REKLAMA

1,9 mln zł kary dla parafii za nielegalne wycięcie 269 drzew

2021-09-18 07:46
publikacja
2021-09-18 07:46
1,9 mln zł kary dla parafii za nielegalne wycięcie 269 drzew
1,9 mln zł kary dla parafii za nielegalne wycięcie 269 drzew
fot. Mityczna stolica Mazur Ełk/Lyck / / Facebook

Urząd gminy Ełk nałożył na Parafię Rzymsko-Katolicką pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej karę ponad 1,9 mln zł za wycięcie bez pozwolenia 269 drzew, które rosły na cmentarzu. Odrębne postępowanie dotyczące prac na tej samej nekropolii prowadzi prokuratura w Ełku, która postawiła zarzuty proboszczowi i właścicielowi firmy, która wycinała drzewa.

Przedstawiciel Urzędu Gminy w Ełku Piotr Strykowski w imieniu wójta Tomasza Osewskiego poinformował PAP, że decyzja administracyjna w sprawie kary nałożonej na parafię z Nowej Wsi Ełckiej nie jest jeszcze prawomocna - parafia odebrała ją 10 września. Ma 14 dni na złożenie odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Wójta Gminy Ełk. Na razie odwołanie takie nie zostało złożone.

O tym, że na terenie starego ewangelickiego cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej prowadzona jest wycinka drzew i niwelacja terenu, która niszczyła stare mazurskie groby poinformowali w kwietniu miłośnicy lokalnej historii z Ełku. W efekcie pracy ciężkiego sprzętu po ziemi rozrzucone były ludzkie szczątki. Proboszcz parafii nazwał nagłośnienie sprawy "celową nagonką" i zapewniał, że jako właściciel terenu parafia miała prawo do wygospodarowania nowych miejsc pochówku. Prace na cmentarzu wstrzymał konserwator zabytków.

Po ujawnieniu wycinki gmina wszczęła z urzędu postępowanie związane z nielegalną wycinką drzew.

Strykowski poinformował PAP, że w postępowaniu administracyjnym urzędnicy skorzystali z opinii dendrologów, na miejscu wycinki odbywały się wizje lokalne.

"Ustalono, że wycięte drzewa znajdowały się po wschodniej stronie cmentarza. Badany teren niegdyś porośnięty był drzewostanem głównie: sosnowo-świerkowym z domieszką lipy drobnolistnej, topoli, osiki, klonu zwyczajnego i innych gatunków. Na miejscu wyciętych drzew pozostawione były karpy, poukładane w rzędy lub w stosy w południowej części cmentarza, natomiast w pozostałej części porozrzucane w sposób chaotyczny. Teren był pozbawiony roślinności zielnej wskutek zdarcia gleby przez ciężki sprzęt" - podał Strykowski. Dlatego urzędnicy w ustalaniu ile drzew wycięto i jakich rozmiarów one były skorzystali z pomocy dendrologów. Ustalili oni, że średni obwód pni wyniósł 136,34 cm. Obwody pni poniżej 100 cm miało 67 drzew, w przedziale 100–199 cm miało 177 drzew, natomiast 200 cm lub powyżej - 33 drzewa.

Strykowski poinformował także, że w toku postepowania ustalono, że na drzewa wycięte z cmentarza parafia nie uzyskała pozwolenia. "Również nie miały zastosowania przypadki (...) usunięcia drzew uzasadnione wyższą koniecznością. (...) Ustalono również, że nie zachodzą przesłanki by odstąpić od nałożenia kary ze względu na przedawnienie" - podkreślił przedstawiciel Gminy Ełk.

W czasie "przygotowywania cmentarza na nowe pochówki" w Nowej Wsi Ełckiej doszło do zniszczenia co najmniej kilkudziesięciu grobów Mazurów oraz zabytkowej kwatery żołnierzy z okresu I wojny światowej. W związku ze zniszczeniem kwatery wojennej prokuratura w Ełku postawiła zarzut z artykułu 262 kodeksu karnego, który mówi o znieważeniu zwłok, prochów ludzkich lub miejsc spoczynku oraz zarzut z "Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami" za co grozi do 8 lat więzienia. Zarzuty usłyszał także właściciel maszyn, którymi prowadzono prace. "Mam nadzieję, że akt oskarżenia w tej sprawie trafi do sądu jeszcze we wrześniu" - powiedział PAP prokurator rejonowy w Ełku Jan Mikucki.

Przed prokuratorem ksiądz złożył wyjaśnienia, ale nie przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Po nagłośnieniu sprawy wojewoda warmińsko-mazurski przesłał biskupowi Mazurowi pismo z prośbą o odpowiednią opiekę nad grobami żołnierzy niemieckich, które także zostały zniszczone.

Zniszczenie miejsc pochówku Mazurów oburzyło społeczność luteran, a pastorowie tego kościoła na osobistym spotkaniu z proboszczem z Nowej Wsi Ełckiej poinformowali go, że oczekują przywrócenia pierwotnego wyglądu cmentarza, zebrania szczątków i pochowania ich zgodnie z tradycją ewangelicko-augsburską. Strona ewangelicka postawiła też inne niepodlegające negocjacjom oczekiwania, m.in. utworzenie lapidarium na płyty nagrobne oraz zorganizowanie ekumenicznej modlitwy na przywróconym cmentarzu. Żadne z tych oczekiwań nie zostało na razie spełnione.

O zniszczeniu cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej rozmawiali się biskupi - ełcki Jerzy Mazur i Diecezji Mazurskiej Paweł Hause. Rzecznik kościoła ewangelicko-augsburskiego poinformował po nim, że bp Mazur wysłał Diecezji Mazurskiej pismo, w którym wyraził ubolewanie "z powodu zaistniałej sytuacji naruszenia ładu i godności miejsca świętego". Wg. nieoficjalnych informacji PAP strona katolicka nie przeprosiła ewangelików. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ lena/

Źródło:PAP
Tematy

Znajdź dla siebie najlepsze konto premium!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
kenn
Czy PiS otrzymał jakąkolwiek karę za wycinanie drzew na potęgę?

Czy którykolwiek minister PiSu otrzymał jakąkolwiek karę za groźby?

Teraz:

Dlaczego parafia otrzymuje 2 mln kary za malutki promil tego, co wyciął aktualny rząd?

Dlaczego poseł Braun otrzymał maksymalną karę za trzy słowa
Czy PiS otrzymał jakąkolwiek karę za wycinanie drzew na potęgę?

Czy którykolwiek minister PiSu otrzymał jakąkolwiek karę za groźby?

Teraz:

Dlaczego parafia otrzymuje 2 mln kary za malutki promil tego, co wyciął aktualny rząd?

Dlaczego poseł Braun otrzymał maksymalną karę za trzy słowa w całej swojej karierze?
kenn
Ciekawostka: niedawno mój komentarz miał 2 czerwone łapki. Nagle pojawiła się lawina czerwonych łapek, jeśli nie "natychmiastowo" to w podejrzanie krótkim czasie - przypadek? ;)
glowny_analityk_bankier_pl
Na cmentarzu drzewa dobrze rosną.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xiven
zniszcz las, zbuduj składowisko trupów, hałasuj kosząc trawę podczas upałów
kozey
Drodzy parafianie, zaciągnęliśmy kredy na bieżące wydatki, 2mln zł, ksiądz po kolędzie przejdzie w tym roku jeszcze raz, przed świętami, prosimy nie mniej niż 200zł od rodziny, od następnej niedzieli w trakcie mszy pójdą dwie tace, jedna tradycyjna, druga na kredyt, przy wyjściu ze świątyni ustawione są puszki Drodzy parafianie, zaciągnęliśmy kredy na bieżące wydatki, 2mln zł, ksiądz po kolędzie przejdzie w tym roku jeszcze raz, przed świętami, prosimy nie mniej niż 200zł od rodziny, od następnej niedzieli w trakcie mszy pójdą dwie tace, jedna tradycyjna, druga na kredyt, przy wyjściu ze świątyni ustawione są puszki na datki, przy bramie stoją ministranci z kalendarzami, 50zł każdy, a i od tej pory parking przy kościele i cmentarzu jest płatny, rozważamy abonament dla seniorów, szczegóły wkrótce.

W skrócie jeszcze uber klecha mercem z tej parafii wyjedzie.
grzegorz1900
Zakładając, że opisana przez dziennikarza historia jest bliska faktom, co coraz rzadziej się zdarza, mamy dwie postacie barbarzyństwa Jedna prezentowana przez społeczność tej gminy, poprzez braku szacunku dla zmarłych i kultury innych nacji, druga to lobbing środowiska ekologów.
Wartość ludzkiego życia, w polskim
Zakładając, że opisana przez dziennikarza historia jest bliska faktom, co coraz rzadziej się zdarza, mamy dwie postacie barbarzyństwa Jedna prezentowana przez społeczność tej gminy, poprzez braku szacunku dla zmarłych i kultury innych nacji, druga to lobbing środowiska ekologów.
Wartość ludzkiego życia, w polskim systemie prawnym, utraconego w wyniku błędu medycznego nie może uzyskać zgody od 20 lat na prawnie zagwarantowane 80 tysięcy. Bez większych problemów można nałożyć karę kilku milionów za śmierć drzew. Rocznie, w ostatnich latach(śmierci nadprogramowe - nowy eufemizm) wyniku błędów medycznych umiera w Polsce około 100 000 pacjentów. Proszę policzyć średnią na szpital. Czy ktoś słyszał o kwocie odszkodowań odpowiadającej tym statystykom.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki