REKLAMA

10 mld zł dla uchodźców z Ukrainy. Tyle na pomoc mogli wydać Polacy z prywatnych środków

2022-07-31 09:00
publikacja
2022-07-31 09:00
10 mld zł dla uchodźców z Ukrainy. Tyle na pomoc mogli wydać Polacy z prywatnych środków
10 mld zł dla uchodźców z Ukrainy. Tyle na pomoc mogli wydać Polacy z prywatnych środków
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Ok. 10 mld zł, to szacowana wartość prywatnych wydatków Polaków na pomoc dla uchodźców z Ukrainy w pierwszych miesiącach wojny - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodano, że wydatki publiczne to z kolei ok. 15,9 mld zł.

"Szacowana wartość całkowitych rocznych wydatków władz publicznych przeznaczonych na pomoc uchodźcom wraz z kwotą prywatnych wydatków Polaków poniesionych na ten cel tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy wojny to w sumie 25,4 mld zł" – wskazał cytowany w raporcie dyrektor PIE Piotr Arak. Dodał, że odpowiada to 0,97 proc. polskiego PKB w 2021 r.

PIE

Jeśli chodzi o wydatki publiczne związane z zagwarantowaniem uchodźcom dostępu do świadczeń oraz pomocy społecznej, a także możliwością z opieki zdrowotnej i edukacji to ok. 15,9 mld zł.

Jak wyliczył PIE, w pierwszych miesiącach w działaniach pomocowych uczestniczyło 70 proc. dorosłych osób, a połowa była zaangażowana w pomoc uchodźcom w sposób konsekwentny, czyli zarówno na początku wojny, jak i w kolejnych tygodniach działań zbrojnych.

Najpopularniejszymi formami wsparcia - jak wskazała ekspertka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego Agnieszka Wincewicz-Price - były pomoc rzeczowa oraz przekazy pieniężne. Instytut przekazał, że 59 proc. badanych zaangażowało się w zakup potrzebnych artykułów, a 53 proc. wpłacało pieniądze na rzecz uchodźców. "Rzadziej stosowanymi formami wsparcia była pomoc w załatwianiu różnego rodzaju spraw na rzecz uchodźców (20 proc. badanych) i zaangażowanie w wolontariat (17 proc. badanych). Z kolei 7 proc. badanych deklarowało, że udostępniło uchodźcom własne mieszkanie" – wskazała Wincewicz-Price.

PIE

W sumie jak wynika, z badania, Polacy przeznaczyli na pomoc uchodźcom 9-10 mld zł. Zaznaczono też, że jest to więcej niż wydatki na cele dobroczynne w całym 2021 r.

Napisano, że wśród osób o najwyższych dochodach (powyżej 5 tys. zł netto) odsetek osób, które udzieliły największej pomocy uchodźcom, był trzy razy większy niż wśród osób o najniższych dochodach (poniżej 2 tys. zł). Zwrócono też uwagę, że nawet wśród osób zarabiających netto poniżej 2 tys. zł, zaangażowanie w pomoc było dość powszechne, a jedynie 26 proc. osób z tej grupy nie pomagało w żaden sposób. Zauważono również, że ważny okazał się poziom wykształcenia pomagających. Osoby z wyższym wykształceniem były liczniej zaangażowane w pomoc (o ok. 10 pkt. proc. bardziej w porównaniu do osób z pozostałych grup).

Wskazano, że z silnym zaangażowaniem w pomoc Ukraińcom związek miały też takie czynniki jak: doświadczenie w działalności dobroczynnej przed wojną, bezpośredni kontakt z obcokrajowcami (w tym zwłaszcza Ukraińcami) przed wojną oraz regularne śledzenie informacji medialnych na temat prowadzonych działań wojennych i losu uchodźców. "Co ciekawe, kobiety częściej niż mężczyźni angażowały się w pomoc uchodźcom. Całkowity brak zaangażowania w pomoc opisuje 28 proc. ankietowanych mężczyzn, przy zaledwie 19 proc. kobiet. Z kolei biorąc pod uwagę wiek okazuje się, że wśród młodszych osób było najwięcej silnie zaangażowanych, ale i najwięcej osób niepomagających – 27 proc. osób w wieku 20-34 w ogóle nie pomagało uchodźcom (ale aż 18 proc. można zakwalifikować jako silnie zaangażowanych w niesienie pomocy)" - napisano.

Autorzy raportu wskazali, że z czasem liczba osób aktywnie włączających się w pomoc uchodźcom zmalała. Na przełomie kwietnia i maja 57 proc. badanych deklarowało uczestnictwo w jakiejś formie działań pomocowych (na początku konfliktu było to 70 proc. dorosłych osób). Podkreślono jednak, że aż 50 proc. wskazywało na zaangażowanie zarówno na początku wojny, jak i w późniejszym okresie, kiedy realizowano badanie.

PIE

Zwrócono też uwagę, że pomoc polskiego społeczeństwa w pierwszych dniach i tygodniach wojny miała wymiar nie tylko materialny, ale w dużej mierze symboliczny, ponieważ w wielu przypadkach wyprzedziła pomoc instytucjonalną oraz w istotny sposób wpływała na kształtowanie opinii publicznej w innych krajach. "Na kolejnym etapie, określanym przez autorów raportu mianem adaptacji, kluczowa stała rola państwa, gdyż konieczne było włączenie uchodźców w system społeczno-państwowy poprzez umożliwienie dostępu do infrastruktury publicznej i społecznej oraz zapewnienie wsparcia instytucjonalnego" - wskazano w raporcie.

Zaznaczono, że na kolejnym etapie integracji, konieczne będzie zapewnienie spójności społecznej, niwelowanie napięć społecznych między nową imigracją a polskim społeczeństwem, a także umożliwienie płynnej integracji w szkołach, w instytucjach publicznych, miejscach pracy i wszędzie tam, gdzie dochodzi do intensywnych kontaktów między uchodźcami a obywatelami Polski. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mick/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (29)

dodaj komentarz
eglantyna
komentarz usunięty przez cen.zora. O vUkrainie pisze się superlatywach, albo w ogóle.
faramir_z_gondoru
To ile ten nie-rząd wydaje na pomoc Ukrainie, to nigdy się nie dowiemy. Zmowa milczenia. Co chwilę wychodzą nowe kwiatki, wyciągane przez dziennikarzy. Internet jest szybko "czyszczony" z takich artykułów. Te oficjalne kwoty które podają, to może być raptem 10% rzeczywistej wartości. Dowiemy się na starość i nasze wnuki To ile ten nie-rząd wydaje na pomoc Ukrainie, to nigdy się nie dowiemy. Zmowa milczenia. Co chwilę wychodzą nowe kwiatki, wyciągane przez dziennikarzy. Internet jest szybko "czyszczony" z takich artykułów. Te oficjalne kwoty które podają, to może być raptem 10% rzeczywistej wartości. Dowiemy się na starość i nasze wnuki też, gdy przyjdzie spłacać zaciągane teraz kredyty na pomoc Ukrainie. Ci, co je teraz zaciągają, mają gdzieś przyszłość Polski.
mark2050
Celowe osłabianie Polski ? Dlaczego Polacy nie protestują ? Brak jedności niestety. A hasło naszego wojska okradzionego ze sprzętu Bóg, honor, ojczyzna. Wojskowi też nic nie robią!
tmp
Ulala, ale sie ruskich trollow zlecialo :D Widac normy ostatnio podkrecili :) Co do tematu, bardzo dobrze - sam krezusem nie jestem ale kilka tysi lacznie juz poszlo na pomoc. Rozlozone w calym okresie, co tydzien/dwa po kilka stowek idzie.

Dobra inwestycja, zadna spolka na gpw nie zagwarantuje mi trzymanie putina z daleka
Ulala, ale sie ruskich trollow zlecialo :D Widac normy ostatnio podkrecili :) Co do tematu, bardzo dobrze - sam krezusem nie jestem ale kilka tysi lacznie juz poszlo na pomoc. Rozlozone w calym okresie, co tydzien/dwa po kilka stowek idzie.

Dobra inwestycja, zadna spolka na gpw nie zagwarantuje mi trzymanie putina z daleka :D A w dodatku lepiej miec Ukraine w zachodnim bloku niz pozostawic ich ruskim na pozarcie.
mark2050
Naiwne myślenie. Piłsudski też tak myślał niestety. Efekt był taki że upo-ukraińcy wyrżnęli ponad 100 tys. Polaków, Rosjan i Żydów. Fakt historyczny.
trolley
Ukraińskie trole nie muszą się zlatywać. Cały czas tu są hehe. Teraz prowadzą działania osłonowe pod przyznanie Ukraińcom praw wyborczych.
mark2050
Już ponad 5 mln upowców spędziło darmowe wczasy w Polsce. Codziennie ich wjeżdża i wyjeżdża około 25-30 tysięcy. Biorąc pieniądze jeszcze.
boris-vodka
Ciekawe czy policzyli węgiel po 3 tys/t za który Polacy muszą teraz płacić w imię solidarności
z "bratnim narodem"..... Znając ten portal ekonomiczny pewnie o tym zapomniano
mesten
10 mld za trzymanie Putlera na odległość to prawie za darmo. Cała Europa powinna być im wdzięczna, bo ich ofiary są nieporównywalne.

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki