REKLAMA

1,3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach 2016 r.

2016-11-07 13:15
publikacja
2016-11-07 13:15

W ciągu trzech kwartałów tego roku strata górnictwa węgla kamiennego na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla, wyniosła ok. 1,3 mld zł. Średnio na każdej tonie kopalnie traciły ok. 10 zł - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

fot. / / FORUM

Najnowsze dane charakteryzujące sytuację sektora węglowego przedstawiono podczas poniedziałkowych obrad zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników.

W samym wrześniu br., kiedy wzrosła zarówno wielkość sprzedaży węgla, jak i średnia cena tego surowca, strata sektora węglowego na sprzedaży węgla wyniosła 12 mln zł i należała do najniższych w tym roku.

Jak poinformował dyrektor katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza, średnia cena węgla z polskich kopalń do sierpnia br. wyniosła ok. 231 zł za tonę (spadek o 11 proc. wobec tego samego okresu 2015), a średni koszt produkcji tony węgla 241 zł, co oznacza ok. 10 zł średniej straty na sprzedaży każdej tony.

Średnia cena węgla energetycznego wyniosła 213 zł za tonę (spadek o 9,3 proc. wobec dziewięciu miesięcy 2015), a cena węgla koksowego 311 zł a tonę (spadek o 18 proc. wobec tego samego okresu rok wcześniej).

Jak podano w poniedziałek, od początku roku do końca września kopalnie wydobyły w sumie niespełna 52 mln ton węgla, z czego 42 mln ton to węgiel energetyczny, a 9,7 mln ton - koksowy. Sprzedano w tym czasie 54 mln ton węgla, niespełna 3 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. 47,4 mln ton znalazło odbiorców w kraju, a niespełna 6,7 mln ton trafiło na eksport. Stan zapasów węgla w końcu września wynosił 3,4 mln ton i był najniższy od kilku lat.

Do końca sierpnia do Polski napłynęło 5,2 mln ton węgla z zagranicy, z czego najwięcej - 3,2 mln ton - z Rosji. Ok. 1 mln ton to węgiel australijski, głównie koksowy.

Wrzesień przyniósł ożywienie, zarówno w zakresie wielkości sprzedaży, jak i osiąganych cen węgla. Jak podał w końcu października resort energii, we wrześniu br. wszystkie kategorie krajowych odbiorców węgla, za wyjątkiem koksowni, zwiększyły zakupy tego surowca w odniesieniu do poprzedniego miesiąca.

Dzięki temu we wrześniu sprzedaż węgla z polskich kopalń, która w poprzednich miesiącach tego roku wahała się między 5,3 a 6,5 mln ton, przekroczyła 8,4 mln ton. Stan zapasów węgla w odniesieniu do sierpnia zmniejszył się o ok. 2,3 mln ton, z 5,7 do 3,4 mln ton.

Zwiększenie sprzedaży - według wcześniejszych informacji resortu energii - odnotowano tak w przypadku energetyki zawodowej i przemysłowej, ciepłowni, jak i innych odbiorców krajowych. "Do tej ostatniej grupy odbiorców należą tacy odbiorcy jak m.in. indywidualne gospodarstwa domowe, autoryzowani sprzedawcy węgla, zakłady wzbogacania i uśredniania węgla kamiennego, ogrodnictwo, odbiorcy przemysłowi, Agencja Rezerw Materiałowych, drobny przemysł, niezależni pośrednicy w handlu węglem, jak też jednostki administracji państwowej, szkolnictwo, lecznictwo i gospodarstwa rolnicze" - podało ministerstwo. Impulsem dla zwiększenia zakupów węgla jest z jednej strony nadchodząca zima, z drugiej zaś coraz wyższe ceny węgla energetycznego na rynkach europejskich. (PAP)

mab/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (61)

dodaj komentarz
~ed
Górnictwo traci, a krety są tłuste jak nigdy dotąd.
~po_prostu
To jest sektor, który jest na stracie od zawsze i nic nie wskazuje aby miało się to zmienić. Po prostu Polacy zamiast rozsądnej polityki w stylu Margaret Thatcher wola ściemę niejakiej Pani Szydło.
~taka_różnica
Ojcem Margaret Thatcher był mikro przedsiębiorca, a ojcem Beaty Szydło górnik (a matka chłopką, ale to już szczegół).
~endi
Spółki węglowe notują straty , a ich wartość giełdowa ciągle rośnie ...
~Michał_
Biorą 10 tys i dla tego są straty bo płacą ile chcą a państwo daje ile chcą bo jest głupie
~Polo
ja juz dawno przeszedłem na gaz,nie dam ani grosza tym czarnym zlodziejom
~duduś
firma na stratach a panowie górnicy biorą 13-stki , 14 stki , barbórkowe , onucowe ... a może by im zabrać , przecież to idzie z moich pieniędzy a ja mam2600 zł. a oni 10000 ,to jest dobra zmiana .
~górnik
Ja z twoich, jak by my na ciebie liczyli to by my ani onucowego nie dostali biedaku
czelsi_01
Duduś ale ty jesteś jeden a ich jest zawsze kilka tysięcy na manifestacji w Wa-wie i zawsze przyjeżdżają dobrze wypici ze śrubami w ręku. Dopóki gmachy warszawskie były otynkowane straty były niewielkie, ale teraz szklane elewacje i się ich po prostu boją. Dodatkowo jaki to wielki elektorat.Duduś ale ty jesteś jeden a ich jest zawsze kilka tysięcy na manifestacji w Wa-wie i zawsze przyjeżdżają dobrze wypici ze śrubami w ręku. Dopóki gmachy warszawskie były otynkowane straty były niewielkie, ale teraz szklane elewacje i się ich po prostu boją. Dodatkowo jaki to wielki elektorat.

Pozdrawiam.
~rtg
SPOKOJNIE. WĘGIEL BĘDZIE CORAZ BARDZIEJ OK. We Francji są potężne problemy z elektrowniami atomowymi EDF. Spadek mocy całego systemu do 65% z ponad 80 w 2015 rdr. Przyczyna? Nadzór nie dopuścił do użytkowania szereg reaktorów z przyczyn technicznych i stan ten potrwa aż do 2017 roku. Atom jest bardzo drogi i wcale nie SPOKOJNIE. WĘGIEL BĘDZIE CORAZ BARDZIEJ OK. We Francji są potężne problemy z elektrowniami atomowymi EDF. Spadek mocy całego systemu do 65% z ponad 80 w 2015 rdr. Przyczyna? Nadzór nie dopuścił do użytkowania szereg reaktorów z przyczyn technicznych i stan ten potrwa aż do 2017 roku. Atom jest bardzo drogi i wcale nie taki przyjazny, Turbiny wiatrowe....?.... kto ma ten wie. Niby fajne, ale nic pewnego. Jak wieje to OK, ale na tą zimę prognozy wiatru w UK są słabe i Angole się martwią o prąd. Zatem, węgiel to węgiel i to jeszcze nasz. Trzeba tylko mądrze go przerabiać, ale technologia już jest. Węgiel nie truje. Trują chamy, które palą śmieciami w piecach np. wokół Krakowa i stąd ten syf w powietrzu w Krakowie i każdym innym mieście. Niech straż miejska i wiejska się tymi typami zajmie to od razu będzie zdrowiej. Niemcy już mają dość swojej zielonej energii, która kosztuje budżety domowe i korporacyjne coraz więcej. Spoko damy radę. Europa nam zazdrości, że mamy takie zasoby węgla i jeszcze będą nas błagać, aby im parę składów sprzedać. Technologia dla spalania węgla. Brawo Polska.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki