REKLAMA

mBank i MultiBank wprowadzają płatności NFC dla posiadaczy iPhone'ów

2011-11-17 09:20
publikacja
2011-11-17 09:20

Przedstawiciele organizacji Visa zapowiadali niedawno, że jeszcze w tym roku pierwsze banki wprowadzą możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych NFC z użyciem specjalnych akcesoriów do telefonów komórkowych. Takie rozwiązanie wprowadzają właśnie dla posiadaczy iPhone'ów mBank i MultiBank. Wdrożenie będzie oparte o aplikację Visa Mobile i specjalne nakładki do telefonów.


O aplikacji mobilnej Visy i akcesoriach do płatności zbliżeniowych w telefonach komórkowych pisałem szerzej jakiś czas temu. Równolegle do prac nad nowymi telefonami wyposażonymi w technologię NFC (Near Filed Communication), cały czas trwają prace nad dostosowaniem obecnych już na rynku telefonów do płatności zbliżeniowych. Jednym z pomysłów jest wdrożenie oparte na akcesoriach – kartach microSD do „zwykłych” telefonów i nakładkach iCarte do iPhone.

 

Karty microSD to obecnie jeden z najpopularniejszych nośników pamięci do komórek. Obok podstawowej funkcji pamięciowej mogą też pełnić dodatkową rolę – akcesorium zbliżeniowego. Trzeba je tylko wyposażyć w środowisko NFC - antenę do płatności zbliżeniowych i układ scalony, tzw. secure element z aplikacją płatniczą. Taka karta umożliwi dokonywanie płatności zbliżeniowych prawie każdym telefonem obsługującym microSD. Prawie każdym, bo mogą występować niezgodności w przypadku tych modeli, w których bateria umieszczona jest nad kartą.

 

Odpowiednikiem kart microSD dla iPhone'ów jest adapter iCarte. Produkty firmy Apple są konstrukcją zamkniętą, która uniemożliwia stosowanie dodatkowych kart pamięci. Adaptery iCarte dostępne będą dla iPhone'ów trzeciej i czwartej generacji. W przypadku iPhone 3 jako dostawka podczepiana do dolnej części telefonu, a w przypadku „czwórki” w formie dodatkowej obudowy, przypominającej nieco zwykły futerał.

 

Wygląd adaptera dla iPhonea 3/3GS

 


 

Wygląd adaptera dla iPhonea 4

 

 

Jak się dowiedzieliśmy, właśnie takie wdrożenie dla swoich klientów posiadających telefony firmy Apple szykują mBank i MultiBank wspólnie z organizacją Visa. Lada dzień rozpocznie się trwający trzy miesiące pilotaż, w ramach którego z płatności mobilnych NFC dla iPhone'ów będą mogli skorzystać klienci (na początek członkowie mRady), oraz pracownicy obu banków. W kolejnym etapie zostanie ogłoszony konkurs, w którym wybrane osoby otrzymają akcesoria bezpłatnie. Warto przypomnieć, że w podobny sposób mBank rozdawał przed wprowadzeniem do stałej oferty breloki zbliżeniowe – mPykacze.

 

Sama nakładka do iPhone'a nie wystarczy jednak żeby płacić telefonem. Dodatkowym elementem niezbędnym do obsługi płatności NFC jest aplikacja obsługująca płatności zbliżeniowe powiązana z kontem bankowym. Instalacja programu Visa Mobile inicjowana jest automatycznie po podpięciu iCarte do iPhone'a. Można ją też „ręcznie” pobrać z AppStore (jest już dostępna). Proces instalacji i aktywacji programu na iPhone miałem okazję oglądać „na żywo” i nie wydawał się szczególnie skomplikowany. Sprowadzał się do kilku prostych kroków, z którymi powinien poradzić sobie nawet początkujący użytkownik. Po aktywacji aplikacji, iPhone będzie widoczny w systemie transakcyjnym, jako dodatkowa karta płatnicza.

 

Dostępu do aplikacji będzie chronił odrębny kod, który posiadacz karty zdefiniuje sobie samemu. Będzie on też służył do autoryzacji transakcji na kwoty wyższe niż 50 zł. Tu warto też wspomnieć, że aplikacja może działać w trybie automatycznym lub ręcznym. W automatycznym transakcje są wykonywane bez konieczności potwierdzania kodem, w manualnym wszystkie transakcje (bez względu na kwotę) należy potwierdzić. Aplikacja ma też kilka dodatkowych, ciekawych funkcji. Pozwala m.in. przypisywać poszczególne płatności do określonych grup wydatków, oglądać je na wykresach, przeglądać historię transakcji itp. Film prezentujący działanie programu można obejrzeć poniżej:

Odpowiedź na pytanie, czemu to właśnie „iphone'owcy” dostaną jako pierwsi akcesoria zbliżeniowe do swoich telefonów, nie zaskakuje. Jak wynika ze statystyk obu banków, to właśnie posiadacze tych telefonów najczęściej logują się do systemów transakcyjnych mobilnie. W MultiBanku 35 proc. wszystkich logowań realizowanych jest z telefonów Apple, a w mBanku 20 proc. Klienci mBanku mogą też pobrać z AppStore specjalną aplikację mobilną dla iPhone i odrębną dla iPadów do obsługi rachunku bankowego. Niestety nie mogą z niej korzystać posiadacze telefonów wyposażonych w inne systemy operacyjne, w tym popularnego Androida. Może to się zmieni, gdy zaczną się częściej logować do serwisu mBank lajt ze swoich komórek ;)

 

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy nakładki iCarte dla iPhone'ów będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych klientów mBanku, oraz jaka będzie ich cena. Jak się dowiedzieliśmy, wdrożenie rozwiązania do stałej oferty banku będzie uzależnione od wyników pilotażu i opinii klientów. Pod względem technicznym rozwiązanie jest już gotowe, pozostaje zapewne wybrać odpowiedni model sprzedażowy. Przeszkodą nie są też punkty przyjmujące transakcje zbliżeniowe, bo telefonami będzie można płacić we wszystkich punktach przyjmujących płatności bezstykowe zwykłymi kartami. A tych jest już ponad 35 tys.

Wojciech Boczoń
Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~MobilePayment
ten system zostanie kiedyś zminiaturyzowany, ale to potrwa, póki co są świetnie działające platformy płatności mobilnych jak np: mPay. Z takim potencjałem i tempem rozwoju wątpię czy zagrozi mu nawet miniaturyzacja nfc, ale czas pokaże jak się rozwiną platformy i co wymyśla producenci telefonów...
infinum
Nakładka na telefon to nie jest dobry pomysł z prostego powodu - za duże. Nie po to telefony są małe i poręczne żeby doklejać do nich jakieś ustrojstwo.
~Adam
Wyjdzie niewypał jak z PayPass-a. Jakoś nie widzę aby to było w jakikolwiek sposób lepsze czy wygodniejsze od zwykłej karty.
~think
pogrzalo ich, nie bede doczepial plastikowego dziadostwa do mojego iphona zeby oni mogli na prowizjach zarabiac, wala

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki