REKLAMA

„Lokata bliżej samorządów” od mBanku? Uważaj to oszustwo

2021-10-08 08:37
publikacja
2021-10-08 08:37
„Lokata bliżej samorządów” od mBanku? Uważaj to oszustwo
„Lokata bliżej samorządów” od mBanku? Uważaj to oszustwo
fot. Kamil Zajaczkowski / / Shutterstock

Specjalna lokata dla samorządowców w mBanku? Oszuści podszywają się pod pracowników banków oraz skarbników miasta lub gminy. Podczas rozmowy zachęcają do założenia „Lokaty bliżej samorządów”. W rzeczywistości chcą ukraść pieniądze – alarmuje mBank.

Przestępcy ponownie atakują klientów banków. Tym razem na cel wzięli pracowników samorządów. Przygotowali specjalną, odświeżoną wersję oszustwa na lokatę terminową. „Lokata bliżej samorządów” to sposób na wyłudzenie pieniędzy – ostrzega mBank za Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP.

Jak wygląda oszustwo? mBank zamieścił krótki opis scenariusza, którym posługują się cyberprzestępcy. Poniżej przedstawiamy pięć kroków, w jakich przebiega oszustwo:

  1. Telefon lub e-mail od osoby podszywającej się pod pracownika banku do skarbnika urzędu miasta/gminy.
  2. Oszust przedstawia ofertę lokaty terminowej  – „Lokata bliżej samorządów”. Proponuje, że otworzy rachunek techniczny do obsługi lokaty, przesyła również na e-mail umowę/parametry lokaty terminowej na ustaloną kwotę.
  3. Klient ma zlecić przelew na numer rachunku technicznego.
  4. Klient ma odesłać umowę o rachunek i lokatę terminową po tym, jak wyśle przelew.
  5. Pieniądze przekazane na (rzekomo) konto techniczne lokaty terminowej trafiają na rachunek słupa, skąd trafiają dalej na konta przestępcze.

mBank podkreśla, że wszystkie rzekome formalności, które są "niezbędne" w celu otwarcia fałszywej lokaty realizowane są przez pocztę elektroniczną. "Dokumenty lub warunki lokaty wysyłają z adresu e-mail podszywającego się pod bank" – alarmuje mBank.

Jeżeli obawiasz się, że mogłeś paść ofiarą cyberprzestępstwa – reaguj szybko. W pierwszej kolejności należy zawiadomić bank, a następnie skontaktować się z policją lub prokuraturą.

DF

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
nonnn
Mbank to Niemiecki bank, a czy w niemczech sa Polskie banki?... jakim prawem Niemcy za pomoca bankow kreuja pieniadze (niejako z powietrza) by zarzucic homonto pod postacja dlugu na Polakow? ..to musi byc wyrownane Polskie banki musza miec te same prawa co niemieckie na ich terenach...

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki