, że koszty funkcjonowania OFE są duże, ale nikt dokładnie nie policzył kosztów działalności ZUS(3,6 mld zł wg. ust. budżetowej, przyp. red.,). Należy zauważyć, że jesteśmy państwem cywilizowanym, w którym pewne zobowiązania zostały podjęte. Zamiast działań wyrywkowych potrzebne jest całościowe podejście do zmian w systemie emerytalnym.

Dr Ireneusz Jabłoński, Centrum im. Adama Smitha

OFE zbudowane są na micie tworzenia wartości dodanej przez rynki finansowe. Tymczasem tylko w przedsiębiorstwach powstaje realna wartość dodana. Fundusze emerytalne inwestują w aktywa, które w długim okresie i tak przyniosą stopę zwrotu na poziomie dynamiki PKB. Są przy tym kosztownym pośrednikiem. Rozwiązaniem problemu nie jest łatanie tego, co nieefektywne, tylko nowa umowa społeczna zakładająca wprowadzenie emerytury obywatelskiej. Jej istota polega na tym, że państwo każdemu obywatelowi gwarantuje niewielkie świadczenie. Pozostała część leży po stronie przyszłego emeryta.

dr Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK

Stworzony w 1999 roku system emerytalny doprowadził do cichej prywatyzacji sektora ubezpieczeń społecznych. Jego konstrukcja powoduje, że zwiększa się dług, zasilany jest zagraniczny sektor finansowy i spada stopa zastąpienia. Mało kto zauważył, że w dyskusji nad OFE zniknęli autorzy tej reformy. Moja propozycja wyjścia z tego kryzysu to stworzenie Polskiego Banku Emerytalnego, który będzie funkcjonował zamiast ZUS-u. Podmiot działałby na zasadach komercyjnych i konkurencyjnych wobec OFE. Nowa instytucja pozyskane od obywateli środki inwestowałaby w polskie banki i przedsiębiorstwa.

Prof. Andrzej Wernik, Akademia Finansów w Warszawie

OFE to tylko część wielkiego problemu, jakim jest cały system emerytalny. W roku 2012 świadczenia na rzecz emerytów wyniosły 175 mld zł, a wpływy ze składek 121 mld zł. W długim okresie nie możemy sobie pozwolić na takie niedobory. Aby rozwiązać ten problem musimy podjąć decyzję: albo niższe emerytury, albo wyższe składki.

OFE: dramat w trzech aktach» OFE: dramat w trzech aktach

Dr Ryszard Petru, Towarzystwo Ekonomistów Polskich

Reforma emerytalna wprowadziła w 1999 roku system kapitałowy, polegający na tym, że będziemy oszczędzać na emerytury. Oczywiście rodzi się pytanie, czy stać nas na odkładanie tych pieniędzy zamiast przeznaczyć je na bieżące potrzeby. Wybór ZUS zamiast OFE powoduje, że nie oszczędzamy tylko wydajemy te środki. Jeśli damy Polakom ten wybór, to osoby starsze zapewne wybiorą ZUS, a młodzi zdecydują się na system OFE. Mało mówi się o tym, że w przypadku przejęcia aktywów OFE przez państwo, ZUS stanie się współwłaścicielem wielu przedsiębiorstw. Warto także dodać, że wciąż nie ma ustawy regulującej kwestię wypłaty emerytur z II filaru.

Prof. Jerzy Żyżyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości

Rozważania na temat OFE bardzo często pomijają jeden znaczący element. W funduszach emerytalnych nie ma żadnych pieniędzy, a jedynie aktywa finansowe. Papiery te podlegają rynkowym mechanizmom, co jest poważnym zagrożeniem dla wielkości przyszłych emerytur z II filaru. Gdy podaż tych papierów na rynku wzrośnie, wówczas ich wartość zmaleje.

Prof. Jan Wojtyła, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Niezależnie jak oceniamy reformę emerytalną z 1999 roku, to stworzony wówczas system jest pewną umową, a tych należy dotrzymywać. OFE mają liczne wady, które należy korygować. Jedną z nich jest fakt, że główna aktywność zarządzających kończy się na pozyskaniu uczestników. Pozostała działalność wynika z regulacji i obostrzeń prawnych. Dobrym pomysłem jest możliwość wyboru między OFE a ZUS, bo to nie burzy systemu i upodmiotawia obywateli.

Prof. Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej

Warto przypomnieć, że ponadprzeciętną stopę zwrotu można osiągnąć tylko w krótkim czasie. Obecna konstrukcja OFE powoduje wysokie koszty ich funkcjonowania. Można je zmniejszyć, gdyby fundusze emerytalne przeszły na zarządzanie pasywne, które w długim okresie przynosi przeciętną stopę zwrotu. Należy rozważyć normy prawne pozwalające na udział przedstawicieli OFE w zarządzaniu spółkami, w które inwestują.

Dr Andrzej Sadowski, Centrum im. Adama Smitha

Nie jestem przeciwnikiem OFE - walczę jedynie z monopolem, a taki państwo przyznało funduszom emerytalnym. Wybór między OFE a ZUS to żaden wybór. Skoro Polacy wybierają prezydenta i parlament, to niech mają prawo wyboru instytucji, która będzie pomnażała ich majątek na emeryturę.

zebrał Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (35)

dodaj komentarz
~~~~JA
Buhahahah banda złodzieji..
~PoProstu
Piramida finansowa – struktura finansowa, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników

ZUS - (...) ZUS jest odbiorcą składek płaconych comiesięcznie przez podatników, składki te przekazywane są na właściwy fundusz a w razie potrzeby wypłacane uprawnionym do
Piramida finansowa – struktura finansowa, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników

ZUS - (...) ZUS jest odbiorcą składek płaconych comiesięcznie przez podatników, składki te przekazywane są na właściwy fundusz a w razie potrzeby wypłacane uprawnionym do ich otrzymania (ubezpieczonym).

różnica semantyczna = 0
~deasman
koszt OFE to 16 mld przez 13 lat ale jest jakaś minimalna stopa zwrotu 2-3%, a koszt ZUS to ok 40 mld przez 13 lat a stopa zwrotu MINUS 10% - w ZUS mamy jeszcze stopę rabunku MINUS 90% i wiadomo co zlikwidować, które OFE wydaje miliony na programy i setki tysięcy na abonament programu, które OFE zatrudnia 50 tyś ludzi
~torka
Uważacie, że OFE to dobry sposób na emeryturę? Spójrzcie na to: http://pomocnapozyczka.info/ofe-dobrym-sposobem-na-emeryture/ Myślicie, że mają rację?
~zdzisław
Zmuszenie obywateli do uczestnictwa w OFE było przestępstwem w państwie prawa, którym ponoć jesteśmy,a przestępcy powinni ponieść odpowiedzialność!.
~qwer
łehehehe z krzesla spadlem.
prawo to dziala tylko jak ma ciebie zmusic do zaplaty podatku, albo zeby cie ukarac jak na odcisk komus nadepnales :-)

czlowieku ile w tym kraju zyjesz, ze nie widzisz takich oczywistosci
~AS
dawać mi te kasę z OFE na moje IKE i ja będę kontent :):):):)
'filarowość' zachowana, kasa w grze a przynajmniej mi tego nie pod****ą rządowe bankstery :)
~ZET
Część "obligacyjna" OFE jeśli OFE skupuje tylko obligacje państwowe musi w ogólnym rozrachunku przynieść straty z powodu pobierania przez OFE prowizji od przenoszenia pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej Kowalskiego, ponieważ co Kowalski zarobi w OFE na obligacjach państwowych to jednocześnie straci spłacając odsetki Część "obligacyjna" OFE jeśli OFE skupuje tylko obligacje państwowe musi w ogólnym rozrachunku przynieść straty z powodu pobierania przez OFE prowizji od przenoszenia pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej Kowalskiego, ponieważ co Kowalski zarobi w OFE na obligacjach państwowych to jednocześnie straci spłacając odsetki od tych obligacji w podatkach, więc niejako zysk, który mu się pojawia na koncie OFE jest wpłacony do OFE przez samego Kowalskiego z jego podatków. A po co państwo się zadłuża emitując obligacje? Między innymi żeby łatać dziurę w ZUS, ponieważ jeśli Kowalski odkłada na swoją emeryturę to nie płaci na dzisiejszych emerytów, chociaż po tych wszystkich operacjach z kieszeni do kieszeni okazuje się, że Kowalski i tak płaci na dzisiejszych emerytów, a jego odłożony kapitał w OFE jest jednocześnie obciążony przez dług jaki ciąży na Kowalskim zaciągnięty przez państwo. Prowizja na tej całej "operacji obligacyjnej" pobierana przez OFE to 3,5 % od wpłaty składki i potem 0,5% corocznie od zarządzania, tak przynajmniej można doczytać w internecie. To wszystko miałoby sens gdybyśmy jako państwo się nie zadłużali, gdybyśmy posiadali extra dochody ,np. z ropy i byłoby nas stać na wypłatę "obecnych" emerytur i odkładanie na przyszłe "kapitałowe". Część "akcyjna" to już inna, ryzykowna sprawa, ale dopóki państwo się zadłuża to należałoby wyniki z inwestycji akcyjnych porównywać z oprocentowaniem obligacji za pomocą, których państwo się zadłuża.... Oczywiście to są przemyślenia zwykłego człeka, a nie ekonomisty, ale te operacje obligacyjne są raczej proste do zrozumienia no chyba, że OFE nie skupują obligacji państwowych tylko na nich grają typu sprzedają na szczycie, kupują w dołku i osiągają zysk wyższy od oprocentowania państwowych obligacji + prowizja OFE, ale nie sądzę.
~www
Państwo polskie sprzeda ziemie fundusz ten skupi te ziemię. Problem deficytu i sprzedaży ziemi przez obcy kapitał znika. Fundusz wydzierżawi ziemie rolne rolnikom i przychody z tej dzierzawy wpłyną do kasy na przyszła emeryturę
~olek
Jak takie coś powstanie to ja od razu przerzucam kase do takiego funduszu z dotychczasowego OFE ;)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki