REKLAMA
Tour de spółki

10 lat od tragedii w Nowym Jorku

2011-09-11 09:22
publikacja
2011-09-11 09:22
Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych uczczą dzisiaj pamięć ofiar zamachów z 11 września. Dzisiaj mija 10 lat od czasu, gdy dwa porwane przez terrorystów z Al-Kaidy samoloty wbiły się w wieże Światowego Centrum Handlu. Trzeci samolot spadł na Pentagon, a czwarty rozbił się w Pensylwanii.


Ulice Nowego Jorku, 11 września 2001 r. FOTO PAP/Stan Honda
 
Główne uroczystości zaplanowane są dzisiaj w nowojorskiej Strefie Zero na Dolnym Manhattanie. Ceremonia na Ground Zero rozpocznie się o 14.45 polskiego czasu. Dokładnie o tej porze pierwszy samolot wbił się w północną wieżę Światowego Centrum Handlu. Uroczystości rozpoczną się od minuty ciszy, a zaraz potem w całym Nowym Jorku zabrzmią kościelne dzwony.

Następnie rodziny ofiar rozpoczną odczytywanie listy nazwisk osób, które zginęły w ruinach obu wież, ale także ofiar wcześniejszego zamachu na World Trade Center z 1993 roku. Odczytywanie będzie później przerywane pięciokrotnie - w czasie, gdy drugi samolot uderzył w południową wieżę, trzeci samolot uderzył w Pentagon, gdy zawaliła się południowa wieża, gdy rozbił się samolot w Pensylwanii i gdy zawaliła się północna wieża World Trade Center. Na Ground Zero żałobne melodie na trąbkach odegrają m.in. strażacy i policjanci, składając tym samym hołd swoim kolegom, którzy zginęli w akcji ratunkowej. Wystąpią także m.in. Yo-Yo Ma, Paul Simon i James Taylor.

Podczas uroczystości na Ground Zero obecny będzie amerykański prezydent Barack Obama. Będzie to jego pierwsza wizyta w czasie uroczystości rocznicowych upamiętniających zamachy w Nowym Jorku. Obecny będzie także były amerykański prezydent George Bush.

Uroczystość będzie równocześnie inauguracją memoriału poświęconego ofiarom zamachów. To dwa wodospady umieszczone tam, gdzie niegdyś stały fundamenty dwóch wież World Trade Center. Znalazły się tam nazwiska wszystkich ofiar, które zginęły w obu zamachach - z 1993 roku i sprzed 10 lat.

Wszystkie amerykańskie służby będą w czasie uroczystości postawione w stan najwyższej gotowości. Na zaostrzenie środków bezpieczeństwa wpłynęły m.in. ostatnie informacje o możliwości kolejnych ataków w Nowym Jorku i w Waszyngtonie. Kontrowersje wywołuje z kolei fakt, że na uroczystości nie zaproszono wszystkich ochotników, którzy pomagali w akcji ratunkowej. Władze Nowego Jorku tłumaczą, że na Ground Zero jest za mało miejsca.

Informacyjna Agencja Radiowa
Źródło:IAR

Do pobrania

pap20010912027ajpg
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~mł. aspirant
synek, jesteś namierzony, już możesz się bać...
~centurion z Galicji
Jak w Pentagon uderzył samolot... notabene w jego remontowane w tym czasie skrzydło... to ja jestem Burack Banana... Równie ciekawie wygladało miejsce
upadku samolotu, który "wylądował" niezgodnie z zamiarami porywaczy... Polecam porównanie tych zdjęć ze zdjeciami z zamachu na samolot nad szkockim Lockerbie
Jak w Pentagon uderzył samolot... notabene w jego remontowane w tym czasie skrzydło... to ja jestem Burack Banana... Równie ciekawie wygladało miejsce
upadku samolotu, który "wylądował" niezgodnie z zamiarami porywaczy... Polecam porównanie tych zdjęć ze zdjeciami z zamachu na samolot nad szkockim Lockerbie !
Szanując boleść rodzin ofiar stwierdzam, że USA ... tak jak uczeń czarnoksiężnika
otworzył puszkę Padory ... A teraz nie jest w stanie znależć zaklęcia które te puszkę
zamknie. Irak i Afganistan nie spełniły i nie spełnia roli wieczka do tej puszki.
~fsdgf
zamach władz usa na ... własnych obywateli i w celu wywołania III WŚ . Całą prawda

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki