REKLAMA

mBank zwróci klientom opłaty pobierane za wypowiedzenie umowy o kredyt odnawialny

2021-05-10 09:04
publikacja
2021-05-10 09:04
mBank zwróci klientom opłaty pobierane za wypowiedzenie umowy o kredyt odnawialny
mBank zwróci klientom opłaty pobierane za wypowiedzenie umowy o kredyt odnawialny
fot. mBank / / Puls Biznesu

Prezes UOKiK zakwestionował pobieranie przez mBank opłat za wypowiedzenie umowy o kredyt odnawialny.  W wyniku podjętych przez urząd działań bank zaniechał stosowania kwestionowanej praktyki i zwróci konsumentom niesłusznie pobrane opłaty.

Postępowanie przeciwko mBankowi zostało wszczęte przez Prezesa UOKiK w maju 2020 r. Podstawą do zajęcia się sprawą była skarga konsumenta, który został zobowiązany do zapłaty określonej kwoty za to, że wypowiedział umowę o kredyt odnawialny.

Kredyt odnawialny to kredyt związany z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym i stanowi stale dostępną linię kredytową z przeznaczeniem na dowolny cel. Powiększa saldo środków dostępnych na rachunku bankowym. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, kredyt odnawialny można wypowiedzieć w każdym momencie bez ponoszenia opłat.

mBank oferował kredyty odnawialne od 500 zł do 150 tys. zł na promocyjnych warunkach, co oznaczało, że nie pobierał prowizji za ich udzielenie (np. nazwa jednej oferty: Kredyt odnawialny – 90 dni bez odsetek oraz bez prowizji za udzielenie). Umowa była tak sformułowana, że zastrzegała prowizję za odnowienie limitu po 12 miesiącach. Jak wykazało postępowanie osoba, która chciała uniknąć tej opłaty i rozwiązała umowę przed upływem roku od dnia jej zawarcia, musiała jednak zapłacić innego rodzaju opłatę. Była ona obliczana jako procent od całkowitej kwoty przyznanego limitu – niezależnie od wykorzystanej sumy. Przykładowo, przy wysokości kredytu odnawialnego 150 000 zł opłata z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy mogłaby wynieść nawet 4 485 zł i to zarówno wtedy, kiedy faktycznie konsument wykorzystałby tylko 10 tys. zł, jak i wtedy, gdyby skorzystał ze 120 tys. zł.

– Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim kredyt odnawialny można wypowiedzieć w każdym momencie bez ponoszenia opłat. Klient banku powinien móc zatem swobodnie decydować o tym, czy chce kontynuować umowę - bez obawy o sankcje. W przypadku kredytu odnawialnego w mBanku nie było to możliwe - podkreśla Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

mBank zaniechał stosowania kwestionowanej praktyki i odda konsumentom pobrane opłaty. Na zwrot mogą liczyć obecni i byli klienci banku. 

Źródło:Bankier24
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
demeryt_69
Opłata za rezygnację z kredyt odnawialnrgo? Wałki na spreadach, awarię w ichnim domu maklerskim i jeszcze to - bajgle z Łodzi jak zwykle nie znają granic pazery ... $zalom!

PS. Stypułkower przytula rekordowe 5 baniek rocznie za szefowanie tej geszefciarciarni - to niekoszernie!
prezestak
Znowu oszukują? Ile jeszcze? Nie nauczyli się na frankach.
prawdziwynierobot
znając życie bank przerzuci te koszty na klientów. zaczyna to być wkurzające, że za błędy zarządów banków płacą klienci...
demeryt_69
Jakich klientów? Tych z kredytem odnawialnym?
prawdziwynierobot odpowiada demeryt_69
nie, na wszystkich klientów, w formie np. jakichś dodatkowych opłat związanych z prowadzeniem rachunku. czyli jedną ręką odda jednym klientom, a drugą zabierze innym
zzibi2
znaczy w innych firmach za decyzje zarządu nie płacą klienci czy jak?

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki